Հետախուզության տվյալներով՝ Թուրքիայի նախագահը պայմանավորվել է Աֆղանստանի Իսլամական կուսակցության հետ ԱՀ-ի դեմ պատերազմում նոր ահաբեկիչների ներգրավման մասին. Վահրամ Պողոսյան
Հետախուզության տվյալներով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայմանավործավություն է ձեռք բերել Աֆղանստանի Իսլամական կուսակցության առաջնորդ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարի հետ Արցախի դեմ պատերազմում ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին: Ըստ աղբյուրի, վարձկան-ահաբեկիչներն առաջիկա օրերին կտեղափոխվեն Ադրբեջան: Եվս մի անհերքելի փաստ, որ թուրքական իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով տարածաշրջանը փորձում են վերածել ահաբեկչական որջի: Այս մասին գրառում է կատարել ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:
Նա նշել է, որ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարն աֆղանական զինյալ է, 1990-ականներին երկու անգամ կարճատև զբաղեցրել է Աֆղանստանի վարչապետի պաշտոնը։ 2003 թվականին ԱՄՆ կողմից հայտարարվել է որպես ահաբեկիչ և մտնում է ՄԱԿ սև ցուցակի մեջ ։

По данным разведки, Эрдоган достиг договоренности с лидером Исламской партии Афганистана о внедрении новых террористических группировок в войну против Арцаха
По данным разведки, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган достиг договоренности с лидером Исламской партии Афганистана Гюльбеддином Хекматияром о внедрении новых террористических группировок в войну против Арцаха. Согласно источнику, в ближайшие дни террористы-наемники будут направлены в Азербайджан. Это еще одно неопровержимое доказательство того, что турецкие власти пытаются на самом высоком уровне превратить регион в логово терроризма.
/Гюльбеддин Хекматияр – афганский военный, в 1990-х дважды недолго занимал должность премьер-министра Афганистана. В 2003 году объявлен США террористом, внесён в чёрный список ООН /.