Մշակույթի նախարարի հակամշակութային քայլը
ՀՀ կառավարությունը 2010թ. օգոստոսի 5-ի N 1055-Ն որոշման 11-րդ կետի համաձայն՝ երաժիշտ Ակսել Բակունցի տնօրինությամբ գործող Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջը պետք է վերակազմակերպվի՝ միացվելով երգչուհի Նադեժդա Սարգսյանի տնօրինությամբ գործող Երևանի մշակույթի պետական քոլեջին, և պետք է  ի գիտություն ընդունել, որ Երևանի մշակույթի պետական քոլեջը Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջի իրավահաջորդն է, ու վերջինիս իրավունքներն ու պարտականություններն անցնում են Երևանի մշակույթի պետական քոլեջին՝ փոխանցման ակտին համապատասխան։
Ուշագրավ է, որ Մշակույթի նախարարությունը քոլեջը լուծարելու մասին  մարդկանց տեղյակ է պահել միայն վերջերս։
Ի դեպ, նախկինում էլ նման խոսակցություններ եղել են և խնդրի առնչությամբ Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջի տնօրինությունն  ու դասախոսական կազմը հանդիպել են ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ և փորձել են խնդիրը պարզել։ Քոլեջի դասախոս Գևորգ Անդրիկյանը «7օր»-ին փոխանցել է, որ հանդիպման ժամանակ Մշակույթի նախարարը հավաստիացրել է, թե Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջը լուծարելու և Երևանի մշակույթի պետական քոլեջին ձուլելու խնդիր չկա, սակայն 2010թ. դեկտեմբերին խնդիրը կրկին բարձրացվել է, քանի որ որոշումն արդեն պետք է ուժի մեջ մտնի։
- Մենք հանդիպել ենք նախարարին, սակայն նախարարը հայտարարեց՝ նման բան չկա, ձեզ ով է ասում, որ դուք պետք է լուծարվեք։ Բայց փաստաթղթում հստակ նշված է, որ իրավահաջորդն արդեն Մշակույթի քոլեջն  է, մենք լուծարվում ենք։ Միանշանակ՝ մեզ խաբել են,- նկատել է Գ. Անդրիկյանը։
Գևորգ Անդրիկյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը խոստացել էր հանդիպել քոլեջի աշխատակազմի հետ, բայց այդպես էլ չի եկել հանդիպման։
Փաստորեն ստացվում է, որ Հ. Պողոսյանը խաբել է քոլեջի աշխատակիցներին։
Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջի ղեկավարությունը և դասախոսական կազմը վրդովված է, որ 30 տարվա պատմություն ունեցող ուսումնական հաստատությունը կցվում է 7-8 տարվա պատմություն ունեցող մի հաստատության։
-Տարբեր երկրներից  մարդիկ են գալիս մեր քոլեջ սովորելու։ Աշխարհում պայքար է գնում, որ բրենդ ստեղծեն, որպեսզի գնան իրենց մոտ սովորեն, իսկ մենք այդ բրենդն ունենք ու վերացնում ենք։ Սա մի հակա քայլ է, որը մեծ վնաս է տալիս և՛ ուսումնական գործընթացին, որովեհտև մենք որակյալ կադրեր ենք տալիս, և՛ մշակույթին, որովհետև մեր կադրերը Հայաստանը ներկայցնում են ամբողջ աշխարհում։ Այնքան հեշտ  է քանդելը, բրենդ ստեղծելն է դժվար,- պնդում էր կոմպոզիտոր, տեսական առարկաների՝ սոլֆեջիոյի, հարմոնիայի դասախոս Ստեփան Բաբաթորոսյանը։
Նշենք, որ Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջում սովորել են հայկական էստրադայի բազում դեմքեր, ինչպիսիք են մասնավորապես՝  Սյուզան Մարգարյանը, Նունե Եսայանը, Էմմա Պետրոսյանը։ Քոլեջում դասավանդել են Էլեվինա Մակարյանը, Էռնա Յուզբաշյանը, և  այսօր էլ դասավանդում են հայտնի արվեստագետներ Ռոբերտ Ամիրխանյանը, Ռուբեն Մաթևոսյանը, Ակսել Բակունցը և այլոք։
«7 օրի» խմբագրություն այցելած Երևանի էստրադային և ջազային քոլեջի ներկայացուցիչները ցանկանում էին մեր կայքի միջոցով նախարարությանը հիշեցնել, որ նման կրթական հաստատություն ԽՍՀՄ տարիներին կար միայն Մոսկվայունմ, Կիևում և Երևանում։ Նրանց խոսքերով, կայացած հաստատությունները քանդելով մեր երկիրը չի կարող արժեքներ ստեղծել։
