Հայաստանը շրջվում է Ռուսաստանից. Վիկտոր Բարանեց (տեսանյութ)
Ռուս ռազմական փորձագետ Վիկտոր Բարանեցը Alpha News-ին մեկնաբանել է Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև ձևավորվող փոխգործակցությունը։
«Այս բոլոր փաստերը, եթե հաստատվեն, խոսում են Ռուսաստանից Հայաստանի հետագա անջատման, ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի դիրքորոշման կտրուկ փոփոխության մասին, Հայաստանը շրջվում է Ռուսաստանից, հասկանում եք, որ մենք ՀԱՊԿ-ի ներսում ունենք չգրված կանոն, մենք ունենք մեր կանոնադրությունը, ունենք մեր ղեկավարությունը: Եվ երբ նման սիրախաղեր արվում են այլ ռազմական դաշինքների հետ, ապա ես ձեզ սա կասեմ՝ պարկեշտ դաշնակիցները տեղեկացնում են ձեզ և բացատրում, թե ինչու է դա արվում: Միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանը հայտնվում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի փեշի տակ։ Իսկ դա մեզ, ընդհանուր առմամբ, խոստանում է հետագա իրադարձությունների ոչ այնքան դրական զարգացում ռուս-հայկական հարաբերություններում։
Ես քաջատեղյակ եմ հայկական հետախուզության, ռազմական հետախուզության և ՆԱՏՕ-ի հետախուզության ակտիվ շփումներին։ Ես գիտեմ ամերիկացի լրտեսների թիվը՝ տարբեր չափերի։ Իհարկե, այս ամենը մեզ համար, մեղմ ասած, օրինական կամ իրավաչափ մտահոգություն է առաջացնում, բայց մենք չենք պատրաստվում ծնկի գալ Հայաստանի առաջ և ուղղակի սպայական ձևով ասելու ենք՝ հեռացե՛ք, հեռացե՛ք»,-ասել է Բարանեցը։
Alpha News-ի զրուցակիցը, սակայն, չի կտրում հույսը, որ երկու պետությունների համագործակցությունը կվերադառնա բարիդրացիության և փոխըմբռնման մակարդակի։
«Արդյունքը Հայաստանի տարածքից ռուսական զորքերի վտարումն է, Հայաստանի տարածքում ՆԱՏՕ-ի օբյեկտների ու բազաների հայտնվելը։ Եթե հարսնացուն մեկնում է ուրիշի մոտ, ով գիտի, թե ում բախտն է բերել։ Ես խոսում եմ զինվորի անմիջականությամբ։
Ես շատ մեծ հույս ունեմ, որ հայ ժողովրդի խորքում կա առողջ կորիզ, որը դուրս է շպրտելու Փաշինյանին և նրա ողջ պրոՆԱՏՕ-ական քաղաքականությունը։ Եվ մենք դեռ կապրենք այնպես, ինչպես պետք է ապրեն արժանի դաշնակիցները։ Ահա թե ինչու դեռ ոչ ոք չի կարողացել խախտել մեր միությունը։ Չեմ կարծում, որ փտած ամերիկացիները կկարողանան թունավորել Մոսկվայի և Երևանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները»,-եզրափակել է Բարանեցը։

Армения отворачивается от России – Виктор Баранец (видео)
Российский военный эксперт Виктор Баранец прокомментировал «Alpha News» наметившееся взаимодействие Армении с НАТО.
«Все эти факты, если они безусловно подтверждаются, говорят о дальнейшем отрыве Армении от России, и о резкой смене позиции Армении в составе Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Армения отворачивается от России. Вы понимаете, что у нас внутри ОДКБ есть неписанное правило, у нас есть свой устав, у нас есть свое руководство. И когда совершаются вот такие заигрывания с другими военными союзами, альянсами, блоками, то об этом приличные, я вам скажу так, приличные союзники ставят в известность и объясняют, почему это делается. Совершенно очевидно, что Армения залезает под юбку североатлантического блока. А это сулит нам, в общем-то, не очень-то позитивное дальнейшее развитие событий в российско-армянских отношениях.
Я хорошо знаю, какие активные контакты ведут разведка Армении, военная разведка и разведка НАТО. Я знаю количество шпионов американских, разнокалиберных. Безусловно, все это у нас вызывает, мягко скажу, законную или закономерную обеспокоенность, но мы не собираемся вставать на колени перед Арменией и скажем по-офицерски просто: уходите – уходите!» – заявил Баранец.
Собеседник «Alpha News», однако, не оставляет надежды на то, что сотрудничество двух государств вернётся в русло добрососедства и взаимопонимания.
«В итоге – выдворение российских войск с территории Армении. И появление НАТОвских объектов и баз на территории Армении. Если к другому уходит невеста, еще неизвестно кому повезло. Я говорю с солдатской прямотой.
У меня есть очень большая надежда, что в недрах армянского народа есть здоровое ядро, которое выбросит и Пашиняна и всю его пронатовскую политику. И мы все-таки заживем, как надо жить достойным союзникам. Потому никто еще не смог разрубить наш союз. Не думаю, что гнилые американцы смогут отравить ядом отношения Москвы и Еревана, России и Армении», – резюмировал Баранец.