Մահ կամ ինքնաբացարկ (տեսանյութ)
Մարտի 10–ի հանրահավաքում «Միայն իմ դիակի վրա» ձևակերպումն օգտագործելով՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հետդարձի ճանապարհ չթողեց ո՛չ իր, ո՛չ էլ Սերժ Սարգսյանի համար։ Րաֆֆին փակուղու առջև կանգնեցրեց և՛ իրեն, և՛ Սերժին։ Հիմա ժամանակն արդեն այլ կանոններով է գնալու, և զարգացումները պետք է գնահատել այլ չափորոշիչներով։
Փաստորեն, Րաֆֆին Սերժին ասում է` կա՛մ դու ապրիլի 9–ին երդմնակալության արարողություն կանես, բայց միայն իմ մահվան դիմաց, կա՛մ ինքնաբացարկ կտաս։
Հաշվի առնելով այն հանագամանքը, որ Սերժն ատամներով կառչած է աթոռից՝ կարող ենք ասել, որ Րաֆֆու քայլը ֆորս–մաժորային իրավիճակ է ստեղծել քաղաքական դաշտում։ Պատահական չէ, որ Բաղրամյան 26–ից խուճապահար  հայտարարեցին, թե Սերժն ուզեցել է հանդիպել Րաֆֆուն, սակայն վերջինս չի արձագանքել։ Այդպիսով՝ ՀՀԿ ղեկավարը խոստովանեց, որ հայտնվել է ոչ ստանդարտ իրավիճակի մեջ և դարձել «երկխոսիստ»։
Ոչ ստանդարտ վիճակում է նաև Րաֆֆին։ Նա շատ բարձր նշաձող է սահմանել՝ մահ կամ ինքնաբացարկ։ Եթե նա հետքայլ կատարի իր պահանջից, ապա կվերածվի կենդանի դիակի ու ծաղրի առարկայի, իսկ եթե հաջողացնի իր քայլով ստիպել իշխանությանը գնալ զիջումների (այսինքն՝ Սերժը հրաժարվի նախագահի աթոռից), ապա կիսաստված կդառնա։  Այս ամենի այլընտրանքը մահն է, որին գոնե հայտարարության մակարդակով ընդառաջ է գնում Րաֆֆին։ Ասել է թե՝ նա արդեն մահապարտի կամ, այսպես ասած, շահիդուհու կարգավիճակով է շարունակում պայքարը՝ ինչ որ առումով հիշեցնելով Թունիսում ինքնահրկիզված առևտրականին։ Իսկ թե ինչ եղավ Թունիսում մեկ հոգու ինքնահրկիզումից հետո, կարիք չկա հիշեցնելու։
Սերժն էլ է այլևս մահապարտ դարձել։ Ավելի ճիշտ՝ Րաֆֆին Սերժին մահապարտ դարձրեց։ Սերժի կարգախոսն է՝ մահ կամ իշխանություն։ Նա չի պատկերացնում զիջման որևէ տարբերակ, որի արդյունքում ինքը չի մնալու նախագահի աթոռին։ Եվ ուրեմն՝ նա էլ է մահապարտ։
Եթե Սերժը մնա աթոռին ու, Աստված մի արասցե, Րաֆֆին որոշի գիտակցված մահվան ճանապարհն ընտրել, ապա կենդանի դիակ կդառնա Սերժ Սարգսյանը, որից հետո նրա իրական դիակի վերածվելը օրերի խնդիր կլինի։ Նույնիսկ չեմ ուզում պատկերացնել, թե ինչ կկատարվի այն դեպքում, երբ Սերժը փորձի երդվել Րաֆֆու մահվանը զուգահեռ։
Եվ այսպես, Րաֆֆին գործնականում հրաժարվում է քաղաքական ու իրավական պայքարի գործիքակազմից և հետընտրական զարգացումները տեղափոխում լրիվ ուրիշ հարթություն։
Ի դեպ, Րաֆֆին իր հայտարարությամբ շատ ծանր դրության մեջ դրեց նաև Հայ առաքելական եկեղեցուն և անձամբ Գարեգին Բ–ին։ Սփյուռքի բարերարներից ֆինանսական հոսքեր ակնկալող Վեհափառը Սերժի պես ընկավ ծուղակը։
Բանն այն է, որ Րաֆֆիին Սփյուռքն աջակցում է գրեթե հարյուր տոկոսով։ Եթե Գարեգին Բ–ն օրհնի կեղծված ընտրություններով Սերժի «հաղթանակը», ապա մեղմ ասած կվնասի իր վարկանիշին հատկապես դրսում, ինչը հղի է ինչպես բարոյական, այնպես էլ ֆինանսական հետևանքներով։ Թե ինչ որոշում կընդունի Վեհափառը, դժվար է կանխատեսել։
Հիմա մենք նյարդերի պատերազմի փուլ ենք մտնում։
Կկարողանա՞ արդյոք Սերժն իր մեջ ուժ գտնել ու զիջել, կպարզվի ապրիլի 9–ին։
Կկարողանա՞ արդյոք Րաֆֆին գնալ մինչև վերջ (այսինքն՝ հասնել Սերժի ինքնաբացարկին, քանզի միայն դա է հայտարարված նշաձողը)։ Ընդ որում՝ այդ վերջը նաև մահվան տարբերակ է ենթադրում։ Դաժան ու անմարդկային կարող է ընկալվել հարցադրումս, բայց «Ժառանգության» առաջնորդն ինքն է այդպիսի վիճակ ստեղծել և ինքն է իր համար նման նշաձող սահմանել։
Հուսանք, որ բանականությունն ու իրատեսությունը կհաղթի ագահությանն ու կեղծիքին։ Գեթ մեկ մարդու կյանքը վեր է ցանկացած աթոռից ու պաշտոնից։
Հ.Գ.։ Րաֆֆու քայլն իռացիոնալ է, բայց եկեք խոստովանենք, որ Հայաստանն էլ է իռացիոնալ իրավիճակում գտնվում։ Սերժի ու իր շրջապատի քաղաքականության հետևանքով Հայաստանը դատարկվում է մարդկանցից, աղքատությունը ավելանում է, իսկ տնտեսությունն անկում ապրում, բայց Սերժը տոկոս է «խփում» և սպառնում ևս հինգ տարի մեզ տանել դեպի «ապահով» Հայաստան։ Եվ դա այն դեպքում, երբ մենք գտնվում ենք ցանկացած պահի տաքացման պոտենցիալ պարունակող սառը պատերազմի մեջ։ Բնական է, որ այս պայմաններում քաղաքականությունն իր տեղը զիջում է «մետաֆիզիկային»։

Смерть или самоотвод (видео)
