Սերժ Սարգսյանի «և–և» քաղաքականությունը
«Ես Ռոբերտ Քոչարյանը չեմ» ծրագրի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը 2008թ. սկսեց «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականություն վարել։ Արդյունքների մասին հիշեցնելու կարիք չկա։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը դարձավ դասագրքային այն առումով, թե ինչպես չի կարելի վարել արտաքին կուրսը։
Ձախողվելով «ֆուտբոլում»՝ ՀՀԿ ղեկավարն այժմ ուզում է վերադառնալ կոմպլեմենտարիզմին, բայց այլ անվան տակ։ Սերժսարգսյանական կոմպլեմենտարիզմի անունը «և–և» է։
«Եվ–և»–ի շրջանակներում Հայաստանի շահն ամբողջությամբ մոռացության է տրվել։
Սարգսյանի «և–և»–ը կրկին «նախաձեռնողական» է։ Նա Մոսկվայում բամբասում է Արևմուտքից, իսկ Բրյուսելում՝ Ռուսաստանից։ Պուտինին հանդիպելիս Սարգսյանն «այո» է ասում։ Ուշագրավն այն է, որ նա «այո» է ասում նաև եվրաչինովնիկներին, և դա այն դեպքում, երբ այդ «այո»–ն խոր հակասության մեջ է մտնում Կրեմլում հնչեցված «այո»–ի հետ։
Այս ամենը բերել է նրան, որ մեր արտաքին գործընկերները շատ լավ հասկացել են Սարգսյանի «այո»–ի արժեքն ու Հայաստանին դրել են «կամ–կամ» ընտրության առաջ։
Սարգսյանը, շփոթելով արտաքին քաղաքականությունն ու պետության անվտանգության ապահովմանն ուղղված քայլերը գեղի կլուբում «շուստրիություն» կամ խաղատանը բլեֆ անելու հետ, «կամ–կամ»–ի տակից ուզում է դուրս գալ իրեն հոգեհարազատ մեթոդով։
Ինչպես հայտնի է, Սերժ Սարգսյանի «քաղաքական հարեմում» կան թե՛ «թունդ արևմտամետներ» (Դավիթ Շահնազարյան, սուտի դեմոկրատներ, իգորմուրադյաններ, արամզավենիչներ և այլն), թե՛ «թունդ ռուսամետներ» (Արտաշես Գեղամյան և այլն)։ Սրանք իրարից տարբերվում են ձևով, բայց բովանդակությամբ նույնն են, այսինքն՝ գտնվում են նույն ճամբարում։
«Քաղաքական հարեմի» մի թևը չի կարդացել ԵՄ–ի հետ ասոցացման ու Եվրամիության հետ խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի տեքստը, բայց կողմ է դրան ու ողջունում է այդ թեմայով բանակցությունների ավարտը։ Իսկ մյուս թևն էլ ծանոթ չէ ՌԴ–ի առաջարկած Մաքսային միության համաձայնագրի տեքստին, բայց մարմնի բոլոր վերջույթներով կողմ է դրան։ Ասել է թե՝ Սարգսյանին կից գործող մանր կոմերսանտներին ու քաղաքական ավանտյուրիստներին սխալ է «մետության» կոդով բաժանելը։ Նրանք բոլորն էլ սերժամետ են։ Եթե «Մեծ վեզիրը» նրանց հակառակ հանձնարարությունները տա, ապա Գեղամյանն, օրինակ, կդառնա մոլի ռուսաֆոբ և Արևմուտքի վկա, իսկ Շահնազարյանը կհիշի իր կագեբեշնիկական անցյալը և հանդես կգա «Հավերժ Ռուսաստանի հետ» ծրագրային հոդվածով։ Այնպես որ, «քաղաքական հարեմում» դերաբաժանումը խիստ պայմանական է։
Սարգսյանն իրեն կից գործող այս հաճախորդների շուրթերով մե՛րթ Ռուսաստանին է քծնում, մե՛րթ Արևմուտքին։ Ասել է թե՝ փորձում է իր պատկերացմամբ միս ու արյուն տալ «և–և» քաղաքականությանը։
«Թունդ արևմտամետներն» ու «թունդ ռուսամետներն», այդպիսով, փորձում են մանևրի դաշտ ստեղծել շեֆի համար։ Սարգսյանը ռուսներին դեմ է տալիս ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գեղամյանին, իսկ եվրոպացիներին ներկայանում է արևմտամետի հագուկապով, իսկ ժողգործիքների համույթին էլ պատվիրում է «lragir.am»–ների էջերից իր արևմտամետության մասին «նաղլն» անել։
