Մտածողության հեղափոխություն օֆշորային գոտում
«hetq.am»–ի մեր գործընկերները պարզել են, որ գործարար Փայլակ Հայրապետյանին սնանկացման հասցրած Աշոտ Սուքիասյանը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և տխրահռչակ Նավասարդ Կճոյանի հետ համաբաժնետեր է Կիպրոսի օֆշորային գոտում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» կազմակերպությունում։ Այդ կազմակերպությանն են փոխանցվել միլոնավոր դոլարներ, որոնքիբրնախատեսված են եղել ադամանդագործության համար։
Փայլակը երևի չի պատկերացրել, որ ի դեմս վարչապետի ու էկոնոմիկայի նախարարի՝ գործ ունի Օստապբենդերների հետ և արդյունքում հայտնվել է տհաճ պատմության մեջ։
Նավասարդ Կճոյանից դեռ ձայն չկա։ Նա ոչ հերքել, ոչ հաստատել է «hetq.am»–ի տարածած տեղեկատվությունը։ Երևի բարձրյալի հետ է հաղորդակցվում և մեղքերի թողություն խնդրում։
Իսկ ահա Նավասարդի հետ բավական մտերիմ հարաբերություններ և «ուրույն» շփումներ ունեցող վարչապետը շտապել է իր մամլո խոսնակի միջոցով հայտարարել, թե իրենք դիմելու են դատախազություն, քանզի համոզված են, որ վարչապետի անվան տակ ինչ–որ մեկը օֆշորում սեփականություն է գրանցել։ Վարչապետի շրջապատում այս ամենն ուզում են ներկայացնել որպես դավադրություն բյուրեղյա մաքրության տեր Տիգրան Սարգսյանի նկատմամբ։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Տեսնես այդ ի՞նչ բարի քեռիներ են հայտնվել, ովքեր Տիգրանի անունով օֆշորում սեփականություն են գրանցել ու մի քանի միլիոն դոլար փոխանցել։ Այստեղ են ասել՝ բախտի տերը թաղեմ, մեկը չեղավ՝ իմ անունով սեփականություն գրանցեր ու մի քանի միլիոն դոլար փոխանցեր իմ անունով բացված օֆշորային կազմակերպության հաշվի համարին։ Ինչևէ։
Աշոտ Սուքիասյանը շտապել է հերքել, որ ինքը համաբաժնետեր է վարչապետի ու Կճոյանի հետ։ Սուքիասյանն անհանգստացած է Տիգրանի ու Նավասարդի բարի համբավով և ցավում է, որ չի կարողացել հաջող բիզնես կազմակերպել, քանզի դրա հետևանքով Հայաստանում օրիորդաց դպրոց էր կառուցվելու։ Պատկերացնել կարելի է, թե ինչպիսի բարքեր էին տիրելու վարչապետի ու Նավասարդի հետ ընկերություն անող Աշոտի հիմնած օրիորդաց դպրոցում, և փառք Աստծո, որ այն չի բացվել, քանզի հաշվի առնելով իշխանության ներսում առկա այլասերված հարաբերությունները՝ օրիորդաց դպրոցը շատ արագ կվերածվեր այլ նշանակության կառույցի։ Ի վերջո պետք չէ մոռանալ, որ վարչապետի խորհրդական էր աշխատում մեկը, ով մանկապղծությամբ էր զբաղվել տարիներ շարունակ։ Թե ինչ խորհուրդներ էր տալիս պեդոֆիլը Տիգրանին, միայն երկուսով կիմանան։ Թողնենք, սակայն, այս հարցը և վերադառնանք օֆշորի թեմային։
Այս պատմության մեջ հետաքրքիրն այն է, որ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու տնօրենը (այլ կերպ հնարավոր չէ ձևակերպել Կճոյանի ֆունկցիոնալ նշանակությունը) խառնված է ադամանդագործության մեջ։ Սա այն նույն Կճոյանն է, ով ՀՀԿ–ական գրեթե բոլոր միջոցառումների պարտադիր «ատրիբուտներից» է և «հոգևոր» բաղադրիչը։ Փաստորեն, մեզանում սողացող տարբերակով կղերապետություն է ստեղծվում։ Տերտերները մտել են բիզնեսի ու քաղաքականության մեջ՝ տոկոս «խփող» իշխանության հետ համատեղ սրբազան ավազակաորջի վերածելով պետական կառավարման համակարգը։
Գործարար Փայլակ Հայրապետյանը, վերհիշելով իր գլխին եկած դժբախտության նախապատմությունը, պատմում է, որ ՀՀ էկոնոմիակյի նախարարությունում տեղի ունեցած բիզնես–քննարկման ժամանակ Նավասարդ Կճոյանն ու Աշոտ Սուքիասյանը նստած են եղել Գյումրին «ծովափնյա» քաղաք դարձրած Ներսես Երիցյանի կողքին։ Իսկ դա նշանակում է, որ «քցոցին» պետական բարձրաստիճան այրերի միջոցով է եղել, կամ առնվազն նրանց լուռ համաձայնությամբ, կամ էլ՝ պաշտոնյաների հանցավոր անփութության։ Թե որ տարբերակի հետ գործ ունենք, պետք է պարզի դատախազությունը։ Չնայած՝ ամեն ինչ արդեն պարզ է։ Պատահական չէ, որ վարչապետի շրջապատում սկսել են խոսել դավադրություններից ու ինչ–որ «մութ ուժերից»։ Դա «քոքված» գրպանահատի վարքագիծ է՝ անմեղ տեսք ընդունել և խոսել «գլխին սարքոցիից»։
Տիգրան Սարգսյանը, ըստ ամենայնի, «մտածողության հեղափոխություն» անելու կոչով հանդես գալիս նկատի է ունեցել պետական պաշտոնյաների կողմից օֆշորային գոտիներում բիզնես գրանցելը և Հայաստանի ներսում իշխանության ու բիզնեսի տարանջատման համար պայքարելը։
Դատելով ամենից՝ Տիգրանը, իրոք, կողմ է բիզնեսի և իշխանության տարանջատմանը։ Նրա բիզնեսը հեռավոր օֆշորային գոտիներում է, իսկ իշխանությունը՝ Հայաստանում։ Ավելի լավ ձևով բիզնեսն ու իշխանությունը տարանջատել հնարավոր չէ։ Այսքանից հետո ինչպե՞ս կարող է Սերժ Սարգսյանն իր կողքից հեռացնել Տիգրան Սարգսյանին։ Բա ապահով Հայաստանն ո՞ւմ միջոցով կառուցի Րաֆֆի Հովհաննիսյանի սիրելի «ազատամարտի ռահվիրան»։

