Հին ընկերները չե՞ն դավաճանում
ՀՅԴ վերնախավը Վահան Հովհաննիսյանին բարեհաջող կերպով արտերկիր ուղարկելուց հետո հանդես է եկել «Մենք ապրելու ենք մեր երկրում» արտագաղթի կանխարգելմանն ուղղված ծրագրով, որի բովանդակությանն ու ձեռնարկվելիք քայլերի մասին տեղեկացնելու է սեպտեմբերի 17–ին կայանալիք ասուլիսի ժամանակ։
Դա նշանակում է, որ մեկնարկում է ՀՅԴ վերնախավ–Սերժ Սարգսյան կոմերցիոն հարաբերությունների հերթական փուլը։ Մանավանդ որ պահն էլ հարմար է. Մաքսային միություն մտնելու «գիշերային» որոշումից հետո Սարգսյանին սատարիչ ուժեր են պետք, քանզի նրա համար «դհոլություն» անող «արևմտամետները», հասկանալի պատճառներով, մոդայից դուրս եկան և այլևս պահանջված չեն Բաղրամյան 26–ում։
ՀՅԴ–ն, ինչպես հայտնի է, ողջունել է ՄՄ մտնելու ՍՍ–ի քայլը և «նեղացել», որ իրենց մասնակից չեն դարձրել «խրախճանքին»։ Սերժը հիմա այդ սխալը կուղղի և որպեսզի այդ ամենին «գաղափարական» տեսք տրվի՝ արտագաղթի կանխարգելմանն ուղղված շոու–ծրագիր է ներկայացվելու։
Վերջին շրջանի փորձը ցույց է տվել, որ երբ ՀՅԴ վերնախավը որևէ ծրագիր է ներկայացնում հանրությանը, նշանակում է, որ ուզում է ստվերային գործարք կնքել Սերժ Սարգսյանի հետ։ Ծրագիրը պարզապես գին բարձրացնելու ֆունկցիա է կատարում Հրանտ Մարգարյանի ու մյուսների համար։ Այդքան բան։
Հիշեցնեմ, որ այդպես եղավ նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ ՀՅԴ–ն 7 կետից բաղկացած ծրագիր ներկայացրեց հանրային դատին և նախագահի միասնական թեկնածուի սատարելու նախապայման դրեց դրանց ընդունումը։
Այդ 7 կետից յուրաքանչյուրով քաղաքական (և ոչ միայն քաղաքական) բազում մեղադրանքներ կարելի էր ներկայացնել Սերժ Սարգսյանին, բայց արի ու տես, որ ՀՅԴ–ն ներկայացնող Հրանտ Մարգարյանն ու Արմեն Ռուստամյանը նախագահի թեկնածուների առաջադրման նախաշեմին հրապարակային հանդիպում ունեցան Սերժ Սարգսյանի հետ։
Սարգսյանն, իհարկե, ՀՅԴ ներկայացրած ծրագրի ոչ մի կետի հետ էլ համաձայն չէր, բայց դա չխանգարեց, որպեսզի դաշնակցական վերնախավը շարունակի ճիգեր գործադրել «Սերժ Սարգսյանին դեմ ըլլալով, կողմ ենք նրա հետ գործակցելուն» ծրագրի շրջանակներում և փաստացի սատարել նրան։ Այսինքն՝ ՀՅԴ ծրագրի 7 կետը ոչ մի արժեք չէր ներկայացնում այդ կառույցի վերնախավի համար, այլ լոկ հանդիսանում էր առևտրի առարկա։
Հիմա ՀՅԴ–ն որոշել է արտագաղթի կանխարգելման ծրագիր ներկայացնել։ Կարելի է միայն կռահել, թե ինչ է ակնկալում դրա դիմաց ստանալ Հրանտը Սերժից։ Կասկածից վեր է, որ այս անգամ նախագահական ընտրությունների համեմատ մեկ կամ մի քանի «զրո» պակաս կլինի։ Իսկ թե ինչ աթոռ են ակնկալում Սերժից ստանալ ՀՅԴ կոռումպացված վերնախավի անդամները, «հերձումը» ցույց կտա։ Եթե նրանք համաձայնել են «ֆուտբոլային» դիվանագիտության դեսպանը դառնալ, ապա մնացած հարցերում գործարքները կկնքվեն առանց հոգեբանական էքսցեսների։
Մեկ բան ակնհայտ է. Սերժ Սարգսյանին հաջողվեց քաղաքական դաշտից սրբել ՀՅԴ–ին և տանել ՕԵԿ–ի, գեղամյանների ու վիկտորդալլաքյանների կողքը։
Ափսո՛ս։ Արժե՞ր արդյոք 120 տարի գործել, վերջում ադրբեջանական կոմսոմոլի դպրոցն անցածի տակ հայտնվելու և ճիգերի գործադրման արդյունքում ինքնաոչնչացվելու նպատակով։
Հետաքրքիր է, թե ի՞նչ են մտածում այս ամենի մասին աշխարհասփյուռ դաշնակցականները և ՀՅԴ հայաստանյան շարքերը։ Համաձա՞յն են նրանք առևտրի առարկա դառնալ և որպես մանրադրամ օգտագործվել Սերժի ձեռքում մանրադրամի վերածված ՀՅԴ վերնախավի համար։
Փաստորեն, Քաջազնունու հայտնի ձևակերպումը կրկին արդիական է դարձել։
Հ.Գ.։ ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը վերջերս մի բոցաշունչ ելույթ ունեցավ և հայտարարեց, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը քանդում է ՀՅԴ–ն։
Նկատենք, որ Հրանտը ճիշտ գնահատական է տվել քանդելու մասով, բայց սխալվել քանդողի պահով։
ՀՅԴ–ն քանդում է հենց ինքը՝ Հրանտը՝ խճճվելով «Ծովից ծով Հայաստան» պահանջելու և Սերժ Սարգսյանի հետ գործարքների արանքում։

Старые друзья не предают?
После успешных проводов заграницу Ваана Ованнисяна верхушка АРФ «Дашнакцутюн» выступила с направленной на предотвращение эмиграции программой «Мы будем жить в своей стране», о содержании и действенных мерах которой нам будет сообщено во время пресс-конференции 17 сентября.
Это, в свою очередь, означает, что стартует очередной этап коммерческих отношений между элитой АРФД и Сержем Саргсяном. Тем более, что и момент самый подходящий – после «ночного» решения Саргсяна о вхождении в Таможенный союз ему нужны поддерживающие его силы, так как занимающиеся для него «барабанством» «прозападники», по известным причинам, вышли из моды и более не востребованы президентским дворцом.
Как известно, АРФД поприветствовала решение Саргсяна о вхождении в Таможенный союз, «обидевшись» при этом на то, что ее так и не сделали участницей этого «пиршества». Серж готовится исправить данную ошибку, и, чтобы придать всему этому «идеологический» вид, будет представлена шоу-программа по предотвращению эмиграции.
Опыт последнего времени свидетельствует о том, что если верхушка АРФД выступает перед обществом с какой-либо программой, это означает, что она хочет заключить с Сержем Саргсяном теневую сделку. Для Граната Маргаряна и остальных программа призвана всего лишь повысить ставки – не более.
Напомню, что аналогичным образом развивались события и во время президентских выборов. АРФД представила на суд общественности состоящую из 7 пунктов программу, выдвинув их принятие в качестве предварительного условия поддержки единого кандидата.
По каждому из данных 7 пунктов можно было выдвинуть Сержу Саргсяну множество политических (и не только) обвинений, но представляющие АРФД Грант Маргарян и Армен Рустамян накануне выдвижения кандидатов неожиданно и в открытую встречаются с Сержем Саргсяном.
Естественно, Саргсян не был согласен ни с одним из пунктов представленной АРФД программы, но это не помешало тому, чтобы дашнакская элита продолжила прилагать усилия в рамках программы «Выйдя против Сержа Саргсяна, мы выступаем за сотрудничество с ним» и фактически поддержала его кандидатуру. То есть, для представителей верхушки партии эти 7 пунктов не представляли какой-либо ценности и всего лишь были предметом торга.
Сейчас АРФД решила представить направленную на предотвращение эмиграции программу. Можно только догадываться, что ожидает получить от Сержа взамен этого Грант. Несомненно, на этот раз количество «нулей», по сравнению с президентскими выборами, будет меньше. Какие все-таки посты ожидают получить от Сержа представители коррумпированной верхушки АРФД, покажет «вскрытие». Если они согласились стать послами «футбольной» дипломатии, то в остальных вопросах сделки будут заключаться без каких-либо психологических эксцессов.
Одно очевидно: Сержу Саргсяну удалось смести АРФД с политического поля, поставив ее в один ряд с «Оринац еркир», гегамянами и виктордаллакянами.
Жаль. Стоило ли функционировать 120 лет, чтобы в конце прогнуться под прошедшего школу азербайджанского комсомола человека и самоликвидироваться в результате своих же усилий?
Интересно, что обо всем этом думают представители партии в Диаспоре и ее рядовые члены внутри страны? Согласны ли они быть предметом торг и использоваться для превратившейся в разменную монету в руках Сержа верхушки АРФД?
Фактически, известное выражение Каджазнуни вновь стало актуальным.
P.S. Представитель Бюро АРФД Грант Маргарян на днях выступил с пламенной речью, заявив, что премьер-министр Тигран Саркисян разваливает АРФД.
Заметим, что Грант дал верную оценку по части развала партии, но ошибся в вопросе того, кто этим занят.
АРФД разваливает сам Грант, запутавшийся в требованиях «Армении от моря до моря» и одновременных сделках с Сержем Саргсяном.