-Մենք պահանջում ենք վերանայել նախարարության որոշումը և կարող ենք բազում հիմնավորումներ ներկայացնել,–քոլեջի ողջ անձնակազմի անունից հանդես գալով՝ ասել է դասախոս Գևորգ Անդրիկյանը։

Борьба министра культуры против культуры
Согласно принятому в августе 2010г. решению правительства РА, Ереванский государственный колледж эстрадного и джазового искусства (директор - музыкант Аксель Бакунц) должен быть расформирован и присоединен к Ереванскому государственному колледжу культуры (директор - певица Надежда Саркисян). Кроме того, колледж культуры становится правопреемником колледжа эстрадного и джазового искусства, получая права и обязанности последнего. Примечательно, что Министерство культуры проинформировало население о роспуске колледжа лишь недавно.
Кстати, в прошлом тоже были подобные разговоры и в связи с проблемой, руководство и преподавательский состав колледжа встречались с министром культуры РА Асмик Погосян, пытаясь прояснить проблему. По словам преподавателя колледжа Геворга Андрикяна, во время встречи министр культуры заверила, что роспуск Ереванского государственного колледжа эстрадного и джазового искусства и его присоединение к Ереванскому государственному колледжу культуры не планируется. Тем не менее, в декабре 2010 года данная проблема возникла вновь, поскольку решение уже должно было войти в силу.
«Мы встретились с министром, однако она заявила, что ничего подобного нет, мол, кто нам сказал, что нас должны распустить. Но в документе четко указано, что правопреемником уже является колледж культуры. Нас распускают. Нас, однозначно, обманули», - заметил Г. Андрикян.
Геворг Андрикян заверил, что министр культуры РА обещала встретиться с персоналом колледжа, но так и не пришла на встречу. Фактически, выходит, что А. Погосян обманула сотрудников колледжа.
Руководство и преподавательский состав колледжа возмущены тем, что учебное заведение, имеющее 30-летнюю историю, присоединяется к учреждению с 7-8-летней историей.
«Люди из разных стран приезжают учиться в нашем колледже. В мире идет борьба за создание бренда, который привлечет учащихся. У нас же этот бренд есть, но мы его уничтожаем. Это действие, которое наносит большой ущерб и учебному процессу, поскольку мы отдаем качественные кадры, и культуре, поскольку наши кадры представляют нашу культуру во всем мире. Разрушать легко, а создать бренд трудно»,- утверждает композитор, лектор Степан Бабаторосян.
Отметим, что в Ереванском государственном колледже эстрадного и джазового искусства учились многочисленные представители армянской эстрады (Сюзан Маркарян, Нуне Есаян, Эмма Петросян и др.). В колледже преподавали Эльвира Макарян, Эрна Юзбашян, а сегодня преподают Роберт Амирханян, Рубен Матевосян, Аксель Бакунц и другие.
Посетившие редакцию «7or.am» представители Ереванского государственного колледжа эстрадного и джазового искусства хотели посредством нашего сайта напомнить министерству, что в советские годы подобное заведение было лишь в Москве, Киеве и Ереване. По их словам, разрушая состоявшиеся учреждения, наша страна не может создать ценности.
«Мы требуем пересмотреть решение министерства, и можем представить многочисленные аргументы», - сказал лектор Геворг Андрикян, выступая от имени всего коллектива колледжа.