Չկա պաշտոն, չկա՞ մարդ
ՀՀ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանի պաշտոնանկության հետ կապված պատմությունը բավականին զավեշտալի սցենարով տեղի ունեցավ։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի բացատրություններն այս կապակցությամբ պարզապես արժանի էին հումորային հաղորդման սցենարի մաս կազմելուն։
Ոչ պակաս զավեշտալի ու ցավալի երևույթների հանդիպեցինք նաև Դանիելյանի պաշտոնազրկումից հետո. տարատեսակ դեմքերի արձագանքները բավական ուշագրավ էին։ Արդարադատության այլևս նախկին նախարարի մասին այնպես էին արտահայտվում՝ կարծես մարդն այլևս չկա, մեռել է, իսկ դա շատ անբարոյական մոտեցում է։
«Նա լավ մասնագետ էր», «նա պարկեշտ պաշտոնյա էր», «նա լավ մարդ էր» և այսպես շարունակ։ Այս ոճով էին արտահայտվում Գ. Դանիելյանի կուսակից ընկերները, պատգամավորները, մեծ ու փոքր պաշտոնյաները, երբ նա դարձավ նախկին նախարար։
Թվում է, թե վատ բան չկա։ Մարդու հասցեին նույնիսկ պաշտոնից հեռանալուց հետո գովեստի խոսքեր են շռայլում, ինչը քիչ է պատահում մեր դժնդակ օրերում։ Սակայն ուշադրությու՛ն դարձրեք. արդարադատության նախկին նախարարի որպես մարդու մասին անցյալ ժամանակով են արտահայտվում բոլորը, բայց այդպիսի դրական վերաբերմունք ցուցաբերում են միայն... հանգուցյալների նկատմամբ։
«Էր» օժանդակ բայի գործածումը ցույց է տալիս, որ իշխանական խոհանոցում մարդուն գնահատում են միայն պաշտոնով։ Եթե տվյալ անձը պաշտոն չունի, ապա նա, ըստ իշխանական բարքերի, այլևս գոյություն չունի և նրան գովելիս պետք է օգտագործել «էր»-ը՝ մասնագետ էր, լավ մարդ էր և այլն։ Ստացվում է, որ չկա պաշտոն, չկա՞ մարդ։ Սա՞ է իշխանության խաղի կանոնը։ Դատելով ամենից՝ հենց այդպես էլ կա։
Փաստորեն, ոհմակային մտածելակերպն արդեն ամբողջությամբ ներծծվել է պետական կառավարման համակարգի մեջ (վիրավորին հոշոտում են), իսկ ներքին անցուդարձի ողջ կեղտն այնքան շատ է, որ իշխանություններն այլևս անկարող են գարշահոտության դեմն առնել։
Պատկերացնել կարելի է, թե ինչ է լինելու Սերժ Սարգսյանի հետ, երբ նա այլևս նախկին նախագահի կարգավիճակ ստանա։ Վախենամ ստիպված լինեմ պաշտպանել «ֆուտբոլասերին», բայց երևի չեմ հասցնի։ Նրան կհոշոտեն իր իսկ «յուրայինները»։ Ու հոշոտողներին էլ չես կարող մեղադրել,  քանի որ նրանք ներսից ավելի լավ են տեսել, թե ՀՀԿ «ճկուն» նախագահն ինչեր է արել։ Բացի այդ՝ Սարգսյանն արժանի է «յուրայինների» ձեռքն ընկնելուն ...

Нет должности – нет человека?
История, связанная с отставкой министра юстиции РА Геворга Даниеляна, прошла по достаточно курьезному сценарию. Объяснения премьер-министра Тиграна Саркисяна в связи с этим не уступали юмористическим передачам.
Не менее курьезные и болезненные явления произошли и после снятия Даниеляна с должности: реакция различных лиц была очень своеобразной. Об уже бывшем министре юстиции выражались в таком духе, будто бы, человека не стало, он умер, а это очень аморальный подход.
«Он был квалифицированным специалистом», «он был порядочным чиновником», «он был хорошим человеком» и так далее. В таком стиле начали высказываться товарищи Г. Даниеляна по партии, депутаты, чиновники, когда он стал бывшим министром.
Кажется, что ничего в этом плохого нет. Даже после отставки в адрес человека говорят похвальные слова, что редко встречается в наше жестокое время. Однако обратите внимание на то, что о бывшем министре юстиции как о человеке все высказываются в прошедшем времени, а ведь подобное положительное отношение проявляют только... к покойникам.
Всё это показывает, что во властной кухне человека ценят лишь по его должности. Если у данного лица нет должности, то он, согласно властным нравам, уже не существует и, восхваляя его, нужно употреблять глагол «был»: был хорошим специалистом, был хорошим человеком и так далее. Выходит, что нет должности - нет и человека? Таковы правила игры власти? Судя по всему, так и есть.
Фактически, стайное мышление уже целиком проникло в систему государственного управления (раненого растерзают), а гнили во внутренних перипетиях столько, что власти уже не в силах устранить весь этот смрад.
Можно лишь представить, что будет с Сержем Саргсяном, когда он получит статус бывшего президента. Боюсь, что буду вынужден защищать «любителя футбола», но, наверное, не успею. Его растерзают «свои» же. И их нельзя винить, поскольку изнутри они лучше видели, что делал «гибкий» председатель РПА. Кроме того, Саргсян заслуживает того, чтобы попасть в руки к «своим»...