«ՀՆԱ-ի աճը 2019թ. գրանցված 7.6%-ից կիջնի 0.5%-ի». Fitch Ratings-ը վերանայել է Հայաստանի վարկանիշը՝ այն «կայունից» «բացասական» դարձնելով
Հեղինակավոր Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը վերանայել է Հայաստանի էմիթենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշի (IDR) կանխատեսումը՝ այն «կայունից» «բացասական» դարձնելով և IDR-ը հաստատելով «BB-» մակարդակում:
Ինչպես նշվում է fitchratings.com կայքում, կորոնավիրուսի շոկը բացասաբար է անդրադառնում Հայաստանի տնտեսության վրա և դա տեղի է ունենում երկրի՝ հարաբերականորեն բարձր արտաքին պարտքի և ընթացիկ գործառնությունների հաշվի կառուցվածքային դեֆիցիտի ֆոնին:
Մասնագետները նախազգուշացնում են, որ եթե ընթացիկ տարում համավարակի տարածումը չզսպվի, ապա Հայաստանի մասով կանխատեսումներն առավել բացասական դառնալու ռիսկեր կունենան:
«Մենք կանխատեսում ենք, որ կորոնավիրուսի շոկը ՀՆԱ-ի աճը 2019թ. գրանցված 7.6%-ից կիջեցնի 0.5%-ի: Fitch-ը կանխատեսում է, որ ՀՆԱ-ի աճը մասամբ կվերականգնվի 2021թ.՝ հասնելով 5.5%-ի: Եթե վարակի երկրորդ ալիք գա և սահմանափակումների միջոցառումները կրկին գործարկվեն, Հայաստանի վերաբերյալ մեր տնտեսական և ֆիսկալ կանխատեսումները կրկին բացասական փոփոխության կենթարկվեն»,-ասված է Fitch Ratings-ի հաղորդագրությունում:
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի կառավարության ընդհանուր պարտքը ընթացիկ տարում կկազմի 59.2%, սակայն 2021թ. իջնի 56.0%-ի:
Բացի այդ, մասնագետները նշում են, որ ստեղծված իրավիճակն ավելացնում է Հայաստանի տնտեսության համար արտաքին ռիսկերի մակարդակը:

Агентство «Fitch Ratings» изменило прогноз по Армении со «стабильного» на «негативный»
Авторитетное международное рейтинговое агентство «Fitch Ratings» пересмотрело свой прогноз долгосрочного рейтинга дефолта эмитента Армении, превратив его из «стабильного» в «негативный», подтвердив РДЭ на уровне «BB-».
Как сообщается на сайте «fitchratings.com», шок от коронавируса негативно влияет на экономику Армении и это происходит на фоне относительно высокого внешнего долга страны и структурного дефицита счета текущих операций.
Специалисты предупреждают, что если распространение пандемии не прекратится в этом году, то прогнозы для Армении могут стать более негативными.
«Мы прогнозируем, что шок от коронавируса снизит ВВП, отмеченный в 2019 году, с 7,6% до 0,5%. «Fitch» прогнозирует, что рост ВВП будет частично восстановлен в 2021 году, достигнув 5,5%.
Если придет вторая волна инфекции и меры по ограничениям снова будут задействованы, то наши экономические и финансовые прогнозы по Армении снова изменятся в негативном аспекте», – говорится в сообщении «Fitch Ratings».
Согласно источнику, общий долг правительства Армении в этом году составит 59,2%, но в 2021 году снизится до 56,0%.
Кроме того, специалисты отмечают, что нынешняя ситуация повышает уровень внешних рисков для экономики Армении.