Արտաքին քաղաքական դաշտում քյանդրբազություն անելու ֆունկցիան դրված է օֆշորային ընկերությունների և փողերի լվացման մեծ մասնագետ Տիգրան Սարգսյանի վրա։ Վարչապետը հա՛մ հայտարարում է, որ Հայաստանը չի կարող Մաքսային միության անդամ դառնալ, հա՛մ էլ հավաստիացնում է, որ պետք է արագացնել Մաքսային միությանն ինտեգրվելուն ուղղված քայլերը։ «Անկախ» մամուլն էլ իր հերթին Տիգրան Սարգսյանին ներկայացնում է որպես ՀՀ–ի արևմտամետ կուրս ընտրելու իրեղեն ապացույց։
«Հիմա Սարգսյանն արևմտամե՞տ է, թե՞ ռուսամետ»,– կհետաքրքրվի բանից բեխաբար ընթերցողը։ Բեխաբարին ասենք, որ Սարգսյանը ոչմիբանամետ է և միևնույն ժամանակ՝ ամենինչամետ։ Այսինքն՝ աթոռամետ է։
«Մետության» չափման միավորը Սարգսյանի համար փողն է։ ԵՄ–ն խոստացել է ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման դեպքում 1,5 մլրդ դոլարի չափ փող հատկացնել ՀՀ–ին։ Դրա համար Բաղրամյան 26–ում «արևմտամետ» են դարձել։
Ճիշտ է, ՌԴ–ն էլ է նույն չափի փող տալիս ՀՀ–ին, ընդ որում՝ տարիներ շարունակ, բայց, ի տարբերություն ԵՄ–ի հատկացվելիք փողի, ՌԴ–ից ուղարկվող 1,5 մլրդ դոլար և ավելի գումարը գալիս է մասնավոր տրանսֆերտների տեսքով ու հայտնվում տնային տնտեսությունների տնօրինման տակ, և ՀՀ իշխանությունները միայն ապրանքների ու ծառայությունների գների բարձրացման ու հարկերի միջոցով են կարողանում ժողովրդի ձեռքից հավաքել այդ փողը, բայց, փաստորեն, մի մասն, այդուհանդերձ, մնում է մարդկանց ձեռքերում, իսկ ահա ԵՄ–ն 1,5 մլրդ դոլարի հասնող գրանտը տալու է անմիջապես ՀՀ իշխանություններին։ Երկրորդ տարբերակը ձեռնտու է անձամբ Սերժ Սարգսյանին, քանզի Արևմուտքից ստացվող գումարի հետ նա կարող է վարվել այնպես, ինչպես վերջին հինգ տարվա ընթացքում Հայաստանի անունից վերցրած վարկերի հետ։
Եվ այսպես, փողն է պատճառը, որ Սարգսյանն «արևմտամետ» է դարձել։ Բայց այստեղ կա մի մեծ «բայց»։
Բանն այն է, որ «նախաձեռնողականության» հետևանքով հսկայական հարված է հասցվել ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության համակարգին։ Ասել է թե՝ հայկական երկու պետությունների անվտանգությունը Բաղրամյան 26–ը դարձրել է առևտրի առարկա։ Ու արդեն կապ չունի, թե դա արվել է անմեղսունակությա՞ն, թե՞ պետրոսգետադարձության պատճառով։ Թեպետ մի քիչ դժվար է հավատալը, որ սերժսարգսյանական «և–և»–ն անմեղսունակության արդյունք է։ Հետևաբար՝ «կամ–կամը» պետք է կիրառել երկրի ներսում։ Կա՛մ Սարգսյանն ու իր նեղ թիմը պարտության կմատնեն Հայաստանին, կա՛մ մենք չվաստակած հանգստի կուղարկենք նրանց։ Երրորդ տարբերակ չկա։

Политика «и-и» Сержа Саргсяна
В рамках программы «Я отличаюсь от Роберта Кочаряна» Серж Саргсян начал проводить с 2008 года «инициативную» внешнюю политику. Напоминать о ее результатах, думаю, не стоит. «Футбольная» дипломатия стала учебным примером того, как не следует вести внешнюю политику.
Провалившись в «футболе», руководитель РПА сейчас хочет вернуться к комплементаризму, но под другим названием. Комплементаризм Сержа Саргсяна называется политикой «и-и».
В рамках «и-и» интересы Армении полностью отошли на задний план.
«И-и» Саргсяна снова «инициативная». В Москве он сплетничает о Западе, а в Брюсселе – о России. При встрече с Путиным он обязательно дает свое «да». Однако примечательно то, что ровно то же самое он делает при встрече с еврочиновниками, и это притом, что это «да» находится в глубоком противоречии с данным Кремлю «да».
