«Կենտրոն» հեռուստաընկերության մեկնաբան Արմեն Դուլյանը ներկայացրել է վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի՝ 2006թ. դեկտեմբերի 29–ին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցից մի հատված։
Լրագրողի «Դուք երթուղային գիծ ունե՞ք» հարցին ի պատասխան՝ վաղամեռիկ վարչապետ Մարգարյանը պատասխանել է, թե ինքը գիծ չունի, բայց տղան, այսինքն՝ Տարոն Մարգարյանն ունի։ Տարոն Մարգարյանն այն ժամանակ Ավանի թաղապետն էր։
Հիմա Տարոնը, ով սեփական ձեռքով լրացրած հայտարարագրի համաձայն՝ դոլարով միլիոնատեր է, Երևանի քաղաքապետ է նշանակվել նախագահական նստավայրի կողմից և հերքում է հոր ասածները։
«Վստահեցնում եմ՝ ես գծատեր չեմ, խոսակցությունները, թե Ավանի երթուղիները իմն են, այդպես չէ՝ կարող են փաստերը ֆիքսել: Դրանք հերյուրանքներ են եւ շահարկումներ»,– օրերս հայտարարել է Բաղրամյան 26–ի կողմից Երևանի վերջին 20 տարվա լավագույն քաղաքապետ հռչակված Տ. Մարգարյանը։
Հիմա հարց է առաջանում, թե երթուղային գծերի թեմայով Մարգարյաններից ով է սուտ խոսել՝ հա՞յրը, թե՞ որդին։ Մենք հակված ենք հավատալու հորը, քանզի նա խաբելու շարժառիթ չուներ, այլապես այն օրերին պետք է բացատրեր, թե ինչպես հարստացավ վարչապետ դառնալուց հետո։ Հայր Մարգարյանն անկեղծորեն խոստովանել է, որ որդի Մարգարյանը հաջողակ գծատեր է։
Թեև Տարոնն ու նրա թիմակիցներն այլ կարծիքի են։ Ճիշտ է, Տարոնը հոր դեմ բան չի ասում, բայց նրա փոխարեն դա անում են իր թիմակիցները։
Այսպես. մասնակցելով այս տարի տեղի ունեցած Երևանի քաղաքապետի երդման արարողությանը՝ գենարալ–պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանը լրագրողներին ներկայացրել է Տարոնի տնօրինած աղմկահարույց միլիոնների ծագման մասին իր տեսակետը։
Ըստ գեներալի՝ Տարոնի հայրը տարիներ շարունակ վարչապետ է եղել, ու պետք չէ զարմանալ, որ գործող քաղաքապետն այդքան հարստություն ունի։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ ոչ թե Տարոնն է պետական պաշտոններն օգտագործելով հարստացել, այլ հորից ժառանգություն է ստացել։ Դե, իսկ հայրն էլ, Մանվելի ներկայացրածի համաձայն, հարստացել է վարչապետ եղած ժամանակ ու լավ ժառանգություն թողել որդուն։ Այնպես որ Տարոնը մաքուր է, ինչպես մեկ այլ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն օֆշորի հարցում։
Փաստորեն Մանվելը, կամա թե ակամա, սրել է «հայրեր և որդիներ» հավիտենական վեճի մասնավոր դրսևորումները։ Սպասենք հանգուցալուծմանը։

Диктор телеканала «Кентрон» Армен Дулян представил фрагмент интервью премьера РА Андраника Маргаряна радио «Азатутюн», данное им 29 декабря 2006 года.
На вопрос журналиста о том, является ли он владельцем маршрутной линии, безвременно скончавшийся Маргарян ответил отрицательно, однако заявил, что его сын Тарон Маргарян таковым является.
Сейчас Тарон, который, согласно представленной им декларации, является миллионером в долларовом выражении, назначен президентским дворцом мэром Еревана, и отрицает сказанное его отцом.
«Заверяю вас – я не владелец маршрутной линии. Разговоры о том, что маршрутные линии Авана принадлежат мне, являются клеветой и спекуляцией. Можете убедиться в этом на фактах», - заявил на днях провозглашенный президентским дворцом лучшим мэром столицы последних 20 лет Маргарян.
Теперь возникает вопрос: кто из Маргарянов врал по части маршрутных линий – отец или сын? Мы более склонны верить отцу, поскольку мотивов врать у него не было, иначе ему пришлось бы в те дни объясняться, как ему удалось разбогатеть после того, как он стал премьером. Маргарян-старший честно признался, что его сын является удачливым владельцем маршрутных линий.
Хотя, Тарон и члены его команды иного мнения. Правда, Тарон не заявляет что-либо против своего отца, однако делают это члены его команды.
Итак, принимая в этом году участие в церемонии инаугурации Тарона Маргаряна в качестве мэра Еревана, генерал-депутат Манвел Григорян представил журналистам свою версию относительно источников многомиллионного имущества Тарона.
Согласно генералу, отец Тарона долгие годы был премьером страны, поэтому не следует удивляться тому, что действующий мэр так богат. То есть, получается, что Тарон разбогател благодаря не своей работе на различных госдолжностях, а банально унаследовал всё от своего отца. А Маргарян-старший, согласно версии Манвела, разбогател в годы премьерства, оставив прекрасное наследство своему сыну. Так что, Тарон так же чист, как и другой премьер Тигран Саркисян в вопросе оффшоров.
Фактически, Манвел, волей-неволей, еще более обострил частные проявления извечного конфликта «отцов и детей». Подождем развязки.