ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և «Ժառանգությունը» հրաժարվեցին Հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցել
ԱԺ այսօրվա նիստում խորհրդարանի նախագահ Գալուստ Սահակյանն առաջարկել է վերահաստատել ԱԺ հինգերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանում հաստատված ժամանակավոր Հաշվիչ հանձնաժողովի ձևավորման կարգի մասին որոշումը, ըստ որի՝ հանձնաժողովը կազմված է 13 անդամից՝ ՀՀԿ՝ 7, ԲՀԿ՝ 2, իսկ մյուս խմբակցություններից՝ մեկական ներկայացուցիչ։
Այսօր ևս ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և «Ժառանգությունը» վերահաստատել են իրենց դիրքորոշումը՝ չմասնակցելու Հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին։
–Հաշվի առնելով, որ մի շարք մեքենայություններ տեղի ունեցան տարբեր ընտրական գործընթացների ժամանակ, ՀԱԿ–ը Հաշվիչ հանձնաժողովում անդամ չի ներկայացնելու և չի մասնակցելու ապօրինություններին և ընտրակեղծարարությանը,–հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ ընդգծել է, որ քանի հանձնաժողովի կազմը ենթադրում և թելադրում է մեկ քաղաքական ուժի դոմինանտություն՝ խախտելով ցանկացած այլակարծություն, ԲՀԿ–ն ևս շարունակելու է այս կերպ ձևավորված հանձնաժողովում չներկայացնել որևէ ներկայացուցիչ։
Հաշվիչ հանձնաժողովում որևէ պատգամավորի չներկայացնելու հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը։

ППА, АНК и «Наследие» отказались от участия в работе Счетной комиссии НС
В ходе сегодняшнего заседания Национального собрания РА спикер парламента Галуст Саакян предложил заново утвердить принятое в ходе летней сессии решение НС о порядке формирования временной Счетной комиссии, состоящей из 13 членов (от РПА – 7, ППА – 2, остальные фракции – по 1 представителю).
Фракции ППА, АНК и «Наследие», как и ранее, отказались от участия в работе данной комиссии.
«Учитывая, что во время различных избирательных процессов имел место ряд махинаций, АНК не будет делегировать своего представителя для работы в комиссии, а также не будет принимать участие в беззаконии и фальсификации выборов», - заявил руководитель фракции АНК Левон Зурабян.
Секретарь фракции ППА Наира Зограбян, в свою очередь, подчеркнула, что пока состав комиссии предполагает и диктует доминирование одной политической силы, исключая любое проявление инакомыслия, ППА тоже продолжит отказываться от участия в работе Счетной комиссии.
С аналогичным заявлением об отказе от участия в деятельности комиссии выступил также руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян.