Ինչո՞ւ են հիշել Սամվել Բաբայանի նամակների մասին
Իշխանությունների գործընկեր հանդիսացող կայքերն իրար «պաս» տալով՝ արտատպում են ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար և պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանի նամակները՝ ուղղված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ու պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանին։
Սկզբում «Առավոտ» կայքն է տեղադրում տարիների վաղեմություն ունեցող այդ նամակները, այնուհետև մյուսները, հղում տալով «Առավոտին», արտատպում են դրանք։
Թե ինչ նպատակով են իշխանությունները կամ նրանց գործընկեր լրատվամիջոցները հիշել Սամվել Բաբայանի նամակների մասին, այլ խոսակցության թեմա է։ Քաղաքական խոհանոցին տեղյակ մարդիկ կարող են ոչ մեծ դժվարությամբ գլխի ընկնել։ Ինչևէ։
Ինչ վերաբերում է «հույժ գաղտնի» կոդի տակ գրված նամակները որպես սենսացիա ներկայացնելուն, ապա պետք է նշել, որ դրանք վաղուց են հանրության դատին ներկայացվել, ընդ որում՝ հենց Սամվել Բաբայանի կողմից։
Ինչպես Ռ. Քոչարյանին, այնպես էլ Վ. Սարգսյանին ուղղված նամակների բովանդակությունը ներկայացվել է Սամվել Բաբայանի գործունեությանը նվիրված «Տվե՛ք ինձ հերոսին» եռամաս ֆիլմում (2007թ.)։
Այդ նամակներն ամբողջությամբ տպվել են նաև Հենրիկ Խաչատրյանի, Գարեգին Ղազարյանի և Սիրվարդ Մարգարյանի հեղինակած «Հաղթանակներն ինչպես եղել են. ազդականչ 44» գրքում դեռևս 2008 թվականին։
Այնպես որ, երբ լրատվամիջոցները որպես բացառիկ և նոր բացահայտված նյութ են ներկայացնում Բաբայանի նամակները, «մի փոքր» սխալվում են։

Почему вспомнили о письмах Самвела Бабаяна?
Информационные партнеры властей с подачи друг друга перепечатывают письма бывшего командующего АО и министра обороны НКР Самвела Бабаяна второму президенту РА Роберту Кочаряну и министру обороны РА Вазгену Саркисяну.
Сначала письма публикует сайт «aravot.am», а затем их перепечатывают остальные.
С какой все-таки целью власти или их партнеры на информационном поле вспомнили о письмах Самвела Бабаяна – тема для отдельного разговора. Догадаться об этом для знакомых с политической кухней людей не составляет большого труда.
Что касается преподнесения написанных под грифом «совершенно секретно» писем в качестве сенсации, то стоит отметить, что представлены на суд общественности они были довольно давно, при этом самим Самвелом Бабаяном.
Содержание писем Кочаряну и Саркисяну было представлено в фильме-трилогии «Дайте мне героя» (2007 г.), посвященном деятельности Самвела Бабаяна.
Кроме того, эти письма полностью были опубликованы в книге Генрика Хачатряна, Гарегина Казаряна и Сирвард Маргарян «Победы – как они были: позывные 44» еще в 2008 году.