Революция мышления в оффшорной зоне
Наши коллеги из «hetq.am» выяснили, что доведший предпринимателя Пайлака Айрапетяна до банкротства Ашот Сукиасян вместе с премьером Тиграном Саркисяном и печально известным Навасардом Кчояном является соакционером зарегистрированной в Кипрской оффшорной зоне компании «WLISPERA HOLDINGS LIMITED». Этой организации были перечислены миллионы долларов, которые якобы были рассчитаны на производство бриллиантов.
Скорее всего, Пайлак не представлял, что в лице премьера и министра экономики страны имеет дело с остапбендерами, в результате чего и попал в неприятную историю.
Навасарда Кчояна пока не слышно. Опубликованную «hetq.am» статью он пока ни подтвердил, ни опроверг. Наверное, он общается с Всевышним, вымаливая у него прощение грехов.
А вот состоящий с Навасардом в довольно тесных отношениях и поддерживающий с ним «особое» общение премьер поспешил заявить посредством своего пресс-секретаря, что они обратятся в прокуратуру, поскольку уверены, что некто зарегистрировал под именем премьера собственность в оффшорной зоне. В окружении премьера хотят преподнести всё это как заговор против кристально чистого человека Тиграна Саркисяна.
Интересно, что это за добрые дяди зарегистрировали в оффшоре на имя Тиграна собственность и перевели на его счета миллионы долларов? Везет же некоторым. Нашелся бы хоть один такой, кто зарегистрировал на мое имя собственность и перевел на мои счета в оффшоре пару миллионов долларов.
Ашот Сукиасян поспешил опровергнуть то, что вместе с премьером и Кчояном является соакционером компании. Сукиасян беспокоится за репутацию Тигран и Навасарда, а также сожалеет, что не смог успешно организовать бизнес, поскольку в результате этого в Армении должен был быть построен институт благородных девиц. И слава Богу, что этого не произошло, так как, учитывая сложившиеся внутри власти извращенные отношения, этот институт очень быстро превратился бы в совершенное иное учреждение. Наконец, не стоит забывать, что советником премьера работал тот человек, который на протяжении многих лет растлевал малолетних. Какие же советы мог давать педофил Тиграну, известно только им двоим. Оставим, однако, этот вопрос, и вернемся к теме оффшоров.
Интересным во всей этой истории является то, что директор церкви Св. Саркис (иначе охарактеризовать функциональное значение Кчояна не представляется возможным) замешан в деле по производству бриллиантов. Это тот самый Кчоян, который является обязательным атрибутом и «духовным» составляющим практически всех мероприятий РПА. Фактически, у нас плавно создается клерикальное государство. Священнослужители вошли в бизнес и политику, вместе с «набирающими» проценты властями превращая систему госуправления в священный вертеп.
Вспоминая предысторию свалившейся на него напасти, предприниматель Пайлак Айрапетян рассказал, что во время бизнес-обсуждения в министерстве экономики Навасард Кчоян и Ашот Сукиасян сидели рядом с превратившим Гюмри в «приморский город» Нерсесом Ерицяном. Это, в свою очередь, означает, что «кидалово» происходило либо при посредничестве высокопоставленных государственных мужей, либо, как минимум, при их молчаливом согласии, либо по преступной халатности чиновников. С каким из вариантов мы имеем дело, думаю, должна разобраться прокуратура. Хотя, всё и так ясно. Не случайно, что в окружении премьера начали говорить о заговорах и каких-то «темных силах». Это классический вариант поведения закоренелого карманника – принимать невинный вид и заявлять о «подставе».
Судя по всему, выступая с призывом осуществить «революцию в мышлении», Тигран Саркисян имел в виду регистрацию госчиновниками своего бизнеса в оффшорах и борьбу за отделение бизнеса и власти внутри страны.
По всей видимости, Тигран и в самом деле поддерживает идею отделения бизнеса и власти. Его бизнес находится в далекой оффшорной зоне, а власть – в Армении. Лучше разделить бизнес и власть вряд ли возможно. Как после столького Серж Саргсян может отстранить Тиграна Саркисяна? Кто тогда будет строить обеспеченную Армению любимого Раффи Ованнисяном «пионера освободительной борьбы»?