Գալուստի հոգու ճիչը, Սամվելի ճակատագիրն ու «անկախ» մամուլի ապագան
Գալուստ Սահակյանին մեկնաբանելն անշնորհակալ գործ է։ Նրա կողմից արտաբերվող անիմաստ բառակույտն ամբողջությամբ ցույց է տալիս, թե ինչ վիճակում է գտնվում ՀՀԿ–ն։ Բայց երեկ Գալուստը, լավ իմաստով, գերազանցեց ինքն իրեն։
Բանն այն է, որ մամուլի ասուլիսի ժամանակ կարկառուն ՀՀԿ–ականը հայտնեց մի միտք, որին շատերը ուշադրություն չեն դարձրել կամ դարձրել են այլ «ռակուրսով»։ Մարդիկ հիմնականում «խորացել» էին Սերժ Սարգսյանի կյանքում հանդիպած դիակների մասին Գալուստի հայտնած տեսակետի մեջ, մինչդեռ նա մեկ այլ թեմայով  արմատական ընդդիմադիր հայտարարություն է արել։
«Տղա ջան, ես կարծում եմ, եթե Սամվել Ալեքսանյանի պես մարդիկ չլինեին, դու լրագրող էլ չէիր լինի»,–«արդյոք գործարար Սամվել Ալեքսանյանը զուսպ է և բարեկի՞րթ» հարցին ի պատասխան՝ նշել է Գալուստ Սահակյանը։
Գալուստ Սահակյանն իր այս պատասխանով փաստացի «մուննաթ» է եկել համապատասխան շրջանակների վրա և բացահայտել է Բաղրամյան 26–ի գեբելսյան քարոզչության էությունը, նախագահականում արտադրվող «մուտիլովկաների» բուն նպատակն ու լրատվական դաշտի այսօրվա իրական վիճակը։ Գալուստի ասածների մեջ հակասերժական հոգու ճիչ կար, և ահա թե ինչու։
Արդեն հանրության լայն շրջանակների համար էլ կամաց–կամաց տեսանելի է դառնում այն, որ Սերժ Սարգսյանն ու իր մերձավորագույն շրջապատն անընդհատ փորձում են սեփականության վերաբաշխում իրականացնել՝ թաքնվելով «Պայքարում ենք օլիգարխների դեմ» դեմագոգիկ կարգախոսի ներքո։ Սրանց նպատակը ոչ թե բարեշրջումն է, այլ բարեշրջման քողի տակ նեոբոլշևիկյան ծրագրի իրականացումը։ Ճիշտ է, իշխանությունն անընդհատ խոչընդոտների է հանդիպում, քանզի մարդիկ դիմադրում են, բայց աչքի է ընկնում նպատակասլացությամբ և հետ չի դառնում կես ճանապարհից։
Իշխանությանը չի հուզում այն, որ կուլակաթափության սևեռուն գաղափարի ու տխրահռչակ տնտեսական քաղաքականության հետևանքով վերջին հինգ տարիներին երկրի արտաքին պարտքը եռապատկվել է, աղքատությունն աճել է երկնիշ տոկոսով, արտագաղթել է ավելի քան 250 000 ՀՀ քաղաքացի, տնտեսությունը անկում է ապրել և այլն, և այլն, և այլն։
Ուշագրավն այն է, որ իշխանությունը որոշել է փող ծախսել «հաչացող բերանների» վրա՝ ի հաշիվ տնտեսական տեռորի հետևանքով արտագաղթողների։ Այդպես ավելի էժան է նստում։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանը, չունենալով հանրային լեգիտիմություն, փորձում է նեոբոլշևիկյան իր ծրագրերն իրականացնելու համար հանրային աջակցության իմիտացիա ստանալ ԶԼՄ–ների միջոցով։ Այդ իսկ նպատակով 2008–ից սկսած Բաղրամյան 26–ը ստեղծել է «անկախ» լրատվամիջոցներ կամ պարզապես գնել 2008–ից առաջ ստեղծված լրատվամիջոցներից շատերը։ Փող է դրվել նաև սոցիալական ցանցերում։
Նախագահականից կառավարվող գեբելսյան քարոզչամեքենայի թիրախը բիզնես դաշտն է, այսպես կոչված օլիգարխիան և ինքնուրույնության այս կամ այն աստիճանն ունեցող քաղաքական ուժերը։
Առաջին հայացքից հանրօգուտ աշխատանք կատարելով՝ «անկախ» լրատվամիջոցներն իրականում սպասարկում են Սերժի ու նրա ընտանիքի անձնական շահերը և «քաղաքացիականության» դիրքերից  պայքարում հանուն «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման։
