Երեկ մի քանի հասարակական կազմակերպությունների հետ միասին Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավորները «մասովկա» էին ապահովել գենդերային թեմայով։
Պարզվում է, որ նրանք դեմ են այլասերմանը։ Դա, իհարկե, վատ չէ, բայց հարց է առաջանում՝ ո՞ւմ դեմ է ուղղված այդ բողոքը, և ումի՞ց են առաքելականներն ու նրանց հետ ուս ուսի տված «քաղաքացիականներն» այլասերման դեմ պայքար պահանջում։
Եթե խոսքը միասեռականության, պեդոֆիլիայի կամ այլ շեղումների մասին է, և դա է այլասերում համարվում, ապա երեկվա բողոքավոր զանգվածը պետք է իր ձայնը բարձրացներ կառավարության դիմաց, ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանից պահանջեր սեփական աշխատակազմի ներկայացուցիչների ճիշտ ընտրություն։
Ինչպես հայտնի է, վարչապետը երկար ժամանակ լսել է Սերոբ Տեր–Պողոսյանի խորհուրդները։ Վերջինս այժմ դատապարտված է պեդոֆիլիայի՝ մանկապղծության մեղադրանքով։
Դժվար թե Տիգրան Սարգսյանի խորհրդական աշխատած Սերոբը խորհուրդներ տված լիներ, ասենք, տենդերներ կազմակերպելու թեմայով։ Վարչապետն ապացուցել է, որ տենդերների և բյուջետային միջոցներն «ատկատահան» անելու հարցում նա որևէ մեկի խորհրդի կարիքը չունի։
Պատահական չէ, որ Սերժ Սարգսյանը շատ բարձր է գնահատում վարչապետի՝ տենդերներ կազմակերպելու ունակությունը։ Դա է պատճառը, որ չնայած տնտեսական ձախողումներին՝ Տ. Սարգսյանը մնում է իր աթոռին։
Եվ ուրեմն, պեդոֆիլ Սերոբը տենդերների մասով չի խորհուրդներ տվել Տիգրանին։ Տակը մնաց գենդերը։ Դե, գենդերի հարցով էլ միայն «հերձումը» ցույց կտա, թե վարչապետի մոտ ինչն ինչոց է։
Այնպես որ, այլասերման դեմ պայքարողները և հատկապես Հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները թող նախ իրենց Կճոյանի հետ չափից շատ սերտ հարաբերություններ ունեցող Տիգրան Սարգսյանից պահանջեն պեդոֆիլ խորհրդականների բացառում, ապա նոր միայն կեղծ պաթոսով դուրս գան փողոց։
Վատ չէր լինի, որ եկեղեցականները նաև իրենց տեսակետը հայտնեին պետական գանձարանը դատարկող կեղծ տենդերների թեմայով։ Հայ ժողովրդի համար, ի վերջո, շատ ավելի կարևոր է տենդերը, քան գենդերը։ Քանզի գենդերի վնասը լոկալ բնույթ ունի, իսկ ահա կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող տենդերներից տուժում ենք բոլորս, և թուլանում է պետությունը։

Накануне несколько общественных организаций вместе со служителями ААЦ организовали массовку на гендерную тему.
Выясняется, что они выступают против разврата. Конечно же, это неплохо, однако здесь возникает вопрос: против кого направлен этот протест и от кого священнослужители и «гражданственники» требуют борьбы с этим самым развратом?
Если речь идет о гомосексуализме, педофилии или других отклонениях, и развратом считается именно это, то вчерашняя протестная масса должна была заявить об этом перед зданием правительства, потребовав от Тиграна Саркисяна правильного подбора представителей своего аппарата.
Как известно, премьер долгое время получал советы от Сероба Тер-Погосяна. Последний сейчас отбывает срок за растление малолетних.
Навряд ли советник Тиграна Саркисяна Сероб давал ему советы, скажем, на тему организации тендеров. Премьер доказал, что в деле откатов бюджетных средств и организации подставных тендеров не нуждается чьих-либо советах.
Неслучайно, что по части тендеров Серж Саргсян ценит премьера довольно-таки высоко. Именно поэтому, несмотря на экономические провалы, Тигран Саркисян продолжает оставаться в своем кресле.
Следовательно, советы Тиграну педофил Сероб давал уж точно не по части тендеров. Остается лишь гендер. А то, как все обстоит у премьера по части гендеров, покажет лишь «вскрытие».
Так что, пусть борцы с развратом, и особенно – представители ААЦ, сначала потребуют от состоящего с их Кчояном в чересчур тесных отношениях Тиграна Саркисяна исключения возможности пребывания педофилов в своих советниках, а уже потом с ложным пафосом на лицах выходят на улицы.
Было бы неплохо, если бы церковники высказали свое мнение и по части опустошающих государственную казну подставных тендеров. В конце концов, для народа намного важнее тендеры, чем гендары, ведь ущерб от последних носит локальный характер, а от содержащих коррупционные риски тендеров страдают все, не говорю уже об ослаблении государства.