Ինչի կամ ում վրա է հույսը դրել Նիկոլ Փաշինյանը
Եթե մի պահ ենթադրենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ թե դիտավորությամբ կամ դավաճանաբար է գործում, ապա հարց կարող է առաջանալ, թե ինչի կամ ում վրա է հույսը դրել նա։
Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը պետք է հայկական բանակը լինի։ Նիկոլ Փաշինյանը 44–օրյա պատերազմից հետո այս ուղղությամբ ոչ մի էական բան չի արել․ վկան մեր տարածքային ու մարդկային կորուստները 2020–ի նոյեմբերի 9–ից հետո, վկան Վարդենիսի զորամասում տեղի ունեցածն ու մեր 15 զինծառայողի մահը։
Ալիևը պահանջում է չվերականգնել հայկական բանակը, Նիկոլն իրականացնում է նրա այդ պահանջը։ Նա ժողովրդին կերակրում է «խաղաղության դարաշրջանի» մասին բլեֆներով։ Տարածաշրջանը վառոդի տակառի է վերածվել, իսկ սրանք թմրեցնում են մարդկանց, թե բա՝ խաղաղություն ենք բերում։
Պետություններն իրենց անվտանգությունն ապահովում են ոչ միայն սեփական զինված ուժերի, այլ նաև այլ պետությունների հետ ռազմաքաղաքական դաշինքների ու արտաքին ճիշտ քաղաքականության արդյունքում։ Նիկոլի վարած քաղաքականությունն ասվածի հակառակն է։ Նա ամեն ինչ անում է հայ–ռուսական ռազմաքաղաքական հարաբերությունները ոչնչացնելու ուղղությամբ։ Նիկոլն այնպես է արել, որ Երևանի ու Մոսկվայի պաշտոնական հարաբերությունները դարձել են թշնամականին մոտ։
Նիկոլը և Իլհամ Ալիևը համատեղ թիրախավորում են Արցախում ռուս խաղաղապահներին։ Նիկոլը նաև Գյումրիում ռուսական ռազմաբազան համարում է սպառնալիք ՀՀ անվտանգությանը։ Հարց է առաջանում՝ եթե ոչ ՌԴ–ն, ապա ո՞ր երկիրն է «գետնի վրա» անվտանգային բարձիկ խոստացել Հայաստանին, որ եղածը փլուզում է Նիկոլը։
Արևմուտքը բազմիցս է հայտարարել, որ անվտանգային հարցերում որևէ կոնկրետ գործողություն, բացի հայտարարություններից չի անելու։ Ու չնայած այս ամենին՝ Նիկոլը քանդում է հայ–ռուսական հարաբերությունները, Իրանի հետ ռազմաքաղաքական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ քայլեր չի ձեռնարկում, քծնում է Թուրքիային ու խաղաղություն է մուրում Ադրբեջանից։ Ստացվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն անվտանգային հարցերում ապավինում է Թուրքիային ու ակնկալում Ադրբեջանի ողորմածությունը։ Եթե նա անկեղծ է այդ ուղղությամբ գնում, ուրեմն հիմար է ու շատ ավելի մեծ փորձանք է բերելու մեր երկրի գլխին, քան բերեց 44–օրյա պատերազմի արդյունքում։ Եթե Նիկոլն անկեղծորեն կարծում է, որ կարելի է Արցախը հանձնել Ադրբեջանին ու այդ գնով խաղաղ ապրել, ապա քառակի հիմար է։
Իսկ եթե Նիկոլը լավ էլ հասկանում է, թե ինչ է անում, բայց այդուհանդերձ գնում է այդ ուղղությամբ, ուրեմն գործ ունենք պետական դավաճանության հետ։
Երկու դեպքում էլ Նիկոլն իրավունք չունի պետություն ղեկավարել, քանզի և՛ հիմարության, և՛ դավաճանության դեպքում արդյունքները ողբերգական են լինելու։
Հ․Գ․ Վերջում մի քանի այլ հարցեր էլ են առաջանում․ ում և ինչի վրա է հույս դրել հայ ժողովուրդը, որ դեռ հանդուրժում է Նիկոլի իշխանությունը, ինչին են սպասում քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչները, ինչ են մտածում ռուսները, ինչքան կդիմանան Իրանի նյարդերը։ Բոլորն էլ գիտեն, որ Նիկոլով ապագա չկա, բայց դեռ կոնկրետ քայլ չեն անում։ Սրանից օգտվելու են միայն Թուրքիան ու Ադրբեջանը։ Բա հետո՞․․․

На что или кого полагается Никол Пашинян
Если на какой-то момент предположить, что Никол Пашинян действует не намеренно или предательски, то может возникнуть вопрос о том, на что или кого он полагается.
Главным гарантом безопасности Армении и Арцаха должна быть армянская армия. После 44-дневной войны Никол Пашинян не предпринял в этом направлении ничего существенного. Наши территориальные и людские потери после 9 ноября 2020-го, произошедшее в воинской части Вардениса и смерть 15 солдат – тому в доказательство.
Алиев требует не восстанавливать армянскую армию, и Никол выполняет его требование. Он потчует народ блефами об «эпохе мира». Регион превратился в пороховую бочку, а эти усыпляют бдительность людей, мол, приносят мир.
Государства обеспечивают свою безопасность не только посредством усиления собственных вооруженных сил, но и в результате военно-политических союзов с другими государства и правильной внешней политики. Проводимая Николом внешняя политика – обратное сказанному. Он делает всё для подрыва армяно-российских военно-политических отношений. Никол сделал так, что официальные отношения Еревана и Москвы стали близкими к враждебным.
Никол и Ильхам Алиев совместно избрали мишенью российских миротворцев в Арцахе. Никол даже российскую военную базу в Гюмри считает угрозой безопасности РА. Возникает вопрос: если не РФ, то какая страна обещала Армении подушку безопасности «на земле», раз Никол разваливает имеющееся?
Запад неоднократно заявлял, что в вопросах безопасности не предпримет каких-либо конкретных шагов, кроме озвучивания заявлений. И несмотря на всё это Никол разваливает армяно-российские отношения, не предпринимает каких-либо шагов в направлении развития военно-политического сотрудничества с Ираном, заискивает перед Турцией и выпрашивает мир у Азербайджана. Получается, что Никол Пашинян в вопросах безопасности полагается на Турцию и ожидает милости Азербайджана. Если он искренне идет в этом направлении, значит он – идиот, и принесет нашей стране намного большую напасть, чем в результате 44-дневной войны. Если Никол искренне считает, что можно сдать Арцах Азербайджану и жить в мире, то он вдвойне идиот.
Если же Никол хорошо понимает, на что идет, но всё равно идет в этом направлении, значит мы имеем дело с государственной изменой.
В обоих случаях Никол не имеет права руководить государством, так как результаты будут трагическими как в случае идиотизма, так и предательства.
P.S. В конце возникает также ряд других вопросов: на что или кого полагается армянский народ, раз всё еще терпит власть Никола, чего ждут представители политического поля, о чем думают русские, сколько еще выдержат нервы Ирана? Все знают, что будущего с Николом нет, но пока не предпринимают конкретных шагов. Этим воспользуются лишь Турция и Азербайджан. И что тогда?