Պարտադիր և պարտադրված իշխանափոխություն
Սերժ Սարգսյանի համար էժան ու երկար փողեր ապահովելու համար կառավարությունը նոր ճանապարհ է մտածել։ Օրենքով սահմանվում է ՀՀ պետական բյուջե վճարվող նպատակային սոցիալական վճար (սոցիալական վճար): Այսինքն՝ «կուտակայինի» անունն են փոխում, մնացածը նույնն է մնում և դեռ մի բան էլ ավելանում է թղթաբանությունը։
Այս ամենը կանխատեսվում էր, և ահա այդ կանխատեսումը դառնում է իրականություն։
Նպատակային սոցիալական վճար մտցնելով՝ իշխանությունները «մեսիջ» են հղում հանրությանը՝ ցույց տալով, որ «կուտակայինը» դառնում է պարտադիր և պարտադրված։ Ասել է թե՝ այն «լոլոները», որոնք կարդում էր «նոր» կառավարությունը, արդեն տալիս են իրենց պտուղները։ Բացասական պտուղները։
Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հանրության 80 տոկոսը դեմ է պարտադիրին, բայց իրենք հո ախմա՞խ չեն, որ հրաժարվեն այդ «բարեշրջումից»։
Փաստորեն, կարող ենք ասել, որ քառյակի պահանջներից մեկը չի կատարվում, ինչը գերակշռող է դարձնում այն տեսակետը, որ սեպտեմբերին ոչ թե պետք է տեղի ունենա պահանջների կատարման ընթացքի ամփոփում, այլ Սերժ Սարգսյանի թեմայով համահայկական հավաք՝ շուրջօրյա հավաք։
«Վերջի բոլշևիկը» ցույց է տալիս, որ ամենևին էլ մտադիր չէ հրաժարվել իր բիզնես–նախագծերից, ինչը և պահանջվում էր ապացուցել։ Գալիս է, հետևաբար, նրան Տիգրան Սարգսյանի հետևից ուղարկելու ժամանակը։ Ավելի ճիշտ, այդ ժամանակը վաղուց է եկել, պարզապես հանրության մեջ ու քաղաքական դաշտում դեռ կան առանձին հատվածներ, որոնք հույս ունեն, որ հնարավոր է բարեփոխում վերևից ու պետք է շանս տալ իշխանությանը։ Հիմա այդ զանգվածն էլ է գալու այն մտքին, որ Սերժի հեռացումը համակարգային փոփոխությունների կարևորագույն նախապայմանն է։
Իշխանությունն ամեն ինչ անում է, որ իր դեմ միավորվեն բոլորը՝ արմատական տրամադրվածներից մինչև չափավորներ։
Իշխանափոխությունը դառնում է պարտադիր, և հանրությունը պարտադրված է գնալ դրան։
Իշխանափոխությունը պարտադրվում է վերևից։ Դա բարեփոխումների տանող միակ բանն է, որը գալիս է վերևից։
Հ.Գ.։ Ոչիշխանական ուժերի ներկայացրած պահանջների մեջ կետ կա նաև Սերժ Սարգսյանի մյուս բիզնեսի՝ Երևանի փողոցները կարմիր գույնով ներկելու միջոցով փող հավաքելու վերաբերյալ։
Քաղաքապետարանը երեկ որոշման նախագիծ է մտցրել, ըստ որի՝ կարմիր գծանշումով ավտոկանգառներում 5 րոպե անվճար կանգառը դառնալու է 15 րոպե։ Քառյակի պահանջը, սակայն, սրանով չի բավարարվում, քանզի այդ պահանջում հստակ նշված է, որ մասնավորին տրվող 70 տոկոս շահաբաժինը պետք է վերանայվի հօգուտ պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների՝ պետական ու համայնքային բյուջեի մուտքերի տեսակարար կշիռը հասցնելով առնվազն 75 տոկոսի։
Ի դեպ, Տարոն Մարգարյանը պետք է որ կողմ լինի քառյակի առաջարկներին, քանզի միշտ լացում է Երևանի բյուջեի սղության թեմայով։ Մենք հասկանում ենք, որ Սերժի հրահանգով է նա Երևանի փողոցները հանձնել նրա մանկության ընկերներին։ Բայց դե հիմա հարմար պահ է այդ ամենը հետ ֆռռացնելու համար։ Թեև Տարոնի պահով ամեն ինչ պարզ է. նա կառավարվում է Բաղրամյան 26–ից «սիրուն է» և «սիրուն չէ» հրահանգների միջոցով։

Обязательная и принужденная смена власти
Для обеспечения Сержа Саргсяна «дешевыми и длинными деньгами» правительство придумало новую лазейку. Законом устанавливаются выплачиваемые в госбюджет целевые социальные платежи (социальные выплаты). То есть, меняется лишь название «накопительного», а остальное остается прежним и, даже более того, увеличивается документация.
Всё это прогнозировалось, и сейчас становится реальностью.
Вводя целевые социальные платежи, власти адресуют обществу мессидж, демонстрируя, что «накопительная» система становится обязательной и обязывающей. Иными словами, разглагольствования «нового» правительства на эту тему дают свои первые плоды, к тому же отрицательные.
Серж Саргсян заявил, что 80 процентов общества выступает против обязательной накопительной системы, но не идиоты же власти, чтобы отказываться от этой «реформы».
Фактически, можем зафиксировать, что одно из требований «четверки» не выполняется, а это делает всё более доминирующей позицию, согласно которой в сентябре должно состояться не подведение итогов выполнения властями требований «четверки», а общенациональное собрание на тему Сержа Саргсяна – круглосуточный митинг.
«Последний большевик» демонстрирует, что отнюдь не намерен отказываться от своих бизнес-планов, что и требовалось доказать. Следовательно, настает время отправить его вслед за Тиграном Саркисяном. Вернее, это время уже давно настало. Попросту в обществе и на политическом поле всё еще имеются отдельные сегменты, которые надеются, что реформирование сверху возможно, и властям нужно дать шанс. Сейчас и эта часть приходит к той мысли, что отстранение Сержа является важнейшей предпосылкой системных реформ.
Власти делают всё, чтобы против них объединились все – от радикально настроенных до умеренных.
Смена власти становится обязательной, и общество вынужденно пойти на этот шаг.
Смена власти принуждается сверху. Это единственное, что исходит от власти в деле ведения к реформам.
P.S. Среди требований некоалиционной «четверки» НС есть также другой бизнес Сержа Саргсяна, связанный со сбором денег посредством расчерченных на улицах Еревана красных пунктиров.
Накануне мэрия столицы представила проект решения, согласно которому подобные парковочные места будут бесплатными первые 15, а не 5 минут. Однако требование «четверки» этим не ограничивается, поскольку в нем отмечается, что идущие частному сектору 70% штрафов должны быть пересмотрены в пользу государства и органов местного самоуправления, с доведением удельного веса поступлений в государственные и муниципальные бюджеты минимум до 75%.
Кстати, по идее Тарон Маргарян должен быть за предложения «четверки», ведь он всегда сетует на нехватку бюджета Еревана. Мы понимаем, что улицы Еревана им были сданы друзьям Сержа с распоряжения последнего, однако сейчас самый удобный момент развернуть это вспять. Хотя, по части Тарона всё заранее понятно – он управляется из президентского дворца посредством распоряжений в духе «Тарон джан, некрасиво» и «Тарон джан, красиво».