Բնական է, որ քանի դեռ սամվելալեքսանյանների սեփականությունը խլված չէ, «անկախ» մամուլը հովանավորվելու է Բաղրամյան 26–ի կողմից, իսկ «քաղաքացիականններն» օգտագործվելու են «վեհ» նպատակներով։ Իսկ դա նշանակում է, որ քանի դեռ Սամվել Ալեքսանյանը և մյուսները կան, «անկախ» մամուլը փողի պակաս չի զգալու։ Ստացվում է, որ նույն Սամվել Ալեքսանյանն ակամայից ու անուղղակիորեն ֆինանսավորում է իր դեմ աշխատող մամուլին։ Դրա համար էլ Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, որ եթե Ալեքսանյանի պես մարդիկ չլինեին, ապա հարց տվողը նման հնարավորություն չէր ունենա, քանզի լրագրող չէր աշխատի։ Գալուստն ուզեցավ ասել, որ տղա ջան, քեզ փող են տալիս, որ Սամվելի ու մյուսների դեմ խոսես կամ գրես, և հետևաբար՝ եթե նրան ոչնչացնեն, ապա քեզ այլևս փող տալու իմաստ չեն ունենա տերերդ ու դու լրագրող չես աշխատի։
Եվ իրոք։ Եթե Սերժին ու իր նորանշանակ դեսպան փեսա Միքայել Մինասյանին հաջողվի «կադրային բարեփոխումների» անվան տակ սեփականաշնորհել պետական ապարատը, իսկ «հակաօլիգարխիկ» պայքարի միջոցով կենտրոնացնել ամբողջ տնտեսությունը մեկ ընտանիքի ձեռքում, ապա «անկախ» մամուլն ու «քաղաքացիականները» նրանց այլևս պետք չեն գա։
Եթե ավելի մակրո մակարդակով հարցը դիտարկենք, ապա պետք է նկատել, որ եթե քաղաքական դաշտում էլ դիմադրության այս կամ այն ռեսուրսն ունեցող ուժեր չլինեն (ինչպես որ ուզում են «անկախները»՝ դա ներկայացնելով որպես քաղաքացիականության հաղթանակ և հակադրելով քաղաքացիականը քաղաքականին), ապա «անկախ» մամուլը պարզապես կդառնա ավելորդ բեռ Սերժի համար ու զրկվելով ֆինանսավորումից՝ կփակվի, իսկ «բարի» որակված այս իշխանությունները «քաղաքացիականներին» դուբինկաներով կջարդեն հինգ րոպեում։ Այնպես որ, Բաղրամյան 26–ի պատվերները կատարելիս կամ պատվեր կատարողների ջրերն «ազնիվ քյարփինջի» պես ընկնելիս՝ միշտ պետք է «անկախներն» ու «քաղաքացիականները» հիշեն այդ մասին։ Իրենք պահանջված են, քանի դեռ Սերժին չի հաջողվել անապատի վերածել ամբողջ քաղաքական ու բիզնես դաշտը։ Այնպես որ, ոչ այդքան հարգելի «անկախնե՛ր», Սամվելին ու մյուսներին «փչացնելիս» մի քիչ էլ վաղվա օրվա մասին մտածեք՝ ելնելով ձեր իսկ ստամոքսային շահերից։
Հարցն այն չէ, թե Սամվել Ալեքսանյանն օրինապաշտ գործարար է, և պետք է նրան ու նրա նմաններին պաշտպանել։ Պարզ է, որ Սամվելն ու մյուսները միշտ օգտվել են կլանաօլիգարխիկ համակարգի  ընձեռած հնարավորություններից ու կիսալեգալ ճանապարհով հարստացել՝ նյարդայնացնելով պաշտոնական տվյալներով ավելի քան 35% աղքատության ցուցանիշ ունեցող երկրի բնակիչներին։ Սակայն հարցն այն է, որ իրոք անկախ մամուլը և քաղաքացիական արժեհամակարգի իրական կրողները պետք է պայքարեն ոչ թե անձերի, այլ ազատ մրցակցային դաշտ ստեղծելու, մասնավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության և բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվության մեխանիզմներ ունենալու համար, որպեսզի գործիք չդառնան նեոբոլշևիկների ձեռքում։ Եթե համակարգը բարեփոխվի, ապա սամվելներն ինքնաբերաբար կամ դուրս կմնան դաշտից, կամ կսոցիալականացվեն ու կնպաստեն երկրի զարգացմանը։ Իսկ եթե հաճելի է անձերի դեմ պայքարելը, ապա թիրախը պետք է լինի 20-30 ընտանիքներից բաղկացած կլանաօլիգարխիկ համակարգն ավելի գռեհիկ՝ մեկ օլիգարխի  համակարգի վերածող Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը։
