ՍԴ–ն ու ԵԺԿ–ն «խփեցին» Րաֆֆու տոկոսները
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը և Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը գրեթե միաժամանակ ընդունեցին կեղծված նախագահական ընտրությունների արդյունքները։ Առաջինը դա արեց գլուխը կախ կամակատարի պես և իրեն հատուկ ցինիզմով, իսկ երկրորդը՝ լկտի ձևով։
ՍԴ–ից սպասելիքներ, անկեղծ ասած, չկային։ Առավելև ակնկալիքներ չէին կարող լինել հետընտրական պայքարի միտումնավոր ապաքաղաքականացման ու դատարկ հրապարակի պարագայում։
ՍԴ–ի սերժամետ որոշման տողատակում, ըստ էության, հետևյալ ցինիկ ձևակերպումն էր. «Մենք էլ գիտենք, որ ընտրությունները կեղծվել են, բայց դուք մեզ ապացույցներ չեք ներկայացնում, և հետևաբար՝ մենք առաջնորդվելու ենք «Բռնված չէ՝ գող չէ» սկզբունքով։ Համ էլ ո՞ւր են Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին քվեարկած ավելի քան կես միլիոն մարդկանց թեկուզ տասը տոկոսը։ Եթե նրանց տուն եք ուղարկել հրապարակից, ապա մեզանից ի՞նչ եք ուզում։ Բացի այդ՝ Սերժի հետ ոնց որ թե լավ էլ տալիս առնում եք, մենք արանքում ինչի՞ վատամարդ լինենք»։
ԵԺԿ ղեկավար Մարտենսը շատ ավելի ցինիկ գտնվեց Գագիկ Հարությունյանից։ Նա բաց տեքստով ասաց այն, ինչ Րաֆֆիին իշխանությունները, թերևս, հասկացնում ու նաև հիշեցնում են միջնորդավորված ձևով։
«Միգուցե Սերժ Սարգսյանի մրցակիցը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ստացել է քվեների ոչ թե իր ակնկալած 20 տոկոսը, այլ շատ ավելին՝ 37 տոկոս, և գուցե հիմա նա պատրանքներ ունի, թե կարող էր ստանալ մեծամասնությունը, սակայն սրանք իրական փաստեր չեն»,– հայտարարել է ԵԺԿ ղեկավարը։
Փաստորեն, Մարտենսը, Սերժի պես, տոկոս է «խփում» ու միևնույն ժամանակ փակագծեր բացում։ Նրա մեսիջների ենթատեքստը հետևյալն է. «Րաֆֆի՛, քո օգտին պետք է գրանցվեր 20 տոկոս, բայց անկախ քեզանից ու Սերժից՝ ստացար 37%։ Դու դա լավ գիտես և  հետևաբար՝ անհասկանալի է, թե ինչու՞ ես ձայնդ գլուխդ գցել»։
Թե ինչու է Մարտենս այդքան վստահ խոսում այն մասին, թե քանի տոկոս պետք է հավաքեր Րաֆֆին, միայն ինքն ու ԵԺԿ–ականներ ՀՀԿ ու «ժառանգություն» կուսակցության ղեկավարները կիմանան։ Մեզ ԵԺԿ–ականների ներքին խոհանոցը չի հետաքրքրում։ Տվյալ դեպքում խնդիրը Մարտենսի լկտիությունն է։
Մենք գիտենք, որ Սերժն ուրույն պատկերացումներ ունի արժանապատվության մասին։ Նա, անշուշտ, վատ չի զգացել այդ եվրոչինովնիկի ասածներից ու չի հասկացել, որ այդպիսի գնահատականներով Մարտենսը վիրավորել է ՀՀ քաղաքացիներիս, այդ թվում ու նախևառաջ՝ իրեն։ Փոխարենը Րաֆֆին է ասլան կտրել, բայց դա ուշացած ասլանություն է և ընտրովի սկզբունքայնություն։
Երբ ԱԺ վերջին ընտրությունների նախաշեմին սույն Վիլֆրիդը ելույթ ունեցավ ՀՀԿ համագումարին ու համոզմունք հայտնեց, որ Սերժի գլխավորած կուսակցությունը հաղթելու է, ԵԺԿ–ին անդամակցած «Ժառանգությունը» ամոթխած հարսի պես պահեց իրեն։ Այն ժամանակ «Ժառանգությունը» խաղերի մեջ էր Բաղրամյան 26–ի հետ և հույս ուներ, որ երիտօլիգարխիայի օգնությամբ լավ տոկոսներ է «խփելու» ու պատգամավորական լիքը մանդատներ է ստանալու։ Դրա համար էլ րաֆֆիենք կիսաձայն դժգոհեցին Մարտենսից ու չսպառնացին դուրս գալ ԵԺԿ–ից։
Հիմա, երբ Մարտենսն արդեն երկրորդ անգամ է էժանագին հայտարարություն անում Սերժի օգտին ու կոպտորեն միջամտում ՀՀ ներքին կյանքին, Րաֆֆին արդեն սպառնում է վերանայել «ժառանգության» անդամակցությունը ԵԺԿ–ին։
Ուշ Է, պարո՛ն Հովհաննիսյան։ ԵԺԿ–ի մասին կարծիք պիտի կազմեիք այն ժամանակ, երբ ՀՀԿ–ի ու ՕԵԿ–ի հետ ուս–ուսի տված մտնում էիք այդ կառույց և Ձեր գործընկերների հետ ուրախանում այդ կապակցությամբ։
Ի՞նչ է, ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ժողովրդի ձայնը չէ՞ր գողացվել։ Պարո՛ն Հովհաննիսյան, ինչու՞ այն ժամանակ ԵԺԿ–ից դուրս գալու մասին չէիք մտածում, իսկ հիմա դժգոհում եք քյաբաբային մտածողության տեր այդ մարդուց։ Չէ՞ որ Մարտենսը նաև խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն էր արժանահավատ համարել, այսինքն՝ համոզված էր եղել, որ ԵԺԿ–ականներ ՀՀԿ–ն ավելի քան 40, իսկ ՕԵԿ–ն ու «Ժառանգությունը»՝ 5–ական  տոկոս քվե ունեն Հայաստանում։
Պարո՛ն Հովհաննիսյան, ԵԺԿ–ից պետք էր հաշիվ պահանջել և դուրս գալ նաև այն ժամանակ, երբ ադրբեջանցի մարդասպան Սաֆարովի արտահանձնումն էր կազմակերպվում եվրոպական այդ կառույցի ղեկավար մարմնի անդամ հունգարացի վարչապետի կողմից։
Եվ ուրեմն, Հայաստանում իրական փոփոխություններ են պետք, այլ ոչ թե թատերականացված միջոցառումներ։ Քանի դեռ այդ փոփոխությունները չկան, մարտենսները շարունակելու են իրենց լկտիությունը՝ օգտվելով իշխանության մեջ և հրապարակում հայտնված իրենց հաճախորդների թուլությունից։

КС и ЕНП «прокомпостировали» проценты Раффи
Конституционный суд РА и Европейская народная партия почти одновременно признали результаты сфальсифицированных президентских выборов. КС сделал это с покорностью и с присущим ему цинизмом, а ЕДП – нагло.
