«Օնիկ Գասպարյանի քայլերը լրջորեն տրամաբանված են». Հայկազ Բաղմանյանը միանում է Գլխավոր շտաբի պահանջին
168.am-ը գրում է․ «ՀՀ Զինված ուժերի ԳՇ պետի նախկին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը միանում է ԳՇ գեներալների, սպաների, Զինված ուժերի ստորաբաժանումների հրամանատարների հայտարարությանը: Գեներալն այս մասին անձամբ ասաց 168.am-ի հետ զրույցում:
«Չեմ կարծում, որ Զինված ուժերն այդ հայտարարությունն անելով խորը չեն մտածել: Կարծում եմ` լուրջ որոշում են ընդունել և ես դրան միանում եմ, աջակցում եմ: Երկրի պարտված ղեկավարը չի կարող մնալ իր տեղում, նա դեռ նոյեմբերի 10-ին պիտի իր հրաժարականը ներկայացներ: Հիմա էլ ուզում է Մարտի մեկ անի, ինչպես դա արեց 2008-ին. կրակոցներ, մեքենաների վառել և այլն: Ինձ թվում է` 2008-ի ձայնագրությունները կան, թե ոնց էին ուրախանում, որ կրակոցները սկսվել են»,-նշեց գեներալ Բաղմանյանը:
Անդրադառնալով պնդումներին, թե ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հայտարարությամբ փաստորեն բանակը խառնվում է ներքաղաքական գործընթացներին` գեներալը չհամաձայնեց:
«Բանակը չի խառնվում քաղաքական գործերին, երկրի անվտանգության խնդիր է: Դուք պատկերացրեք` 7 շրջան է հանձնվել, դրանից բացի հանձնվել է նաև Հադրութը, ինչի՞ մասին է խոսքը: Հիմա եթե ճիշտ որոշումներ չի կայացվում, բանակի ղեկավարությունն ինչի համար է, որ ապահովի երկրի անվտանգությունը: Ոչ մի հրամանատար իրավունք չունի երկրի անվտանգությանը սպառնացող, երկիրը կործանման տանող որևէ հրաման կատարի: ԳՇ-ի տրված բոլոր հրամաններն անվտանգության ապահովման խնդիր են լուծում: Դրա համար էլ մարդիկ հայտնում են իրենց կարծիքը»,-շեշտեց ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի նախկին տեղակալը:
Հայկազ Բաղմանյանը կարծում է, որ և՛ Ոստիկանությունը, և՛ ԱԱԾ-ն իրենց ղեկավարների հետ միասին այնքան կամքի ուժ կունենան, որ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանները չեն կատարի: Ավելին, նա վստահ է, որ կան մարդիկ այս կառույցներում, որ չեն կատարում Փաշինյանի հրամանները, նրանց քանակը շատանալու է:
«Որովհետ իրենք` այդ ուսադիր կրողները, ներքուստ պատկերացնում են, թե ինչ է կատարվել, կատարվում, ուղղակի ստիպված գնում են ինչ-որ քայլերի: Բայց չեմ կարծում, որ Ոստիկանությունը, ԱԱԾ-ն կփորձի դուրս գալ ժողովրդի դեմ»,-շեշտեց Հայկազ Բաղմանյանը:
Խոսելով Օնիկ Գասպարյանից, որպես զինվորականի և գեներալի, գեներալ Բաղմանյանն ասաց, որ Օնիկ Գասպարյանը շատ գրագետ սպա է, գեներալ, ուստի պատահական չէ, որ նա այսօր ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետն է:
«Օնիկ Գասպարյանի քայլերը լրջորեն տրամաբանված են, նա օդից ոչինչ չի ասում, նույնը եղել է նա պատերազմի ժամանակ: Ես կարծում եմ, որ այն որոշումները, որ կայացրել է Գասպարյանը, չի հաստատվել գերագույն գլխավոր հրամանատարի կողմից և չի կիրառվել: Ես համոզված եմ, որ Օնիկ Գասպարյանը ճիշտ որոշումներ է կայացրել, որոնք զեկուցվել են Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ նա մերժել է, թույլ չի տվել կիրառել: Իսկ պատերազմից հետո, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն այն անձը չէ, որ պատասխանատվությունն իր վրա վերցնի, ամեն ինչ սկսեց բարդել բանակի վրա, որ այն չի արվել սա չի արվել: Մովսես Հակոբյանն իր ասուլիսի ժամանակ լուրջ մեղադրանքներ առաջ բերեց, իսկ այդ ամենի մեղավորը մեկ մարդ է` Նիկոլ Փաշինյանը»,-եզրափակեց Հայկազ Բաղմանյանը»:

Генерал-лейтенант Айказ Багманян присоединяется к заявлению Генштаба с требованием отставки Пашиняна
Бывший заместитель начальника Генштаба ВС РА, генерал-лейтенант Айказ Багманян присоединяется к заявлению Генштаба, офицеров, командиров подразделений ВС с требованием отставки Никола Пашиняна и правительства. Об этом генерал сообщил в беседе с «168.am».
«Я не думаю, что Вооруженные силы не задумывались над этим заявлением. Я считаю, что они приняли серьезное решение, и я присоединяюсь к нему, я его поддерживаю. Поверженный лидер страны не может оставаться на своем посту, 10 ноября он должен был уйти в отставку. Теперь он хочет повторить «1 марта», как это было в 2008 году – стрельба, горящие машины и т. д.», – отметил он.
Комментируя утверждения о том, что заявление Генштаба ВС РА – это фактически вмешательство во внутриполитические процессы, генерал отметил: «Армия не вмешивается в политические дела, это вопрос безопасности страны. Представляете, сдано 7 районов, а также Гадрут, о чем идет речь? Если не принимаются правильные решения, руководство армии обеспечивает безопасность страны. Ни один командир не имеет права выполнять любой приказ, угрожающий безопасности страны и ведущий к ее разрушению. Все приказы Генерального штаба касаются вопросов безопасности. Поэтому люди высказывают свое мнение».
Айказ Багманян считает, что и у полиции, и у СНБ хватит силы воли не выполнять приказы Никола Пашиняна. Более того, он уверен, что в этих структурах есть люди, которые не выполняют приказы Пашиняна, и их число будет увеличиваться.
«Я не думаю, что полиция и СНБ попытаются выступить против народа», – подчеркнул Айказ Багманян.
Говоря об Онике Гаспаряне, как о военном и генерале, генерал Багманян сказал, что Оник Гаспарян – очень грамотный офицер, генерал, поэтому не случайно сегодня он является начальником Генштаба Вооруженных сил РА.
«Шаги Оника Гаспаряна логичны, он ничего не говорит просто так, он был таким же во время войны. Я считаю, что решения Гаспаряна не были одобрены главнокомандующим и не были выполнены. Убежден, что Оник Гаспарян принял правильные решения, о которых доложили Никола Пашиняну, но он отказался и не допустил их реализации. А после войны, поскольку Никол Пашинян не тот, кто берет на себя ответственность, он стал винить во всем армию», – заключил Айказ Багманян.