Զոհրաբ Մնացականյանը՝ փուլային տարբերակի մասին (տեսանյութ)
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստի ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին հարցրեց, թե արդյոք դիտարկվո՞ւմ են Մադրիդյան սկզբունքների որոշակի տարրեր, և ԱԳՆ-ի համար բանակցությունների փաթեթայի՞ն, թե՞ փուլային տարբերակն է ընդունելի։
Արտգործնախարարն ասաց, որ փուլային, փաթեթային տերմինաբանությունը կապված է նաև խաղաղ գործընթացի պատմության հետ, և եթե որևէ մեկը ենթադրում է, որ կարող է լինել այնպիսի փուլային տարբերակ, որտեղ հայկական կողմը խախտում է պարտավորությունների համադրությունը, ապա դա չաշխատող տարբերակ է։
«Կար մի գործընկեր ժամանակին՝ ասում էր, որ համաձայն ենք փուլային տարբերակին, առաջին փուլում ստատուսի հարցն է լուծվում, հետո մնացածը։ Այսինքն` մեզ համար չափազանց էական է ձևավորել փաթեթային շրջանակ, որտեղ պարտավորություններն արտահայտված են, համադրելի են, շոշափելի են, վերահսկվող են։ Սա ամենառաջնային խնդիրն է»,-ասաց Մնացականյանը։
Նա ընդգծեց, որ եթե ենթադրվում է, որ պետք է լինի խնդրի լուծման փուլային տարբերակ, որտեղ մի կողմը կիրականացնի իր պարտավորությունները մեծ չափով, սակայն չի ստանա համադրելի քայլ՝ մյուս կողմից, ապա այդ կերպ նա խարխլում է իր դիրքերը բանակցություններում. «Նման իրականացնումն անհնար է»։
Արման Աբովյանը փորձեց հստակեցնել, որ փաստորեն հայկական կողմի համար էական չէ փաթեթային կամ փուլային տարբերակը, էական է համադրելիության ու բալանսի պահպանումը։

Глава МИД Армении о поэтапном варианте решения конфликта (видео)
Армянская сторона выступает за мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Об этом в Национальном собрании РА на заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям в ходе обсуждения отчета о деятельности МИД за 2018-2019 годы заявил 4 мая глава МИД Зограб Мнацаканян, отвечая на вопросы депутатов.
По его словам, альтернатива переговорам – катастрофа. «Катастрофа коснется всех. Это ответственность перед обществами стран и регионом. Но из этого не следует, что мы можем за счет собственной безопасности идти вперед. Необходимо исключение угроз», – заявил глава МИД.
Отвечая на вопрос о том, на чем основаны информационные потоки о поэтапном и пакетном вариантах, министр заметил, что терминология связана со многими аспектами, в том числе историческим.
«Если кто-то думает, что может быть такой поэтапный вариант, где нарушаются соразмерность обязательств, он сильно ошибается», – подчеркнул министр, добавив, что необходимо создать пакетный вариант, где обязательства контролируемы, соразмерны, сопоставимы.
На замечание депутата о том, можно ли таким образом сделать вывод, что для Армении неважно пакетный или поэтапный вариант, а важен баланс, министр ответил неясной мимикой.