Եթե ունենանք բաց ու մրցակցային համակարգ, ապա արդեն էական չի լինի, թե այս կամ այն բիզնեսի տիրոջ անունը կամ մականունը ականջներիս հաճելի՞ է հնչում, թե՞ ոչ։
Եթե տարածված կարծրատիպի համաձայն մականունավորները համարվում են օլիգարխներ և հետևաբար՝ բացասական կերպարներ, ապա այսօրվա Հայաստանում ամենավատ իմաստով մականունավորը հենց Սերժ Սարգսյանն է, քանզի նա է թիվ մեկ օլիգարխը։ Այս ամենն իմանալով հանդերձ՝ Սերժից բարեփոխումներ և օլիգարխների դեմ պայքար պահանջելը «դհոլություն» է։

Крик души Галуста, участь Самвела и будущее «независимой» прессы
Комментировать Галуста Саакяна – неблагодарное дело. Воспроизводимый им бессмысленный набор слов наглядно демонстрирует, в каком состоянии находится РПА. Однако вчера Галуст, в хорошем смысле, превзошел самого себя.
Дело в том, что в ходе пресс-конференции видный представитель РПА высказал мысль, на которую многие не обратили внимания или обратили в несколько ином аспекте. Люди в основном вдавались в подробности высказанного Галустом мнения о много повидавшем в своей жизни, в том числе и трупы, Серже Саргсяне.  Однако Галуст сделал также одно примечательное и радикально оппозиционное по своему содержанию заявление на совсем другую тему.
«Молодой человек, думаю, что если бы не было таких людей, как Самвел Алексанян, ты бы не был журналистом», - отметил Галуст Саакян, отвечая на вопрос о том, является ли предприниматель Самвел Алексанян сдержанным и благовоспитанным человеком.
Этим своим ответом Галуст Саакян фактически «наехал» на соответствующие круги и раскрыл сущность геббельсовской пропаганды президентского дворца, действительную цель распространяемых из Баграмяна 26 «мутиловок» и реальную картину сегодняшнего информационного поля. В словах Галуста проглядывается антисержевский крик души, и вот почему.
То, что под прикрытием демагогического лозунга «Боремся с олигархами» Серж Саргсян и его ближайшее окружение постоянно пытаются осуществить передел собственности, постепенно становится очевидным и для широких слоев общества. Целью  первых является не проведение преобразований, а реализация под их завесой необольшевистских программ.  Правда, власти постоянно сталкиваются с препятствиями, поскольку им оказывается сопротивление, однако они отличаются целеустремленностью и не готовятся свернуть с полпути.
Их не беспокоит, что вследствие навязчивого раскулачивания и печально известной экономической политики за последние пять лет внешний долг страны утроился, уровень бедности вырос в двузначных показателях, из страны эмигрировало 250 000 тысяч граждан, экономика пережила спад и т.д., и т.п.
Примечательно то, что власти решили потратить деньги на «лающие рты» за счет эмигрирующих вследствие экономического террора людей. Так выходит дешевле.
