Գազային ու «Գազել»–ային ստեր (տեսանյութ)
Բազմիցս առիթ ունեցել ենք նշելու, որ այս իշխանությունը հիմնված է ստի, կեղծիքի ու «մուտիլովկայի» վրա։ Խաբելը և սուտ խոստումներ տալը դարձել են սերժսարգսյանական կառավարման հիմնական գործիքները։
Իշխանությունը ստում է մակրո և միկրո մակարդակներում, ստում է անընդհատ և ամեն առիթով։ Ստում է «ափաշքյարա»։ Ստում է «նագլի» ձևով։
Այսպես, մարտի 18–ին տեղի ունեցած և միայն դրա հաջորդ օրը հանրությանը ցուցադրված փակ ասուլիսի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ գազի գնի թանկացման մասին խոսակցությունները հերյուրանք են ու բամբասանք, և որ դա անում են չար մարդիկ՝ գաղջացնելով մթնոլորտը։
Ասուլիսից շատ չանցած, սակայն, գազը պաշտոնապես թանկացավ։ Պարզվեց, որ այն պահին, երբ Սարգսյանը խոսում էր հերյուրանքներից, շատ լավ գիտեր, որ գազն արդեն թանկացել է, և այդ մասին չի հայտարարվում՝ ելնելով ընտրությունների ժամանակ բարեհաջող և առանց աղմուկի տոկոս «խփելու» հաշվարկներից, այսինքն՝ քաղաքական նպատակահարմարությունից։ «Դեպի ապահով Հայաստան» կարգախոսը, փաստորեն, սկսեց կյանքի կոչվել։
Սերժ Սարգսյանը հիմա լռում է ու չի ասում, թե գազը թանկացնողները գաղջացնում են մթնոլորտը։ Գազի թանկացումը հո բյուջեի թալանի մասին հաշվետվությո՞ւն չէ, որ նախագահականում խորհրդակցություն հրավիրես ու բացահայտորեն պաշտպանես թալանը։
Երևանի ավագանու ընտրություններից առաջ նույն Սերժ Սարգսյանը Տարոն Մարգարյանի շուրթերով նաև հայտարարում էր, թե հասարակական տրանսպորտի գինը չի բարձրանա (տե՛ս կից տեսանյութը)։ Հուլիսի 20–ից, սակայն, Երևանում ուղևորափոխադրումների գներն աճել են 50 տոկոսով։ Այդպիսով կյանքի է կոչվում նաև «Ավելի լավ Երևան» կարգախոսը։
Սերժ Սարգսյանը կրկին լռում է։ Իբր ինքը տեղյակ չէ, իբր ինքն էլ է դժգոհ, բայց դե ի՞նչ կարող է անել...
Բաղրամյան 26–ում հիմա որոշել են բողոքի սլաքներն ուղղել արհեստական ուղղություններով։ Գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագնի փոփոխության մեղավոր է հռչակվել Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը և չար Ռուսաստանը (մինչդեռ գազի գնի բարձրացման հիմնական մասը Հայաստանի սահմանի ներսում է կատարվել), իսկ երթուղային տաքսիների ու ավտոբուսների գների բարձրացման համար մեղավորի դերը վերապահվել է Տարոն Մարգարյանին ու գծատերերին։ Իրականությունը, սակայն, այն է, որ բոլոր տիպի որոշումները կայացվել են Սերժ Սարգսյանի մակարդակով, քանզի պետական կառույցները խամաճիկների են վերածվել շատ վաղուց։
Կարելի է բազմաթիվ օրինակներ բերել՝ ապացուցելու համար, որ, օրինակ, Երևանի քաղաքապետարանն ինքնուրույն որոշումներ չի կայացնում։ Հիշենք թեկուզ Մաշտոցի պուրակում տեղի ունեցածը։ Մինչև Սերժ Սարգսյանի «դեպքի» վայր PR նպատակներով գալը, Տարոն Մարգարյանը մի երգ էր երգում (այդպես էին թելադրել «վերևից»), բայց «Տարո՛ն ջան, սիրու՛ն չի» նախադասությունից հետո քաղաքագլուխը սկսեց լրիվ ուրիշ երգ երգել։
Հիմա նույնը տրանսպորտի թանկացման մասով է։ Տ. Մարգարյանին ասել են բարձրացրու գները, նա էլ բարձրացրել է։
Տրանսպորտի թանկացմանը հաջորդած դժգոհությունը երկու սցենարով կարող է զարգանալ. եթե հանրային լուրջ դիմադրություն լինի, Սարգսյանը կարող է կիրառել «Սիրու՛ն չէ» բանաձևն ու հանրությանը վերադարձնել «Գազելների» օգնությամբ 100 դրամով ինքնանվաստացուցիչ ձևով երթևեկելու «հաճույքը»։ Իսկ եթե հանրային դժգոհությունը մեծ չլինի, ոչ մի բան էլ չի փոխվի։
Բաղրամյան 26–ում այժմ միայն մեկ հարցով են մտահոգված. հանկարծ բողոքի թիրախ չդառնա տրանսպորտի թանկացման իրական պատասխանատուն՝ Սերժ Սարգսյանը։ Այդ իսկ նպատակով վերահսկելի «ակտիվիստների» միջոցով շրջանառության մեջ է դրվել «ագահ գծատերերի և չար օլիգարխների» մասին հեքիաթը։ Բայց դե, մարդը պետք է անմեղսունակ կամ էլ «դհոլ» լինի, որ չհասկանա՝ թանկացումների աղբյուրը Բաղրամյան 26–ն է, որը գազային ու «Գազել»–ային ստերն ուզում է մարսել, ինչը թույլ տալ, բնականաբար, չի կարելի։

Газовое и «Газель»-ное враньё (видео)
Нам неоднократно приходилось констатировать, что функционирование нынешней власти основано на лжи, фальсификациях и «мутиловках». Враньё и лживые обещания стали основными инструментами сержсаргсяновского управления.
