Գյուլից մինչև Գյուլիստան
Բաղրամյան 26–ին կցված «մտավորականների» ու «փորձագետների» ցուցակներում պարբերաբար վերադասավորումներ են լինում։ Կախված օրվա կուրսից՝ առաջ են մղվում «ռուսամետները», «արևմտամետները» և նույնիսկ թուրքամետները։
Տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում մոդայիկ էր դարձել թուրքամետ լինելը։ Նախագահական նստավայրից արգելել էին հեռուստաընկերություններին թթու խոսք հնչեցնել Թուրքիայի հասցեին։ Ավելին՝ այնպիսի պրոթուրքական քարոզ էր գնում, որ պարզապես նողկանք էր առաջացնում։ Ու պետք չէ զարմանալ, որ ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզաշապիկից անհետացավ Մասիսը, իսկ Հայաստան–Թուրքիա խաղի ժամանակ անջատվեցին Ծիծեռնակաբերդի լույսերը։
Սերժ Սարգսյանն այնքան էր տարված իր «նախաձեռնողականությամբ», որ շփոթության մեջ էր գցել հաստիքային «մտավորականներին», ովքեր չգիտեին, թե ում քծնել՝ Սերժի՞ն, թե՞ Գյուլին։
Ավելի «հեռատեսները» Սերժին քծնում էին «չերեզ» Գյուլ՝ «Երկուսը մեկում» ծրագրի շրջանակներում։
Ինչ մնում է «փորձագետներին» ու քաղաքական գործիչ կոչվածներին, ապա սրանք «ընդդիմադիր» դիրքերից նույնպես գովերգում էին ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի «ֆուտբոլային» քայլերն ու կանխատեսում բեկում։
Կյանքը, սակայն, ցույց տվեց, որ «ֆուտբոլից» Հայաստանը միայն վնասներ ստացավ։ «Նախաձեռնող» իշխանությունը, ցավոք, հետևություններ չարեց։ Արդյունքում «արևմտամետ» Սարգսյանը «ֆուտբոլային դիվանագիտություն – 2» նախաձեռնեց՝ ԵՄ–ի հետ ասոցացման խաղերի մեջ մտնելով և արտաքին քաղաքականությունը ղումարբազության հետ շփոթելով։
Այդ փուլում Բաղրամյան 26–ում պահանջված դարձան «սութի» արևմտամետները, որոնք հասցրին այդպիսին դառնալ թուրքամետության փուլից հետո։ Դավիթշահնազարյանները և իգորմուրադյանները արևմտամետության քողի տակ ձայնակցում էին թուրք–ադրբեջանական քարոզչամեքենային և կատարում 5–րդ շարասյան ֆունկցիա։
«Անկախ» լրատվամիջոցներ «Lragir.am»–ն ու «1in.am»–ը գործնականում չէին տարբերվում «day.az»–ից կամ «1news.az»–ից (հիմա էլ չեն տարբերվում)։ «Ղարաբաղի հանձնում ԵՄ–ի հետ ասոցացվելու դիմաց». ահա՛ սրանց տարած գիծը, որի կյանքի կոչման դեպքում հարցականի տակ կհայտնվեր ինչպես ԼՂՀ–ի, այնպես էլ ՀՀ–ի գոյությունը, բայց դա տնաբույծ «արևմտամետներին» քիչ է հետաքրքրում։
Սրանք այնքան էին մտել «արևմտամետ» դերի մեջ, որ Ֆյուլեի կամ որևէ այլ եվրաչինովնիկի ասածները որպես աստվածաշնչյան ճշմարտություն էին ներկայացնում։
Թե ինչ բերեցին Հայաստանի գլխին «արևմտամետները» Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, բոլորին է հայտնի։ Սեպտեմբերի 3–ին ամեն ինչ ավարտվեց Կրեմլի նկուղում տեղի ունեցած ինքնանվաստացման ակտով։
Հիմա եկել է «ռուսամետների» ժամանակը։
Նկատենք, որ ինչպես թուրքամետության և «արևմտամետության» փուլում, այնպես էլ հիմա հաստիքային ու արտահաստիքային «մտավորականությունը» կրկին շփոթված է, և չգիտի, թե ում քծնել։ «Հարիֆներն» իներցիայով քծնում են Սերժին, իսկ ահա «հեռատեսները» (օրինակ՝ Զորի Բալայանը) առաջնորդվում են «Եթե մտնել, ապա ամենավերադասի՛ հետույքը» սկզբունքով, ու քսմսվում Պուտինին։
Ճիշտ պահին ճիշտ տեղերում լուսանկարվելու բացառիկ հատկանիշներ ունենալու շնորհիվ «Արցախի հերոսի» կոչում «կպցրած» Զորի Բալայանը քծնանքին պատմաքաղաքական տեսք տվեց՝ հիշելով Գյուլիստանի պայմանագիրը։
Ի դեպ, Զորիի նամակն իրարանցում առաջացրեց պալատական սազանդարների մոտ, և սրանք, իրար հերթ չտալով և միմյանց կոխկռտելով, նետվեցին «նավապետի» հետևից՝ մտավախություն ունենալով, որ հետ կմնան գաստրոարտադրանքի հետ միախառնվելու հաճույքից։
Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած ինքնանվաստացման շքերթը շարունակվում է։ «Աշխատավորական կոլեկտիվները» Գյուլից սկսեցին, Ֆյուլեով մտան ու Գյուլիստանով ավարտում են, քանզի բոլորն էլ հոգով Գյուլչիտայ են։

В списке закрепленных за президентским дворцом «интеллигентов» и «экспертов» периодически происходят перестановки. В зависимости от курса дня, на передний план выдвигаются «пророссийски», «прозападно» или даже протурецки ориентированные.
