Աբխազիայում ցուցարարները ներխուժել են նախագահականի զինանոց և զենքեր տարել (տեսանյութ)
Աբխազիայի Անվտանգության խորհրդի նախագահ Մուհամադ Կիլբան հայտարարել է, որ ցուցարարները թալանել են նախագահի նստավայրի այն սենյակը, որտեղ զենքեր էին պահվում:
«Բացվել են բոլոր կաբինետները, գողացվել են պետական իշխանության խորհրդանիշներ, բացի այդ, բացվել է զենքի պահման սենյակը, և զենքի որոշակի քանակ գտնվում է ցուցարարների ձեռքում: Այժմ ընթանում են բանակցություններ, վերադարձվել է հինգ միավոր զենք, սակայն գողացված նմուշների քանակը շատ ավելի մեծ է»,-ասել է պաշտոնյան «Սպուտնիկ»-ի աբխազական ծառայության հետ զրույցում:
Սուխումում շարունակվում են անկարգությունները: Ընդդիմությունը և ցուցարարները դժգոհում են նախագահական ընտրություններում պարտված Ալխաս Կվիցինիայի դատական գործի լսումների ընթացքից, 2019 թվականի նոյեմբերին Սուխումում տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետաքննությունից, ինչպես նաև պետության վատ սոցիալ-տնտեսական վիճակից և կոռուպցիայից:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Tert.am-ը, Աբխազիայի խորհրդարանը քվեարկել է նախագահ Ռաուլ Խաջիմբայի հրաժարականի օգտին: Ավելի վաղ Խաջիմբան հրաժարվել էր լքել նախագահի պաշտոնը, սակայն ընդդիմության հետ բանակցությունների պատրաստակամություն էր հայտնել:
Նախագահի հրաժարականը պահանջում են ցուցարարները, որոնք երեկ ներխուժել էին նստավայր և շրջափակել այն: Գրոհի ժամանակ աշխատակիցներն արդեն շենքում չեն եղել:
Խաջիմբան Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ էր հրավիրել և նշել, որ անհրաժեշտության դեպքում հանրապետությունում հնարավոր է արտակարգ դրություն մտցվի:
Ուժայիններն ուժեղացված ծառայության են անցել:
Խորհրդարանը որոշել է 5 անձի ուղարկել նախագահի հետ բանակցությունների: Հայտնի է, որ հանդիպումը դռնփակ է եղել, սակայն անցել է լարված մթնոլորտում:

В Абхазии протестующие похитили оружие из администрации президента (видео)
Председатель Совета безопасности Абхазии Мухаммад Килба заявил, что протестующие разграбили оружейную комнату в администрации президента.
«Вскрыты все кабинеты, украдены символы госвласти, кроме того, вскрыта оружейная комната и определенное количество оружия находится на руках. Ведутся переговоры, вернули пять единиц, но их намного больше», – пояснил он «Sputnik Абхазия».
В Сухуме продолжаются беспорядки. Оппозиция недовольна тем, как рассматривается дело проигравшего президентские выборы Алхаса Квицинии, а также расследованием перестрелки в Сухуме в ноябре 2019 года, низким социально-экономическим положением и коррупцией в стране.
Накануне протестующие, требуя отставки главы государства Рауля Хаджимы, ворвались в его администрацию. К этому времени в здании не осталось сотрудников президентского офиса.
После экстренного заседания Совбеза Хаджимба заявил, что силовые структуры перевели на усиленный режим, а в случае необходимости он введет в республике чрезвычайное положение.
Парламент Абхазии рекомендовал президенту покинуть свой пост «в связи с напряженной общественно-политической обстановкой в республике и во избежание дальнейшей дестабилизации в обществе».