Պարտքի պատճառով հոսանքազրկվել է բժշկական ծառայություններ մատուցող կենտրոնը. շտապօգնությամբ տեղափոխված հիվանդը մնացել է միջանցքում
Պարտքի պատճառով հոսանքազրկվել է «Ուլտրաիմիջինգ» ռադիոլոգիայի գիտամեթոդական կենտրոնը: Այն գտնվում է Պարույր Սևակի փողոցի 5/7 հասցեում: «Ուլտրաիմիջինգ»-ի տնօրինությունը «Հետք»-ին ահազանգեց, որ հոսանքազրկման պահին շտապօգնության մեքենայով ծանր հիվանդ էր տեղափոխվել կենտրոն, որը պատգարակով հայտնվել էր հոսանքազրկված կենտրոնի միջանցքում:
«Ուլտրաիմիջինգ»-ի բժշկական գծով տնօրեն Արամ Քոչարյանը պատմեց, որ իրենց կենտրոնը դժվարամատչելի հետազոտություններ է իրականացնում` «ԿՏ», «ՄՌՏ», «Դուպլեքս»: «Մեզ կարգադրված է, որ ընդունենք միայն շտապ հիվանդներ: Շտապօգնության հիվանդին բերել էին, մենք էլ պատրաստվում էինք օգնել, բուժօգնություն ցուցադրել, պիտի հետազոտեինք: Հիվանդին մտցրեցին շենք, պիտի գլխուղեղի հետազոտության անեին, հոսանքազրկեցին»,-պատմեց Արամ Քոչարյանը:
Փորձել են ՀԷՑ-ի հետ կապ հաստատել, սակայն հեռախոսահամարներին պատասխանող չի եղել:
Արամ Քոչարյանը պատմեց, որ ՀԷՑ-ի մատակարարած հոսանքի գումարի մեծ մասը կենտրոնը վճարել էր, մնացել էր 500 հազար դրամի չափով պարտք:
Կենտրոնը նաև մասնաճյուղ ունի Ախուրյանում, որի սպառած էլեկտրաէներգիայի ողջ գումարը վճարված է:
«Ուլտրաիմիջինգ»-ի տնօրինությունը 10 օր առաջ նամակով դիմել է ՀԷՑ-ին, որպեսզի պարտքերի մարման ժամկետը երկարաձգեն մինչև մարտի 31-ը, քանի որ կենտրոնը դոլարային վարկի ձևակերպման փուլում է եղել` պարտքերը մարելու նպատակով: Մինչ օրս որևէ պատասխան չեն ստացել ՀԷՑ-ից:
«Մենք անում ենք դժվարամատչելի, ծանր տեխնիկայով ախտորոշում, և տեխնիկան հիմա մեծ վտանգի տակ է, որովհետև ՄՌՏ նորագույն սարք է»,-նշեց Արամ Քոչարյանը:
Արամ Քոչարյանը տեղեկացրեց, որ երեկ դոլարային վարկ են վերցրել և ամբողջությամբ մարել հարկային պարտավորությունները, վճարել են 70 % աշխատակիցների աշխատավարձը, ոչ մի աշխատող աշխատանքից չի ազատվել և տուն չեն ուղարկել, մարտի 1-ից նոր աշխատակից է ընդունվել: «Ուլտրաիմիջինգը» նորից էր դիմել վարկի համար, որպեսզի մարեր էլեկտրաէներգիայի պարտքը: Այսօր վարկը պետք է հաստատվեր: Սակայն ժամը 12-ի սահմաններում էլեկտրաէներգիան անջատվել է:
ՀԷՑ-ի հասարակայնության և կորպորատիվ կապերի հետ դեպարտամենտի պետ Նատալյա Սարաջանյանը պարզաբանեց, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի` իրավիճակը ֆորս մաժոր ճանաչելու հայտարարությունը վերաբերում էր միայն քաղաքացիների պարտքերին, սակայն ՀԷՑ-ը կվերականգնի «Ուլտրաիմիջինգի» էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը: Նատալյա Սարաջյանը նշեց, իրենք նամակ չեն ստացել ընկերությունից: Թե ինչ հասցեով են ուղարկել, ուր են ուղարկել, իրենք տեղյակ չեն:
«Ելնելով իրավիճակից` եթե մարդիկ տվյալ օրը չեն կարող վճարել և ասում են, որ էսինչ օրը կվճարեն, մենք կգնանք զիջման: Հիմա կվերականգնենք կենտրոնի մատակարարումը, իրենք խոստացել են 31-ին վճարել, հուսով ենք, որ կվճարեն»,-ասաց Նատալյա Սարաջյանը:
Քիչ անց «Ուլտրաիմիջինգ» կենտրոնից տեղեկացանք, որ հոսանքի մատակարարումը վերականգնվել է, սակայն ոչ թե ՀԷՑ-ի բարի կամքի դրսևորման արդյունքում, այլ միայն վճարումը կատարելուց հետո: Կենտրոնի վարկավորումը կազմակերպվել է, և պարտքը մարվել:
Շտապօգնության մեքենայով կենտրոն բերված հիվանդին, մինչ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման վերականգնումը, տեղափոխել են այլ բժշկական կենտրոն:

Центр оказания медицинских услуг был обесточен из-за долга за электроэнергию