В период печально известной «футбольной» дипломатии модным было казаться протурецким. Из президентской резиденции был дан запрет на любую критику в адрес Турции. Более того, велась такая протурецкая пропаганда, что это попросту вызывало отвращение. И не стоит удивляться тому, что с эмблемы национальной сборной по футболу вдруг исчезло изображение горы Арарат, а во время матча Армения-Турция было отключено освещение Цицернакаберда.
Серж Саргсян был настолько увлечен своей «инициативностью», что запутались даже его штатные «интеллигенты», которые не знали, кому льстить – Сержу или Гюлю.
Более «дальновидные» решили угодить Сержу в рамках программы «Два в одном» через заискивание перед Гюлем.
Что касается «экспертов» и так называемых политических деятелей, то они тоже с «оппозиционных» позиций приветствовали «футбольные» шаги «гибкого» руководителя РПА, прогнозируя резкие изменения.
Однако жизнь показала, что от «футбола» Армения понесла одни убытки. Но, к сожалению, «инициативные» власти не сделали из этого соответствующих выводов. Как результат, «прозападный» Саргсян инициировал «Футбольную дипломатию - 2», войдя в ассоциативные игры с ЕС.
На этом этапе востребованы оказались «прозападники», которые успели стать таковыми после периода протурецкой ориентации. Давидшахназаряны и игорьмурадяны под прикрытием прозападности вторили турецко-азербайджанскому агитпропу, выполняя функцию пятой колонны.
«Независимые» СМИ в лице «Lragir.am» и «1in.am» на деле ничем не отличались от «day.az» или «1news.az». «Сдача Карабаха в обмен на ассоциацию с ЕС» – такова проводимая ими линия, при реализации которой под вопросом окажется существование как Карабаха, так и самой Армении. Однако доморощенных «прозападников» это не особо беспокоит.
Они настолько вжились в свои роли, что выдавали слова Фюле или любого другого еврочиновника за библейскую истину.
Что же в итоге устроили на голову Армении «прозападники» во главе с Сержем Саргсяном, известно всем. 3 сентября всё это завершилось актом самоунижения в подвалах Кремля.
Сейчас настало время «пророссийских».
Заметим, что сейчас, как в протурецкий и «прозападный» периоды, штатная и внештатная «интеллигенция» снова пребывает в растерянности, так как не может определиться с объектом своего низкопоклонства. «Несообразительные» по инерции льстят Сержу, а более «дальновидные» (например, Зори Балаян) руководствуются принципом «Если уж лезть в ... , то главному» и кадят Путину.
«Подцепивший» благодаря исключительной способности фотографироваться в нужное время и в нужном месте звание «Герой Арцаха» Зори Балаян придал раболепию историко-политический облик, вспомнив Гюлистанский мирный договор.
Кстати, письмо Зори вызвало переполох в среде придворных сазандаров, которые сломя голову ринулись за «шкипером», чтобы не отстать от него в деле воссоединения с известным местом.
Инициированный Сержем Саргсяном парад самоунижения продолжается. Начавшие с Гюля и прошедшие через Фюле «трудовые коллективы» сейчас остановились на Гюлистане, ведь все они в душе Гюльчатаи.