Ինչպես հայտնի է, Տիգրան Սարգսյանը դիմել էր դատախազություն՝ ոչ այն է խնդրելով, ոչ այն է պահանջելով բացահայտել, թե ով է իրեն չարամտորեն դարձրել ֆինանսական մեքենայությունների մեջ ներգրավված կազմակերպության փայատեր և նույնքան չարամտորեն միլիոնավոր դոլարներ փոխանցել այդ կազմակերպությանը։
Աղվան Հովսեփյանից դեռ ձեն–ձուն չկա։ Սերժ Սարգսյանի հրավիրած վերջին խորհրդակցությունից հետո գլխավոր դատախազը բացառապես պահանջատիրական հայտարարություններ է անում։ Նրա պահանջատիրությունը, սակայն, ոչ թե ներքին թալանչիներից է, այլ Թուրքիայից. այդպես ավելի ապահով է։
Սերժ Սարգսյանի հակաիշխանական խորհրդակցությունը (նկատի ունեմ Իշխան Զաքարյանի դեմ կազմակերպած միջոցառումը) Աղվան Հովսեփյանին, թերևս, հուշել է, որ վարչապետ–Կճոյան–«Ամերիաբանկ» եռամիասնության գործունեությանն իրավական գնահատական տալը նույնն է, թե Վերահսկիչ պալատի բացահայտումները հիմք ընդունես և քրեական գործեր հարուցես բյուջեն թալանողների դեմ, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի բանավոր և հակասահմանադրական կարգադրություններով առաջնորդվես։
Այս դժնդակ ժամանակաշրջանում բնական է, որ Աղվան Հովսեփյանը պետք է Թուրքիայից հողեր պահանջի։ Բա հո՞ ՀՀ դատավորից Տիգրան Սարգսյանի ու մյուսների համար «սռոկ» չի պահանջելու։ Մանավանդ որ Կիպրոսից դեռ «խեր–խաբար» չկա, քանզի օֆշորներում դեգերող մեր քննիչները շարունակում են տեղում ուսումնասիրել միլիոնավոր դոլարներ պտտեցնելու տեխնոլոգիաները, որպեսզի փորձագիտական մակարդակով պատկերացում կազմեն վարչապետի ու նրա «հոգևոր» գործընկերների մտքի թռիչքի մասին։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, այդպես էլ չհարապարակվեց այն նամակը, որը ստացվել էր Կիպրոսից, և որը վերաբերում էր Տիգրան Սարգսյանին։ Հայտարարվեց, որ նամակով հաստատվել է վարչապետի «կուսությունը», բայց դե իրեղեն ապացույցներ այդպես էլ չներկայացվեցին։

Как известно, Тигран Саркисян обратился в прокуратуру ни то с просьбой, ни то с требованием объяснить, кто злонамеренно превратил его в одного из совладельцев замешанной в финансовых махинациях компании и столь же злонамеренно перевел на ее счета миллионы долларов.
От Агвана Овсепяна пока ни слуху, ни духу. После недавнего совещания Сержа Саргсяна генеральный прокурор занят исключительно предъявлением территориальных претензий к Турции, ведь грабители внутри страны ему не под силу, а в случае с первой намного безопасней.
Организованное против Ишхана Закаряна совещание Сержа Саргсяна, скорее всего, подсказало, что давать правовые оценки деятельности троицы премьер-КчоянАмериабанк» - это то же самое, что принимать разоблачения Контрольной палаты за основание для возбуждения уголовных дел против разграбивших бюджет, а не руководствоваться устными и антиконституционными распоряжениями Сержа Саргсяна.
И естественно, что в эту тяжкую годину Агвану Овсепяну как воздух нужно требовать от Турции возвращения территорий. Не будет же он требовать от судьи всея Армении срока для Тиграна Саркисяна и остальных. Тем более, что из Кипра пока нет хороших вестей, поскольку снующие в оффшорах наши следователи продолжают на месте ознакомляться с технологией проворачивания миллионами, чтобы на экспертном уровне составить представление о высоте полета мысли премьера и его «духовных» партнерах.
P.S. Кстати, письмо, которое было получено из Кипра и касалось Тиграна Саркисяна, так и не опубликовали. Было лишь заявлено, что данным письмом удалось доказать «целомудрие» премьера, однако вещественных доказательств не представили.