Научно-методический центр радиологии «Ультраимиджинг» накануне в полдень был обесточен из-за долга за электроэнергию. Дирекция «Ультраимиджинга» сообщила «Hetq.am», что именно в этот момент к ним на машине скорой помощи был доставлен тяжелый больной, которого пришлось оставить на носилках в коридоре.
Директор по медицинской линии «Ультраимиджинга» Арам Кочарян рассказал, что Центр проводит труднодоступные исследования – КТ, МРТ, Дуплекс. «Мы получили распоряжение принимать только срочных больных. Больного привезли на машине скорой помощи, и мы уже собирались оказать ему помощь. Больного завезли в здание, чтобы провести обследование головного мозга, но именно в этот момент в Центре отключилось электричество», – рассказал Арам Кочарян.
Сотрудники Центра попытались связаться с «Электросетями Армении», однако телефоны компании не отвечали.
По словам собеседника издания, большую часть суммы за использованную электроэнергию Центр заплатил, долг составлял 500 тысяч драмов.
У Центра есть также филиал в Ахуряне, который полностью оплатил расходы на электроэнергию.
10 дней назад дирекция «Ультраимиджинга» обратилась с письмом в ЭСА, которым просила продлить срок погашения задолженности до 31 марта, объяснив, что в данный момент Центр оформляет долларовый кредит, чтобы расплатиться с долгами. Ответа на письмо не получено до сих пор.
«Мы проводим труднодоступное обследование с использованием тяжелой техники. И сейчас эта техника находится под угрозой, так как для МРТ используется новейший аппарат», – отметил Арам Кочарян.
Он также сообщил, что благодаря оформленному вчера кредиту уже удалось погасить налоговые обязательства, заплатить зарплату 70% сотрудников. Ни один сотрудник не уволен и не отправлен домой, наоборот, 1 марта на работу приняли нового специалиста. «Ультраимиджинг» вновь обратился для получения кредита, чтобы расплатиться с долгом за электроэнергию. Сегодня банк должен был утвердить кредит, однако в полдень Центр был обесточен.
Начальник управления информаци и по связям с общественностью ЗАО «Электросети Армении» Наталья Сараджян пояснила, что решение Комиссии по регулированию общественных услуг касалось только граждан, тем не менее ЗАО возобновить подачу электроэнергии «Ультраимиджингу». Сараджян отметила, что они не получали письмо из медцентра и не знают, по какому адресу оно было отправлено.
«Исходя из сложившейся ситуации, а также с учетом того, что люди не смогли заплатить в установленный срок, но обещают заплатить в конкретный день, мы пойдем на уступку. Электроснабжение Центра будет восстановлено, а они обещали заплатить 31 марта. Надеемся, что заплатят», – сказала Н.Сараджян.
Через некоторое время из Центра «Ультраимиджинг» нам сообщили, что подача электроэнергии восстановлена, но не потому, что компания ЭСА проявила добрую волю, а потому, что они погасили задолженность. Центр получил кредит и смог заплатить за электроэнергию.
Доставленного в Центр на машине скорой помощи больного пришлось перевезти в другой медцентр.
Дирекция «Ультраимиджинга» считает, что сложившаяся ситуация должна находиться в центре внимания руководства страны и ЗАО «Электросети Армении», а также коменданта и Комиссии по регулированию общественных услуг.