«Ծաղկավոր խալաթ» կուսակցության ռահվիրաները
Մինչև սեպտեմբերի 3–ը Սերժ Սարգսյանը «արևմտամետ» լադի վրա էր։ Նրա պատկերացմամբ՝ եթե ՀՀ–ն ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագրի է գնում, ապա պետք է անպայման հակառուսական գիծ որդեգրի։ Ասել է թե՝ «և,և»–ի մասին հայտարարելով՝ Ս. Սարգսյանն իրականում առաջնորդվում էր «կամ, կամ» տարբերակով՝ դնելով հետագա ինքնանվաստացման հիմքերը։
Սերժ Սարգսյանից «արևմտամետությամբ» հետ չէին մնում նրա թիմակիցները։ Մասնավորապես վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հիմնավորումներ էր ներկայացնում այն մասին, թե ինչու ՀՀ–ն չի կարող Մաքսային միություն մտնել, իսկ նրա նախկին կուսակից, ընկեր Շավարշ Քոչարյանը դեմքի իրեն հատուկ ակտիվ միմիկայով ապացուցում էր, թե ինչքան «քըխ» բան է Մաքսային միությունը, քանզի այնտեղ մտնելով` Հայաստանը կարող է սուվերենություն կորցնել։
Եթե չեք մոռացել, Սարգսյանի «արևմտամետ» փուլում տեղի ունեցավ դժբախտ պատահար Մոսկվայում։ ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը բեռնատարով հարվածեց մարդատար տրանսպորտին՝ դառնալով տասնյակ մարդկանց մահվան պատճառ։
Այդ ողբերգական իրադարձությանը հետևած դատական գործընթացը բողոքի ալիք բարձրացրեց ֆեյսբուքահայության շրջանում, քանզի Հարությունյանին դատարանի դահլիճ էին բերել կանացի ծաղկավոր խալաթով, և ոտնահարել էին նրա իրավունքները։
Բաղրամյան 26–ից որոշեցին օգտվել իրավիճակից ու հակառուսական հիստերիա բարձրացնել։ Սերժ Սարգսյանն ու իր «արևմտամետ» թիմակիցները, իհարկե, ծպտուն չհանեցին Հ. Հարությունյանի իրավունքների պաշտպանության թեմայով ճիշտ այնպես, ինչպես «Անասնաֆերմայում» Ստալինին հիշեցնող խոզն էր թաքնվում թոհուբոհի ժամանակ, որպեսզի խուսափի հետագա անցանկալի զարգացումներից, և խառնաշփոթից հետո կարողանա վայելել այլոց պայքարի արդյունքները։
Սերժն ու ընկերները իրենց դեմքով չէին մտնում հակառուսական ու հակապուտինական այդ խաղի մեջ, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում հայտարարեն, որ իրենք կապ չեն ունեցել հիստերիայի հրահրման հետ, և Պուտինի խրտվիլակի վրա իրենք չեն ծաղկավոր խալաթ հագցրել։
Հիմա Սերժ Սարգսյանն ու իր «արևմտամետ» թիմակիցները ինքնակամ հագել են ծաղկավոր խալաթներն ու հակառուսական հիստերիան փոխարինել պրոռուսական քծնանքով։
«Ծաղկավոր խալաթ» կուսակցության ղեկավարն արդեն Մոսկվայի քաղաքապետին է շնորհավորում և շուտով կանցնի գյուղապետերին նամակ գրելու գործին։ Տիգրան Սարգսյանը չարթերային թռիչքներ է կատարում դեպի Ռուսաստան ու շտապում հերքել ու «փչացնել» ինքն իրեն։ Դե, իսկ Շավարշ Քոչարյանը դարձել է Մաքսային միությանն ինտեգրվելու հանձնաժողովի կարկառուն ներկայացուցիչ։
«Ծաղկավոր խալաթ» կուսակցության մյուս անդամների ու հաճախորդների գործունեությունը սեպտեմբերի 3–ից հետո նույն ոճի մեջ է։
«Ծաղկավորների» «մտավոր» թևի նեկայացուցիչ Զորի Բալայանի նամակն` ուղղված Պուտինին, Բաղրամյան 26–ից իջեցված հրահանգի արդյունք էր։ Հարցն այն չէ, որ Սերժ Սարգսյանը Գայկովիչին խնդրել է հիշել Գյուլիստանի պայմանագրի մասին։ Խնդիր է դրվել անսահմանորեն քծնել ռուսաց թագավորին։ Մնացածն արդեն տեխնիկայի հարց է։ Բալայանը հարյուր տարվա «վոժդ» է և շատ լավ որսում է օրվա իշխանության սրտի ցանկությունը։ Քծնանքի մեծ վարպետ Բալայանն այդ գործում «շուն է կերել»։ Նա այնպես կարող է քծնել, որ քծնանքի օբյեկտի մոտ թութքի («գեմառո») խնդիրներ առաջանան։ Գայկովիչը որոշեց Գյուլիստանով մտնել, քանզի իր «շեֆի» հոգեվիճակն է այդպիսին։ Հիմա Սերժը պատրաստ է անգամ Սիկտիվկարի կամ Վոռկուտայի տեղական իշխանություններին «գյուլիստանյան» սեր խոստովանել, որպեսզի, իր կարծիքով, կարողանա շահել Կրեմլի վստահությունը, և լուծել աթոռի խնդիրը։
Դեռ ինչե՜ր ենք տեսնելու։ «Արևմտամետ» Սերժ Սարգսյանից ամեն ինչ սպասելի է։ Չէ՞ որ նա ադրբեջանական կոմսոմոլի դպրոցի սան է և արևելյան ոճի քծնանքի բոլոր նրբություններին տիրապետում է։ Այլ հարց է, որ ռուսներին դա պետք չէ, և ինքնանվաստացման այս շոուն է՛լ ավելի ծանր վիճակի մեջ է դնելու Հայաստանին։ Իսկ դա նշանակում է, որ իշխանափոխությունը, բացի արժանապատվության խնդրից, վաղուց դարձել է ազգային անվտանգության ապահովման միակ միջոցը։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, Զորի Բալայանի նամակից հետո ու՞ր են կորել ամիսներ առաջ Պուտինին ծաղկավոր խալաթ հագցնողները։ Բա մի հատ Զորի Բալայանի կամ ավելի ճիշտ՝ Սերժ Սարգսյանի խրտվիլակը սարքեիք ու ծաղկավոր խալաթ հագցնեիք Բաղրամյան 26–ի դիմաց։ Թե՞ պետպատվեր չկա։

