«Խեղճ Նիկոլը» և «30 տարվա» հեքիաթների վկաները
Նիկոլական քարոզչությունը փոխել է իր ոճը։ Եթե մինչև 2020–ի նոյեմբերյան կապիտուլյացիան գերակայում էր պոզիտիվը և «Նիկոլ–ամենակարողի» միֆը, ապա դրանից հետո շրջանառության մեջ մտավ «խեղճ Նիկոլն ի՞նչ կարող էր անել»–ը, որին զուգահեռ «հպարտներին» մատուցվեց «30 տարվա» հեքիաթը։
Հիմա նիկոլական քարոզչամեքենան հիմնականում նեգատիվի մեջ է աշխատում։ Ասում են՝ Նիկոլը խեղճ հարիֆ է, միգուցե նաև վատն է, բայց դե իրեն նախորդողներն էլ էին վատը։ Այսինքն՝ փորձ է արվում հավասարության նշան դնել Նիկոլի բերած ավերածությունների ու նախկին բոլոր ղեկավարների թույլ տված սխալների միջև։ Հենց այդ նպատակով էլ ծնվել է «30 տարվա» հեքիաթը, որպեսզի «հպարտ» քաղաքացիներին կերակրեն դրանով, իսկ Նիկոլին էլ՝ արդարացնեն։
Հարկ է նկատել, որ այդ քարոզը որոշակիորեն տվել է իր արդյունքը։ Զոմբիացած զանգվածը թութակի պես կրկնում է «30 տարվա» մասին հեքիաթը։ Այդ հեքիաթը հրամցվում է նաև քաղաքական հայտնի շրջանակների կողմից, բայց արդեն շահադիտական նպատակով։
Օրինակ՝ գործարար Ռուբեն Վարդանյանը Նիկոլի գործողությունները գնահատելիս «30 տարվա» հեքիաթի թեզերից է օգտվում։ Վարդանյանը շատ լավ գիտի, որ Նիկոլի իշխանության տարիներին արձանագրված խայտառակությունն ու ողբերգությունը համեմատելի չեն միասին վերցրած նախկին բոլոր նախագահների արած սխալների հետ։ Գիտի, բայց օգտվում է նիկոլական քարոզչամեքենայի թեզերից ու փորձում լավը երևալ՝ թաքնվելով նիկոլական հաճախորդներ, օգտագործված գործիքներ Մանե Թանդիլյանի ու Մեսրոպ Առաքելյանի հետևում։
Եթե Վարդանյանը ցանկանում է կայացնել իր քաղաքական նախագիծը՝ օգտվելով նիկոլական քարոզչամեքենայի թեզերից ու միաժամանակ դիստանցավորվել Փաշինյանից, ապա դա չի ստացվելու, քանզի նիկոլական թիմի թերմացքով նորը չես կարող երևալ։ Այնպես որ, ճիշտ կլինի սեփական թեզերը հորինել։
Հ․Գ․ Ռուսաստանում որոշակի ֆինանսական հնարավորություններ ձեռք բերած հաջողակ խոպանչիներից ոմանք երբեմն փորձ են անում Հայաստանում քաղաքական գործունեությամբ զբաղվել, այսինքն՝ մեզ մոտ քաղաքական խոպանչիություն անել։ Այդպիսին էր Սերժ Ջիլավյանը։ Հետո ծլեց Արկադի Վարդանյանը։ Ի հայտ եկավ Կարապետիչը և այդպես շարունակ։
Հիմա էլ քաղաքական խոպանչիների պակաս չկա։ Ու այդպես կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեզանում պետական ինստիտուտներն ու քաղաքական համակարգը չեն կայացել։

«Бедный Никол» и свидетели сказки о «30 годах»
Николовская пропаганда поменяла свой стиль. Если до капитуляции ноября 2020-го преобладал позитив и миф «Никол всемогущий», то после нее в оборот был введен «А что было поделать бедному Николу?», наряду с которым «гордым» была преподнесена сказка о «30 годах».
Сейчас николовская пропагандистская машина работает в негативе. Заявляется, мол, Никол – наивный бедолага, возможно, он и плох, но прежние уж точно были не лучше него. То есть предпринимается попытка поставить знак равенства между принесенной Николом катастрофой и допущенными всеми прежними руководителями ошибками. Именно с этой целью и была придумана сказка о «30 годах», чтобы потчевать ею «гордых» граждан и оправдывать Никола.
Стоит отметить, что эта пропаганда принесла свои некоторые плоды. Зомбированная масса, подобно попугаю, повторяет сказку о «30 годах». Эта сказка продвигается также известными политическими кругами, но уже в корыстных целях.
Например, оценивая деятельность Никола, предприниматель Рубен Варданян пользуется тезисами сказки о «30 годах». Варданян прекрасно знает, что зафиксированные в годы правления Никола позор и трагедия несравнимы с ошибками всех прежних властей вместе взятыми. Знает, но пользуется тезисами николовского агитпропа и пытается представать в хорошем свете, прячась за николовскими клиентами и использованными инструментами вроде Мане Тандилян и Месропа Аракеляна.
Если Варданян хочет реализовать свой политический проект, пользуясь тезисами николовского агитпропа и одновременно дистанцируясь от Пашиняна, то этого не получится, так как с пережитками николовской команды позиционировать новым попросту невозможно.
P.S. Некоторые из приобретших в России определенные финансовые возможности успешных шабашников время от времени пытаются разворачивать в Армении политическую деятельность, то есть заниматься у нас политическим шабашкой. Таким был Серж Джилавян. Затем появился Аркадий Варданян. После – Карапетович, и так далее.
Нехватки в политических шабашниках не наблюдается и сегодня. И продолжаться так будет до тех пор, пока у нас не состоялись государственные институты и политическая система.