Ադրբեջանի ԱԱՆ հակահետախուզության նախկին պետը ամբաստանյալների աթոռին է
Սկսվում է Ադրբեջանի լուծարված ԱԱՆ գլխավոր ռազմական հակահետախուզական վարչության նախկին պետ Նիզամի Շիրինովի և այլ պաշտոնատար անձանց ապօրինի գործողությունների հետ կապված քրեական գործով դատավարությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է haqqin.az-ը, այսօր Բաքվի ռազմական դատարանում տեղի կունենա նախնական նիստ դատավոր Ջամալ Ռամազանովի նախագահությամբ, կճշտվեն մեղադրյալների անձնական տվյալները։
Նիզամի Շիրինովը հանցավոր խմբի կազմում, ԱԱՆ վարչությունների պետեր Էլջան Աբդուլաևի և Էլման Թահիրովի, ինչպես նաև ոստիկան Նադիր Նազիրովի հետ միասին, բռնություն է գործադրել տուժածների և նրանց հարազատների նկատմամբ, նրանց արատավորող տեղեկություններ տարածելու սպառնալիքով խոշոր չափի դրամ և գույք կորզել առանձին անձանցից, կաշառք ստացել հովանավորության համար և լեգալացրել հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույք։ Հարուցվել են քրեական գործեր Ադրբեջանի Քր.օր. մի շարք հոդվածներով։ Կասկածյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընդունվել է չբացակայելու ստորագրությունը։ Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ապահովվել է պատճառված նյութական վնասի մի մասի փոխհատուցում, կալանք է դրվել մեղադրյալին պատկանող անշարժ գույքի վրա։

Бывший начальник контрразведки МНБ Азербайджана оказался на скамье подсудимых
В Азербайджане начинается судебный процесс по уголовному делу в связи с фактами незаконных действий экс-начальника главного военного контрразведывательного управления упраздненного Министерства национальной безопасности Низами Ширинова и других должностных лиц.
Как сообщают местные СМИ, сегодня в бакинском военном суде состоится подготовительное заседание под председательством судьи Джамала Рамазанова, на котором будут уточнены анкетные данные обвиняемых.
Низами Ширинов в составе организованной группы вместе с начальниками управлений МНБ Эльджаном Абдуллаевым и Эльманом Тахировым, а также оперативником Надиром Назировым применяли насилие в отношении потерпевших и их родственников, под угрозой распространения порочащих сведений вымогали в крупном размере деньги и имущество у отдельных лиц, получали взятки за покровительство и легализовали имущество, добытое преступным путем. Были возбуждены уголовные дела по ряду статей УК Азербайджана. В отношении подозреваемого была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. В ходе предварительного расследования уголовного дела обеспечено возмещение части причиненного материального ущерба и наложен арест на недвижимое имущество, принадлежащее обвиняемым.