Всё это привело к тому, что наши внешние партнеры прекрасно поняли цену «да» Саргсяна и поставили Армению перед выбором «или-или».
Перепутав внешнюю политику и направленные на обеспечение безопасности государства шаги с попытками пошустрить в деревенском танцклубе или блефануть в казино, Саргсян хочет выкрутиться из-под «или-или» в присущей ему манере.
Как известно, в «политическом гареме» Сержа Саргсяна есть и «ярые прозападники» (Давид Шахназарян, псевдодемократы, игорьмурадяны, арамзавенычи), и «ярые пророссийские» (Арташес Гегамян и др.). Они отличаются друг от друга по форме, но не по содержанию, то есть, находятся в одном лагере.
Одна часть «гарема» не читала текстов соглашений Об ассоциации и О зоне глубокой и всеобъемлющей свободной торговли с ЕС, однако высказывается в их поддержку и приветствует завершение переговоров на эту тему. Другая же часть не знакома с текстом предложенного РФ соглашения о вхождении в Таможенный союз, но самозабвенно высказывается за него. То есть, разделять действующих при Саргсяне мелких коммерсантов и политических авантюристов в соответствии с их внешнеполитической ориентацией неправильно. Они все ориентированы на Сержа. Если «Великий визирь» даст им прямо противоположные распоряжения, то Гегамян, например, станет ярым русофобом и «свидетелем Запада», а Шахназарян вспомнит свое кгбшное прошлое и выступит с программной статьей «С Россией – навсегда». Так что, разделение функций в «политическом гареме» довольно-таки условное.
Устами данных клиентов Саргсян заискивает то перед Россией, то перед Западом. Иными словами, он пытается придать плоть и кровь политике «и-и» в своем представлении.
«Ярые прозападники» и не менее «ярые пророссийские» пытаются создать для своего шефа поле для маневра. Русских он потчует являющимся членом РПА Гегамяном, а перед европейцами предстает в имидже прозападника. Что касается представителей ансамбля народных инструментов, то они должны заниматься внедрением сказки о прозападности Сержа со страниц сайтов вроде «lragir.am».
Функция шустрить на внешнеполитическом поле возложена на большого специалиста по оффшорным компаниям и отмыванию денег Тиграна Саркисяна. Премьер заявляет, что Армения не может стать членом Таможенного союза, но одновременно заверяет, что нужно ускорить шаги, направленные на интеграцию с тем же Союзом. «Независимая» пресса, в свою очередь, преподносит Тиграна Саркисяна в качестве вещественного доказательства прозападного курса РА.
Неискушенного читателя может заинтересовать вопрос: «Кто же теперь Саргсян – пропзападный или пророссийский?». Скажем им, что единственным ориентиром для Саргсян является его кресло. Когда ему нужно, он может подстроиться под любую ориентацию.
Для Сержа единственной единицей измерения ориентации являются деньги. ЕС пообещал Армении выделить в случае подписания Соглашения об ассоциации 1,5 млрд. долларов, поэтому в президентском дворце и являются «прозападниками».
Правда, РФ тоже выделяет Армении аналогичные суммы, при этом – на протяжении многих лет. Однако, в отличие от обещанных ЕС денег, отправляемые из РФ 1,5 и более миллиарда долларов в виде трансфертов оказываются в распоряжении практически каждой из семей наших граждан, и власти РА собирают эти деньги лишь посредством повышения цен на товары и услуги, а также увеличения налогов. Тем не менее, часть этих денег остается в распоряжении простых граждан, а вот грант ЕС в размере 1,5 млрд. долларов властям РА достанется без каких либо посредников. Второй вариант выгоден лично Сержу Саргсяну, поскольку с выделенной Западом суммой он может распорядиться так же, как и со взятыми от имени Армении за последние 5 лет кредитами.
Итак, виной «прозападности» Сержа являются деньги. Однако здесь есть одно большое «но».
Дело в том, что вследствие «инициативности» системе безопасности РА и НКР был нанесен серьезный урон. То есть, безопасность двух армянских государств президентский дворец превратил в предмет торга. И уже не имеет значения, было сделано это вследствие невменяемости или уподобления Петросу Гетадарцу. Хотя, с трудом верится, что «и-и» Сержа Саргсяна является следствием невменяемости. Следовательно «или-или» нужно применить внутри страны. Или Саргсян и его узкое окружение приведут Армению к поражению, или мы отправим их на незаслуженный отдых. Третьего не дано.