Տարոնը «պառկովշիկ» է նշանակվել
Ինչպես հայտնի է, քառյակն իր 12 պահանջներից մեկով առաջարկել էր չեղյալ հայտարարել Երևանում կարմիր կետագծերով վարոդներից փող պոկելու գործելաոճը։
Իշխանությունները մի կողմից հայտարարում են, թե դա պոպուլիզմ է, և իրենք չեն պատրաստվում բավարարել այդ պահանջները, մյուս կողմից՝ կիսաքայլեր են անում։
Այդ կիսաքայլերից մեկը Երևանի քաղաքապետ նշանակված Տարոն Մարգարյանի որոշման նախագիծն է, որը նա ներկայացրել է մայրաքաղաքի ավագանիում քննարկման։ Ըստ այդ նախագծի՝ երևանցիներն ու մայրաքաղաքի ավտոսիրող հյուրերը պետք է ուրախությունից ծափ զարկեն ու օրհնեն էն սհաթը, երբ Տարոնի ոտքը մտավ քաղաքապետարան։
Բանն այն է, որ Տարոնն ուզում է վերականգնել պատմական արդարությունը։ Այսուհետ կարմիր կետագծերով տեղերում 5 (հինգ) րոպե անվճար ավտոմեքենան կանգնեցնելու փոխարեն մարդիկ հնարավորություն կունենան մի ամբողջ 15 (տասնհինգ) րոպե կանգնեցնել երկաթյա նժույգը Սերժ Սարգսյանի մանկության ընկերների «օբյեկտում»։
Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչպիսի ազգանպաստ քայլի է դիմել Տարոնը։ Նա կարողացել է համոզել Սերժ Սարգսյանին, որ ազգս տասնհինգ րոպե անվճար կանգնեցնի ավտոմեքենան կարմիր տարածքներում։ Դե, այդքանից հետո ինչպե՞ս չվճարես յուրաքանչյուր հաջորդ րոպեի համար։
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա Տարոնի որոշումը մարազմի ոլորտից է։ Նա հա՛մ բողոքում է, թե Երևանի բյուջեն ծակ է, ու ինքը չի կարող, ասենք, դոտացիա տրամադրել քաղաքային տրանսպորտի համար, համ էլ ասֆալտից փող սարքելու հնարավորություն է տալիս Սերժ Սարգսյանի շրջապատին՝ համաձայնելով շահաբաժնի 70/30 հարաբերակցությանը՝ հօգուտ սերժենց։
Պարզ է, որ այդ բանը Տարոնը կամովին չի կատարել, բայց հինգ րոպեն տասնհինգ րոպե դարձնելու նախաձեռնությունը ծիծաղելի է։ Ինքնափչացման ավելի վառ օրինակ դժվար է մտածել։ Փաստորեն, Տարոնին «պառկովշիկ» են նշանակել։ Մնում ա, որ նա նաև արագաչափ աշխատի, և կունենանք ավելի լավ Երևան։

Тарона назначили «парковщиком»
Как известно, одним из 12 требований некоалиционной «четверки» НС было предложено отменить взимаемые с водителей платежи за парковку на расчерченных на улицах Еревана красным пунктиром автостоянках.
С одной стороны власти заявляют, что это является популизмом, и они не готовятся выполнять данное требование, а с другой – идут на полумеры.
Одной из таких полумер является проект решения мэра Еревана Тарона Маргаряна, представленный на обсуждение Совета старейшин столицы. Согласно проекту, столичные и приезжие автолюбители должны прыгать от восторга и благословить тот момент, когда нога Тарона вступила в мэрию.
Дело в том, что Тарон хочет восстановить историческую справедливость. Отныне на обозначенных красными пунктирами стоянках вместо 5 (пяти) бесплатных минут парковки люди получат возможность задаром пристроить своих железных коней на «объекте» друзей детства Сержа Саргсяна на целые 15 (пятнадцать) минут.
Представляете, на какой благоугодный для всей нации шаг пошел Тарон? Он сумел убедить Сержа Саргсяна позволить людям бесплатно парковать свои автомобили на «красных» территориях аж на 15 минут. Ну и как после столького можно не заплатить за каждую следующую минуту парковки?
Если же более серьезно, то решение Тарона является чем-то из области маразма. Он одновременно и жалуется, что бюджет Еревана дырявый и что он не может обеспечивать городской транспорт дотациями, и предоставляет окружению Сержа Саргсяна возможность собирать деньги прямо с асфальта, соглашаясь на соотношение 70/30 в пользу сержевских.
Понятно, что сделал он это не по собственной воле, но инициатива по продлению этих 5 минут на 15 попросту смешна. Трудно представить более яркого примера самодискредитации. Фактически, Тарона назначили «парковщиком». Остается, чтобы он заработал измерителем скорости, и тогда у нас будет лучший Ереван.