Члены партии «Цветного халата»
До 3 сентября Серж Саргсян был на «прозападной» волне. В его представлении, если Армения идет на подписание ассоциативного соглашения с ЕС, то обязательно нужно взять антироссийскую линию. То есть, заявляя о политике «и, и», Саргсян в реальности руководствовался вариантом «или, или», закладывая тем самым основы для самоунижения.
Своей «прозападностью» от Сержа Саргсяна не отставали и члены его команды. В частности, премьер-министр Тигран Саркисян обосновывал невозможность вступления Армении в Таможенный союз, а его бывший однопартиец Шаварш Кочарян с присущим ему выражением лица доказывал всю негативность вступления в ТС, которое чревато для РА утратой суверенитета.
Если не забыли, в период «прозападности» Сержа в Москве произошла трагедия с участием гражданина РА Грачья Арутюняна, которой протаранил на грузовике пассажирский автобус, став причиной десятков жертв.
Последовавший за этим инцидентом судебный процесс поднял волну протеста в среде армянских пользователей «Фейсбук», поскольку Арутюнян был приведен в зал суда в цветном халате, а его права были нарушены.
В президентском дворце решили воспользоваться ситуацией и поднять антироссийскую истерию. Конечно, Серж Саргсян и его «прозападные» коллеги точно так же не замолвились на тему защиты прав Арутюняна, как и напоминающая Сталина свинья из «Скотного двора», которая спряталась во время суматохи, чтобы избежать возможных негативных последствий и суметь после неразберихи воспользоваться плодами чужой борьбы.
Серж и его друзья не вошли от своего лица в эту антироссийскую и антипутиновскую игру, чтобы суметь в случае необходимости заявить, что они не имели никакого отношения к этой истерии и, уж тем более, одёвке чучела Путина в виде цветного халата.
Сейчас Серж Саргсян и его «прозападные» коллеги добровольно надели на себя эти цветные халаты, заменив антироссийскую истерию пророссийским низкопоклонством.
Руководитель партии «Цветного халата» уже поздравляет мэра Москвы, и вскоре доберется до написания писем главам сельских администраций РФ. Тигран Саркисян выполняет чартерные рейсы в Россию, спеша опровергнуть сказанное им прежде и «испортить» самого себя. Шаварш Кочаряна, в свою очередь, стал одним из видных представителей Комиссии по интеграции с Таможенным союзом.
Что касается деятельности остальных членов и клиентов партии «Цветного халата», то после 3 сентября она была выдержана в том же стиле.
Письмо представителя «идеологического» крыла «цветных» Зори Балаяна Путину было результатом спущенного президентским дворцом распоряжения. Вопрос не в том, что Серж Саргсян попросил Гайковича вспомнить о Гюлистанском мирном договоре. Здесь была поставлена задача по безмерной лести в адрес российского царя. Остальное – вопрос техники. Балаян – «вождь» со столетним стажем, и прекрасно улавливает конкретные чаянья властей. Большой специалист в деле заискивания Балаян успел съесть на этом деле не одну собаку. Его лесть настолько виртуозна, что у объекта подобострастия могут возникнуть проблемы с геморроем. Гайкович решил залезть в известное место через Гюлистан, поскольку таково было душевное состояние его шефа. Сейчас ради завоевания доверия Кремля и решения задачи по сохранению своей власти Серж готов признаться в «гюлистанской» любви даже мэрам Сыктывкара и Воркуты.
То ли еще будет. От «прозападного» Сержа Саргсяна можно ожидать чего угодно, ведь он – выпускник азербайджанской школы комсомола, и обладает всеми тонкостями заискивания в восточном стиле. Другой вопрос, что русским это не нужно, а данное шоу самоунижения еще более усугубляет положение Армении. А это означает, что смена власти, помимо вопроса достоинства, является также проблемой обеспечения национальной безопасности.
P.S. Кстати, куда после письма Зори Балаяна делись надевшие месяцами ранее на Путина цветной халат? Что, слабо было сделать чучело Зори, вернее – Сержа, и надеть на него этот халат перед президентским дворцом? Или не было госзаказа?