Использовав во время митинга 10-го марта формулировку «Только через мой труп», Раффи Ованнисян не оставил путей для отступления ни себе, ни Сержу Саргсяну. Раффи поставил в тупик как себя, так и Сержа. Сейчас время будет течь по совершенно иным законам, а процессы нужно будет оценивать по совершенно иным критериям
Фактически, Раффи говорит Сержу: либо ты проведешь 9-го апреля инаугурацию, но лишь ценой моей смерти, либо возьмешь самоотвод.
Учитывая то обстоятельство, что Серж держится за свой пост зубами, можем сказать, что поступок Раффи создал на политическом поле форс-мажорную ситуацию. Неслучайно, что из президентского дворца панически заявили, что Серж хотел встретиться с Раффи, но последний не откликнулся. Тем самым, председатель РПА признался, что оказался в нестандартной ситуации и стал сторонником «диалога».
В нестандартной ситуации оказался и Раффи. Он установил очень высокую планку – смерть или самоотвод. Если он отступит от своего требования, то превратится в живого трупа и клоуна, а если ему удастся своим поступком вынудить власти пойти на уступки (то есть, Серж откажется от своего поста), то станет «полубогом».
Альтернативой всему этому является смерть, навстречу которой, по крайней мере на уровне заявления, идет Раффи. Иначе говоря, он продолжает борьбу в статусе смертника или, так сказать, шахидки, в каком-то плане напоминая самосожжение торговца в Тунисе. Ну, а о том, что произошло в Тунисе после самосожжения одного человека, напоминать не стоит.
Отныне Серж тоже стал смертником. Точнее, Раффи сделал его таковым. Девиз Сержа: «Смерть или власть». Он не представляет ни одного варианта уступки, в результате которого лишился бы президентского кресла. А это значит, что он тоже смертник.
Если Серж останется на посту, и, не дай Бог, Раффи решит избрать путь осознанной смерти, то живым трупом станет Серж Саргсян, а после этого его превращение в реальный труп станет вопросом считанных дней. Даже не хочу думать о том, что произойдет, если Серж попытается присягнуть на фоне смерти Раффи.
Итак, на практике Раффи отказывается от методов политической и правовой борьбы, перемещая поствыборные процессы в совершенно иную плоскость.
Кстати, своим заявлением Раффи поставил в весьма затруднительное положение и ААЦ, а также лично Гарегина II. Ожидающий от благотворителей из Диаспоры финансовых потоков католикос, подобно Сержу, попал в ловушку.
Дело в том, что Диаспора почти стопроцентно поддерживает Раффи. Если Гарегин II благословит «победу» Сержа на сфальсифицированных выборах, то, мягко говоря, навредит своему рейтингу, особенно – за пределами страны, что чревато как моральными, так и финансовыми последствиями. И трудно сказать, какое решение примет католикос.
Сейчас мы вступаем в этап войны нервов.
Сможет ли Серж найти в себе силы и уступить, станет ясно 9-го апреля.
Сможет ли Раффи пойти до конца (то есть, добиться самоотвода Сержа, поскольку именно это является заданной планкой)? Причем, «конец» предполагает и смерть. Подобная постановка вопроса может показаться жестокой и бесчеловечной, но лидер «Наследия» сам создал такую ситуацию и сам задал для себя такую планку.
Будем надеяться, что разум и трезвый взгляд на вещи одержат победу над алчностью и фальшью. Жизнь даже одного человека превыше любого кресла и поста.
P.SПоступок Раффи иррационален, но давайте признаемся, что Армения тоже находится в иррациональном положении. Вследствие политики Сержа и его окружения Армения опустошается, растет бедность, а экономика переживает спад, но Серж «набирает» проценты и угрожает вести нас к «обеспеченной» Армении еще пять лет. И это в том случае, когда мы находимся в состоянии «холодной войны», которая в любой момент может перерасти в «горячую». Естественно, что в данных условиях политика уступает свое место «метафизическому».