Ո՞վ և ինչո՞ւ ձևավորեց «Ելք» դաշինքը (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանի հատուկ հանձնարարություններով հաճախորդ, «լուսահոգի» Էդմոն Մարուքյանը վատ է զգում, երբ իրեն «փչացնում» են։ Ինքը ուզում է էժանագին բաներ անել, բայց քննադատության ու հայհոյանքի չարժանանալ։ Ինքը Գագիկ Ջհանգիրյանի ասածներին հավատացել է, որ կարելի է հա՛մ հաճույք ստանալ, հա՛մ կույս մնալ։
Էդմոնը վատ է զգում և սպառնԸմ, երբ իրեն անվանում են, օրինակ, «քաղաքական տրյապկա» կամ «անբարոյականի վաստակ»։ Բայց այդ որակումներն իրեն տվել է իր նախկին ու ներկա թիմակից Ալեն Սիմոնյանը, ում ինքն էլ իր հերթին է «հոգնած» ու «անբարոյականի վաստակ» անվանել։ Այդ փոխադարձ վիրավորանքների մեջ ընդհանուր հայտարարը եղել է «անբարոյականի վաստակը», ինչն էլ կողմերին հետագայում թույլ է տվել կրկին դառնալ թիմակիցներ։
Ահա այս «անբարոյականի վաստակներով» 2017–ին հայտնվեցին «Ելք» դաշինքում։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Նիկոլ Փաշինյանը 2016–ին տեղի ունեցած Վանաձորի ավագանու ընտրությունների ժամանակ Մարուքյան Էդմոնին համարում էր իշխանությունների դրածո։ Վերջինս էլ Նիկոլին էլ համարում իշխանությունների հաճախորդը։ Այս դեպքում էլ էին երկու կողմերը ճիշտ։ Տարբերությունն այն է, որ Նիկոլն ու Էդմոնը միմյանց հայհոյել են «Ելք»–ից առաջ ու հետո, իսկ ահա Ալենն ու Էդմոնը միմյանց որակումներ են տվել «Ելք»–ի փլուզումից հետո (երևի իրար հետ մոտիկից շփվելուց հետո)։
Ֆոկուսն այն էր, որ 2016–ին իրար հայհոյողները շատ արագ հայտնվեցին սեղանի շուրջ, իրար ձեռք ձեռքի տվեցին, դաշինք կազմեցին ու մասնակցեցին 2017–ի խորհրդարանական ընտրություններին։ Դաշինքային այդ բորշի մեջ ավելացվել էր նաև մասնագիտությամբ Վազգեն Սարգսյանի եղբայր աշխատող Արամ Սարգսյանը։
«Ելք»-ը փլվեց քաղաքական իրավիճակի փոփոխությունից հետո։ Թե ով և ինչու էր ստեղծել այդ հաճախորդաց դաշինքը, այլ խոսակցության թեմա է։ Այս պահին միայն արձանագրենք, որ «Ելք»–ի մաս կազմող ուժերը հիմա էլ նույն գծի վրա են, բայց տակից միմյանց կծում են։ Օրինակ՝ նույն Էդմոն Մարուքյանը տարանջատվում է Աղավնոյի շուրջ տեղի ունեցողից ու զարմանք հայտնում, որ իշխանությունները չեն պատրաստվել նման զարգացումներին։ Էդմոնը նաև քմծիծաղի է արժանացնում Արամ Սարգսյանի՝ բազմազգ խաղաղապահներ Արցախ ուղարկելու առաջարկը։
Այստեղ հարց է առաջանում, որ եթե Էդմոնը Նիկոլի իշխանությանը համարում է ոչ կոմպետենտ, իսկ իշխանության հետույքը պահող Արամ Սարգսյանին էլ՝ քաղաքականապես դեբիլ, ապա ինչպե՞ս է 2017–ին դաշինք կազմել դրանց հետ և ինչպե՞ս է հիմա նույն թիմում։ Ախր Ալենը մի բան գիտեր, որ ասում էր, հո զոռո՞վ չէ։
Հ․Գ․ «Առավոտին» տված հարցազրույցում Էդմոն Մարուքյանը համեստաբար նշել է, որ իր ազգանունը բրենդ է և այդ բրենդով ինքը կարող էր ամիսը 20.000 դոլար աշխատել որպես փաստաբան (Էդմոնն ակնհայտորեն իր գինն է բարձրացնում Նիկոլի մոտ և հրապարակավ նշում «քաղաքական տրյապկայություն» անելու դիմաց իր գինը), բայց նախընտրել է ամիսը 470.000 դրամով ծառայել հայրենիքին՝ որպես դեսպան։
Հարց է առաջանում՝ էդ ո՞ր օրվանից է հաճախորդությունը պետական ծառայություն համարվել։ Համ էլ՝ իրեն միամիտ լոռեցու տեղ դրած, բայց վանքի հավերն ուտող Էդմոնին ասենք, որ իր ազգանունը եթե բրենդ է, ապա այդ բրենդի վրա խփած է «քաղաքական տրյապկայի» ու «անբարոյականի վաստակի» լոգոտիպը։ Խփված է իր ներկայիս թիմակցի կողմից։