Власти врут на макро- и микроуровнях, врут постоянно и по любому поводу. И делается это в открытую и нагло.
Итак, во время состоявшейся 18 марта и представленной общественности лишь на следующий день пресс-конференции Серж Саргсян заявил, что разговоры о повышении цены на газ являются клеветой и сплетнями, а занимаются этим угнетающие атмосферу ненавистники.
Однако спустя некоторое время после данного заявления цена на газ была официально повышена. Выяснилось, что в тот момент, когда Саргсян говорил о клевете, он прекрасно знал, что газ уже подорожал, и об этом не заявляется, чтобы суметь во время выборов благополучно и без лишнего шума «набрать» нужные им проценты. То есть, тогда они исходили из расчетов политической целесообразности, и, фактически, лозунг «К обеспеченной Армении» начал воплощаться в жизнь.
Сейчас Серж Саргсян молчит и почему-то не заявляет, что повысившие цену на газ угнетают атмосферу. И в самом деле, ведь подорожание газа – это не отчет о разграблении бюджета, чтобы созывать в президентском дворце совещание и в открытую защищать факт разграбления.
Пойдем дальше. Перед выборами Совета старейшин Еревана тот же Серж Саргсян устами Тарона Маргаряна заявлял, что не поднимется и цена на проезд в общественном транспорте (см. видео). Однако с 20 июля транспорт в Ереване подорожал на 50 драмов. Именно так и воплощается в жизнь лозунг «Лучший Ереван».
Серж Саргсян вновь хранит молчание. Наверное, он еще не знает, что якобы недоволен происходящим.
В президентском дворце решили направить волну протеста в нужном им направлении. Виновницами повышений тарифов на газ и электроэнергию были объявлены Комиссия по регулированию общественных услуг и злая России (хотя основная часть повышения цены на газ и произошла в пределах границ Армении), а зачинщиками повышения цен на маршрутные такси и автобусы – Тарон Маргарян и владельцы маршрутных линий. Однако действительность в том, что все решения принимались на уровне Сержа Саргсяна, поскольку государственные структуры уже давно превратились в марионеток.
Можно привести еще немало примеров, чтобы доказать неспособность мэрии Еревана принимать самостоятельные решения. Напомним хотя бы произошедшее в сквере Маштоца. До пиар-визита Сержа Саргсяна на место «происшествия» Тарон Маргарян заявлял одно (так указали «сверху»), а после известного «Тарон джан, некрасиво» - совершенно другое.
Сейчас то же самое происходит и по части подорожания транспорта. Тарону велели поднять цены, что он и сделал.
Последовавшая за подорожанием транспорта волна негодования может вылиться в два совершенно разных сценария: если нарастет серьезное общественное противостояние, Саргсян может применить накатанный сценарий «Некрасиво» и вернуть обществу «удовольствие» на самоунизительное пользование 100-драмовыми «Газелями», если же общественное недовольство не усилится, то ничего не изменится.
На Баграмяна 26 сейчас обеспокоены лишь одним – лишь бы мишенью протеста не стал реальный виновник подорожания транспорта, то есть, Серж Саргсян. В этих целях посредством подконтрольных «активистов» в оборот вводится сказка «Об алчных хозяевах маршрутных линий и злых олигархах». Человек должен быть, как минимум, невменяемым или обычным «барабаном» власти, чтобы не понимать, что источником подорожания является президентский дворец, стремящийся переварить свое газовое и «Газель»-ное вранье, а допускать этого нельзя ни в коем случае.