Շրջափակված Արցախ․ ինչին և ինչքան դիմանալ
Արցախը շրջափակված է նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12–ից։ Հայաստանի իշխանություններն ասում են, որ Լաչինի միջանցքի հարցը թող ղարաբաղցիք, ադրբեջանցիք ու ռուսները լուծեն, մենք չենք խառնվելու։
Նիկոլ Փաշինյանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի Լաչինի միջանցքի հարցը դուրս մղվի մեր օրակարգից, դառնա սովորական մի բան, որը տեղի է ունենում ոչ թե Արցախում ապրող հայերի, այլ աշխարհի հեռավոր մի երկրում ապրող անհայտ մի ազգի հետ։
Նիկոլի քարոզչամեխն այն է, որ Արցախը պետք է հանձնել, որ Հայաստանը խաղաղ ապրի։ Այդ դեպքում Լաչինի միջանցքի փակվելն ավտոմատ կերպով ընկալվում է որպես դրական երևույթ։ Նիկոլենք պողոսների մոտ հենց այդ միտքն են ուզում տարածել, որ Արցախի կորուստն այնքան էլ վատ բան չէ, քանզի դրանով հնարավոր է դառնում «խաղաղության դարաշրջանը»։
Ինչ վերաբերում Արցախին, ապա այն դիմանում է։ Ի դեպ, դիմանալ բառն ամենաշատն է օգտագործվում Արցախի շրջափակման համատեքստում։ Ասում են՝ պետք է դիմանալ։
Այո՛, պետք է դիմանալ, բայց հարց է առաջանում, թե ինչին և ինչքան պետք է դիմանալ։ Պարզ է, որ շրջափակումն այս հավերժ չի կարող տևել ու հանգուցալուծում է պետք։
Հայաստանի իշխանությունն առաջարկում է ղարաբաղցիներին լեզու գտնել Ալիևի հետ ու ապրել Բաքվի հովանու ներքո։ Նույն կարծիքին է նաև Ալիևը։ Ադրբեջանի նախագահը չի թաքցնում, որ իրեն պետք է Ղարաբաղի տարածքն՝ առանց հայերի։ Այսինքն՝ Նիկոլի ու Ալիևի սցենարով Արցախի 120 հազար մեր հայրենակիցները լավագույն դեպքում կարող են փախչել Արցախից, վատագույն դեպքում՝ ենթարկվել ցեղասպանության։ Նիկոլն այդ մասին անոնս արեց կառավարության նիստում։
Ինչ մնում է Արցախի իշխանություններին, ապա նրանք միատարր չեն։ Արցախի Նիկոլը՝ Արայիկ Հարությունյանն առաջարկում է քիրվայություն անել Ադրբեջանի հետ․ դրա հետևանքներն ամբողջությամբ տեղավորվում են ալիևանիկոլական սցենարի մեջ։ Կա նաև հակառակ տեսակետը, որ պետք է դիմանալ ու չզիջել Ադրբեջանի պահանջներին, քանզի ամեն մի զիջումից հետո Ադրբեջանը նոր պահանջներ կդնի ու վերջում կհասնի Արցախի հայաթափմանը։ Դիմանալու մի մասը հենց դրան է վերաբերում՝ չզիջել Ադրբեջանին։ Բայց ինչքա՞ն դիմանալ։ Այս հարցի պատասխանն արդեն ուրիշ տեղ պետք է փնտրել։
Դիմանալու մյուս մասն այլ հարթության մեջ է։ Բանն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է Արցախը հանձնել Ադրբեջանին։ Դա տեղի է ունեցել Պրահայում։ Դրանից հետո Ալիևը փակեց Լաչինի միջանքցը։ Իսկ դա նշանակում է, որ մինչև պրահյան համաձայնությունները չջրվեն, ու մենք Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու քաղաքականությունից չհրաժարվենք, Լաչինի միջանցքի ու Արցախի հետ միշտ խնդիրներ ենք ունենալու։ Դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանում քաղաքականության փոփոխություն է պետք։ Նիկոլ Փաշինյանը, հետևաբար, պետք է հեռացվի։ Ինչքան շուտ, այնքան քիչ կարիք կլինի դիմանալու։

Блокадный Арцах: чему сопротивляться и сколько держаться?
Арцах находится в блокаде с 12 декабря прошлого года. Власти Армении заявляют, что вопрос Лачинского коридора должны решать карабахцы, азербайджанцы и русские, и они не собираются в него вмешиваться.
Никол Пашинян делает всё, чтобы вопрос Лачинского коридора был вытеснен из нашей повестки, стал чем-то обыденным, происходящим не с армянами Арцаха, а с живущим в отдаленном уголке мира неизвестным народом.
Гвоздем пропаганды Никола является то, что Арцах нужно сдать, чтобы Армения жила в мире. В этом случае закрытие Лачинского коридора автоматически будет восприниматься как нечто позитивное. Николовцы хотят распространить среди погосов именно это восприятие, мол, потеря Арцаха не столь уж плохая вещь, поскольку этим можно добиться «эпохи мира».
Что касается Арцаха, то он продолжает держаться. Кстати, в контексте блокады Арцаха слово «держаться» употребляется чаще всего. Говорят, что нужно держаться.
Действительно, нужно держаться, но возникает также логичный вопрос: чему сопротивляться и сколько держаться? Понятно, что эта блокада не может длиться вечно, и нужно найти решение.
Власти Армении предлагают карабахцам найти общий язык с Алиевым и жить в подчинении Баку. Того же мнения и сам Алиев. Президент Азербайджана не скрывает, что ему нужна территория Карабаха – без армян. То есть, согласно сценарию Никола и Алиева, 120 тысяч наших соотечественников из Арцаха могут, в лучшем случае, сбежать оттуда, а в худшем – подвергнуться геноциду. Никол анонсировал это на заседании правительства.
Что до властей Арцаха, то они не однородны. Арцахский Никол – Араик Арутюнян – предлагает пойти на братание с Азербайджаном, и последствия этого полностью умещаются в алиево-николовский сценарий. Есть также противоположное мнение, что нужно сопротивляться и не поддаваться требованиям Азербайджана, так как после каждой уступки Азербайджан выдвинет новые требования, и в конце добьется изгнания армян Арцаха. Онда сторона необходимости держаться касается именно этого – не уступать Азербайджану. Но сколько держаться? Ответ на этот вопрос нужно искать уже в другом месте.
Другая сторона необходимости держаться находится в иной плоскости. Дело в том, что Никол Пашинян согласился сдать Арцах Азербайджану. Это произошло в Праге. После этого Алиев закрыл Лачинский коридор. А это означает, что пока пражские соглашения не будут обнулены, и мы не откажемся от политики по сдаче Арцаха Азербайджану, мы всегда будем иметь проблемы в связи с Лачинским коридором и Арцахом. Это, в свою очередь, означает, что нужна смена политики в самой Армении. Следовательно, Никол Пашинян должен быть отстранен. Чем раньше, тем меньше придется держаться.