Честно говоря, от КС большего никто и не ожидал. Ожиданий не могло быть тем более в условиях пустеющей площади и преднамеренной аполитизации поствыборной борьбы.
Между строк просержевского решения Конституционного суда, по сути, проглядывала следующая циничная формулировка: «Мы тоже знаем, что выборы были сфальсифицированы, но вы не предоставляете нам доказательств, следовательно, мы будем руководствоваться принципом “Не пойман – не вор”. К тому же, где хотя бы 10% проголосовавших за Раффи Ованнисяна из более полумиллиона человек? Если их с площади отправили домой, то чего хотите от нас? Кроме того, вы, кажется, неплохо находите с Сержем общий язык. Почему тогда мы должны становиться крайними?».
Глава ЕНП Вилфрид Мартенс оказался гораздо более циничным человеком, чем Гагик Арутюнян. Он открытым текстом сказал то, что власти напоминают Раффи и дают ему понять опосредованно.
«Возможно, соперник Сержа Саргсяна – Раффи Ованнисян – получил не ожидаемые 20%, а намного больше – 37%, и сейчас питает иллюзии по поводу того, что мог получить большинство голосов, однако это не так», - заявил председатель ЕДП.
Фактически, Мартенс, подобно Сержу, «набирает» проценты и одновременно раскрывает скобки. Подтекст его мессиджей таков: «Раффи, в твою пользу должны были зафиксировать 20%, но, независимо от тебя и Сержа, ты получил 37%.Ты это прекрасно знаешь, и поэтому непонятно, чем ты недоволен».
О причинах, по которым Мартенс с такой уверенностью говорит о том, сколько процентов должен был набрать Раффи, может быть известно лишь ему самому и главам РПА и «Наследия», входящих в Европейскую народную партию. Внутренняя кухня членов ЕНП нас не интересует. В данном случае проблема в наглости Мартенса.
Мы знаем, что у Сержа своеобразные представления о достоинстве. Несомненно, его не задели слова этого еврочиновника, и он не понял, что подобными оценками Мартенс оскорбил граждан РА, в том числе и прежде всего – его самого. Вместо него расхрабрился Раффи, однако он уже давно запоздал с этой храбростью и проявляет избирательную принципиальность.
Когда в преддверии последних парламентских выборов Вилфрид выступил на съезде РПА, выразив убеждение, что возглавляемая Сержем партия победит на выборах, являющееся членом ЕНП «Наследие» повело себя подобно стыдливой невесте. В то время «Наследие» вело с президентским дворцом договоренные игры и надеялось, что при помощи младоолигархии «наберет» хорошие проценты и получит много депутатских мандатов. Именно поэтому раффиевцы лишь в полголоса повозмущались Мартинсем, не пригрозив даже выходом из ЕНП.
Сейчас, когда Мартенс во второй раз делает дешевые заявления в пользу Сержа и пытается грубо вмешаться во внутриполитическую жизнь РА, Раффи уже начал угрожать пересмотреть членство «Наследия» в ЕНП.
Поздно, господин Ованнисян. Мнение о ЕНП нужно было иметь уже тогда, когда вы плечом к плечу с РПА и «Оринац еркир» входили в эту структуру и вместе с вашими партнерами радовались по этому поводу.
Неужели во время парламентских выборов народные голоса не были украдены? Господин Ованнисян, почему вы тогда не думали о выходе из ЕНП, а сейчас удивляетесь этому человеку с шашлычным мышлением? Ведь результаты парламентских выборов Мартенс также посчитал достоверными, то есть был уверен, что РПА имеет 40% голосов, а «Оринац еркир» и «Наследие» - по 5%.
Господин Ованнисян, объяснений от ЕНП нужно было требовать именно тогда.  Угрожать же выйти из ее состава нужно было тогда, когда членом руководящего органа этой структуры – венгерским премьером – организовывалась экстрадиция азербайджанского убийцы Сафарова.
Следовательно, Армении нужны реальные перемены, а не театрализованные представления. Пока этих изменений не будет, мартенсы продолжат наглеть, пользуясь слабостью своих клиентов во власти и на площади.