Кто и почему сформировал альянс «Выход»? (видео)
Клиент Никола Пашиняна по особым поручениям, «светлопамятный» Эдмон Марукян чувствует дискомфорт, когда его «портят». Он хочет заниматься дешевыми вещами, но не удостаиваться критики и ругани в свой адрес. Он поверил словам Гагика Джангиряна о том, что можно одновременно получать удовольствие и сохранять девственность.
Эдмон депрессует и угрожает, когда его называют, к примеру, «политической тряпкой» или «сукиным сыном». Однако эти эпитеты ему дал его бывший и нынешний компаньон Ален Симонян, которого он сам охарактеризовал «заезженным» и «сукиным сыном». Общим знаменателем в этих оскорблениях был «сукин сын», что и позволило впоследствии обоим снова стать сокомандниками.
В 2017-ом эти «сукины сыны» оказались в альянсе «Выход». И это в условиях, когда в ходе выборов Совета старейшин Ванадзора 2016-го Никол Пашинян называл Эдмона Марукяна ставленником власти. Марукян, в свою очередь, считал Никола клиентом власти. И это был один из тех редких случаев, когда правы были оба. Однако, если Никол и Эдмон охаивали друг друга до и после «Выхода», то Ален и Эдмон обоюдно навешивали ярлыки после развала «Выхода» (по-видимому, после более близкого знакомства).
Весь фокус в том, что поносившие друг друга в 2016-ом очень быстро оказались за одним столом, обменялись рукопожатиями, сформировали альянс и приняли участие в парламентских выборах 2017-го. В этот альянсный винегрет был добавлен также работающий братом Вазгена Саркисяна Арам Саркисян.
«Выход» развалился после изменения политической ситуации. Кто и почему создал этот клиентский альянс – тема для отдельного разговора. Пока же констатируем, что состоявшие в альянсе «Выход» силы сейчас придерживаются одной линии, но исподтишка подначивают друг друга. Например, Эдмон Марукян дистанцируется от происходящего вокруг Агавно и выражает недоумение, что власти не подготовились к подобным развитиям. Эдмон также высмеивает предложение Арама Саркисяна направить в Арцах многонациональный миротворческий контингент.
Здесь возникает вопрос: если Эдмон считает власть Никола некомпетентной, а борющегося за задницу власти Арама Саркисяна – политически дебильным, то как он в 2017-ом сформировал с ними альянс и как сейчас находится в одной с ними команде? Пожалуй, Алену что-то было известно, раз он так выражался…
P.S. В интервью газете «Аравот» Эдмон Марукян скромно отметил, что его фамилия – бренд, и он может зарабатывать на нем 20.000 долларов в месяц – как адвокат (Эдмон явно набивает себе цену перед Николом и публично озвучивает тариф за свою бытность «политической тряпкой»), но предпочел служить родине за 470.000 драмов в месяц – как посол.
Интересно, с каких это пор клиентство стало считаться государственной службой? Передайте прикидывающемуся наивным лорийцем и покрадывающему под шумок монастырских кур Эдмону, что если его фамилия и является брендом, то исключительно с логотипами «политическая тряпка» и «сукин сын», причем набитыми его же нынешним компаньоном.