Итак, Серж Саргсян, не обладая общественной легитимностью, пытается обеспечить посредством СМИ имитацию общественной поддержки своих необольшевистских планов. Начиная с 2008-го года в этих целях президентский дворец основывал «независимые» средства массовой информации или просто покупал созданные до этого СМИ. Деньги были вложены и в социальные сети.
Мишенями управляемого из президентского дворца геббельсовского агитпропа являются бизнес-поле, так называемая олиграхия и обладающие той или иной степенью самостоятельности политические силы.
Выполняя общественно-полезную, на первый взгляд, работу, «независимые» СМИ на самом деле обслуживают личные интересы Сержа и его семьи, а также с «гражданских» позиций  борются за построение «экономики одного олигарха».
Естественно, что пока собственность самвелалексанянов не экспроприирована, «независимая» пресса будет спонсироваться президентским дворцом, а «гражданственники» будут использоваться в «высоких» целях. Это означает, что пока есть Самвел Алексанян и остальные, «независимая» пресса не будет нуждаться в деньгах. Получается, что тот же Самвел Алексанян невольно и опосредованно финансирует работающую против него прессу. Поэтому Галуст Саакян и заявил, что если бы не было таких людей, как Алексанян, задающий вопросы не имел бы подобной возможности, поскольку не работал бы журналистом. Галуст хотел сказать, мол, парень, тебе платят за то, чтобы ты писал и выступал против Самвела и других, следовательно, если его вопросы будут решены, то твои хозяева не увидят смысла в том, чтобы тебе платить, и ты не будешь журналистом.
Действительно, если Сержу и его новоназначенному послом зятю Микаэлу Минасяну удастся приватизировать под видом «кадровых реформ» госаппарат и централизовать всю экономику посредством «антиолигархической» борьбы в руках одной семьи, то «независимая» пресса и «гражданственники» им больше не понадобятся.
Если же тех или иных центров сопротивления не будет и на политическом поле (как того хотят «независимые», преподнося это в качестве победы гражданственности и противопоставляя гражданское политическому), то «независимая» пресса станет для Сержа лишним грузом и, лишившись финансирования, попросту закроется. Что касается «гражданственников», то прозванные «добрыми» власти за пять минут заколотят их своими дубинками. Так что, выполняя заказы президентского дворца и, подобно «честным кирпичам», попадая под влияние заказчиков, «гражданственники» и «независимые» постоянно должны помнить об этом. Они востребованы пока Сержу не удалось опустошить всё политическое и бизнес-поле. Так что, не столь уважаемые «независимые», когда вы «портите» Самвела и других, помните и о завтрашнем дне, исходя из ваших меркантильных интересов.
Вопрос не в том, что Самвел Алексанян является законопослушным предпринимателем и нужно защищать его и ему подобных. Понятно, что Самвел и остальные всегда пользовались предоставляемыми кланово-олигархической системой возможностями и разбогатели полукриминальным путем, нервируя тем самым население страны с официальным 35-процентным уровнем бедности.  Вопрос в том, что действительно независимая пресса и реальные носители гражданских ценностей должны бороться не с личностями. Они должны бороться за то, чтобы было создано свободное конкурентное поле, защищено право на частную собственность, а также были обеспечены механизмы социальной ответственности бизнеса. Именно это поможет им не стать инструментом в руках необольшевиков. Если будет реформирована система, то самвелалексаняны сами собой останутся вне данного поля или социализируются и будут способствовать развитию страны. Если вам все же импонирует борьба с личностями, то ими должны стать Серж Саргсян и люди из его ближайшего окружения, которые хотят превратить состоящую из 20-30 семей кланово-олигархическую систему в еще более уродливую – систему одного олигарха.
Если у нас будет открытая и конкурентная система, то уже несущественно, благозвучны ли имя или прозвище того или иного бизнесмена.
Если, согласно расхожему мнению, носители прозвищ считаются олигархами и, следовательно, воспринимаются отрицательно, то в сегодняшней Армении главным носителем прозвища, в худшем его понимании, является Серж Саргсян, поскольку именно он является олигархом номер один. Знать же всё это и вместе с тем требовать от Сержа проведения реформ и борьбы с олигархами  равносильно «барабанству».