Տիգրան Սարգսյանի թղթաբանությունը
Մտածողության հեղափոխությունից, համեստ ապրելակերպից, բարեպաշտությունից, իշխանության և բիզնեսի տարանջատումից, ստվերի դեմ պայքարից ու նմանատիպ այլ բաներից խոսող Տիգրան Սարգսյանը, ըստ «hetq.am» կայքի հրապարակած տեղեկատվության, Կիպրոսում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» օֆշորային ընկերության բաժնետերերից է։
Կայքը տեղեկացնում է նաև, որ նշյալ ընկերությունում վարչապետի հետ համաբաժնետերեր են Նավասարդ Կճոյանը և ոմն Աշոտ Սուքիասյան։
Ի դեպ, Աշոտ Սուքիասյանն այն մարդն է, ով 2010թ. հունիսի 25-ից մինչև 2011թ. հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությունից մաս-մաս ստացել է 10 մլն 700 հազ. ԱՄՆ դոլար վարկ: Բայց վարկի դիմաց նա բանկում գրավադրել է գործարար Փայլակ Հայրապետյանին եւ նրա որդուն պատկանող ընկերությունները:
Ստանալով գումարը՝ Աշոտ Սուքիասյանը չի կատարել վարկային պայմանագրերով ու բիզնես-ծրագրով նախատեսված պարտավորությունները, բայց սա չի խանգարել, որ «Ամերիաբանկ»-ն անարգել շարունակի գումարները փոխանցել Կիպրոսում գրանցված մի քանի ընկերությունների բանկային հաշվեհամարներին, այդ թվում՝ այն կազմակերպությանը, որի բաժնետերեր են վարչապետը, Կճոյանն ու Սուքիասյանը (մանրամասները տե՛ս http://hetq.am/arm/news/26891/ovqer-en-paylak-hayrapetyani-unezrkman-hexinaknery-ofshorayin-eryaky.html
Հաշվի առնելով Փայլակ Հայրապետյանի պատմածը՝ կարող ենք եզրակացնել, որ նրան Աշոտ Սուքիասյանը «քցել» է ՀՀ բարձրաստիճան իշխանավորներ վարչապետի, էկոնոմիկայի նախկին նախարար Ներսես Երիցյանի, ինչպես նաև բարձրաստիճան հոգևորական Նավասարդ Կճոյանի հովանավորությունից օգտվելով։ Տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք բանկ–կառավարություն–«քցող» եռամիասնության հետ։ Անհասկանալի է միայն Կճոյանի դերն այս գործում, քանզի ֆորմալ առումով նա չի տեղավորվում սխեմայի մեջ։ «Բենթլի Սամոն», թերևս, տասանորդ է վերցրել գործարքից՝ աղոթելով վարչապետի ու մյուս «օֆշորակիրների» հոգու փրկության համար։ Թե ինչն ինչոց է իրականում, ցույց կտա «հերձումը»։ Միայն իշխանափոխությունից հետո ամբողջությամբ պարզ կդառնա, թե սրանք որտեղ ինչ մատնահետք են թողել և ինչ վնաս հասցրել Հայաստանին։
Վարչապետի մամլո խոսնակը «hetq.am»–ի հրապարակման կապակցությամբ նշել է, որ վարչապետը օֆշորային այդ ընկերության սեփականատերը չէ։ Տիգրան Սարգսյանը պատրաստվում է դիմել դատախազություն՝ փաստաթղթին իրավական գնահատական տալու և մեղավորներին պատժելու նպատակով (տե՛ս http://hetq.am/arm/news/26898/varchapety-dimelu-e-datakhazutyun.html
Վարչապետի քայլը կանխատեսելի էր։ Բա հո չէ՞ր ընդունելու, որ օֆշորում կազմակերպություն է գրանցել։ Նման դեպքերում Տիգրանը միշտ Աստծո անունն է տալիս։
Եվ այսպես, Տիգրան Սարգսյանն «ատկազ» է կանգնում, որ ինքը օֆշորային ընկերության սեփականատեր է։ Թե ինչ կպարզի դատախազությունն այդ առումով, կարելի է կռահել։ Աղվան Հովսեփյանի կանտոռայից հանրությանը, ամենայն հավանականությամբ, կտեղեկացնեն, որ Տիգրանի մոտ թղթով ամեն ինչ կարգին է։ Այսինքն՝ թղթաբանությունը «OK» է։ Գործն այդպիսով կփակվի։
Եթե մենք նորմալ պետություն և լեգիտիմ նախագահ ունենայինք, ապա Բաղրամյան 26–ից պետք է հետաքրքրվեին, թե ի՞նչ կարգավիճակով է Նավասարդ Կճոյանը, ով շատ մտերիմ հարաբերություններ ունի վարչապետի հետ և ով ֆորմալ առումով հոգևորական է, մասնակցել Էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի ունեցած բիզնես քննարկմանը։
ՀՀ սահմանադրության համաձայն՝ ՀՀ–ն աշխարհիկ պետություն է, այլ ոչ թե թեոկրատիկ։ Հետևաբար՝ տերտերն ի՞նչ գործ ունի պետություն–բիզնես հարաբերությունների մեջ, այն էլ՝ ադամանդի հարցով քննարկման ժամանակ։ Քննարկում, որի հետևանքով 10 մլն դոլարի «քցոցի» է տեղի ունեցել, և Կճոյանն էլ «քցողի» հետ համաբաժնետեր է դուրս եկել օֆշորային կազմակերպությունում։
Իրավական պետություն ունենալու դեպքում դատախազությունը պետք է պարզեր, թե ինչպե՞ս է ստացվել, որ այս իշխանությունների հետ սերտ հարաբերություններ ունեցող «Ամերիա» բանկը միլիոնավոր դոլարների հատկացումներ է արել՝ չհետաքրքրվելով, թե ինչ է կատարվում գումարի հետ։
Իսկ հայ ժողովրդին այս պատմության հետ կապված այլ հարց պետք է հետաքրքրի։ Այն 10 մլն դոլարը, որը կորել է օֆշորներում ու ֆիկտիվ կազմակերպություններում, եղել է Ռուսաստանից վերցրած վարկային միջոցներից։ Խոսքս 500 մլն դոլարի մասին է։ Այն 500 մլնի, որը փակելու համար Տիգրան Սարգսյանն այժմ ուզում է նոր պարտք վերցնել՝ միջազգային շուկայում պետական պարտատոմսեր հանելով վաճառքի։ Ասել է թե՝ վարչապետը սերունդներին ու բյուջեին ուզում է դնել նոր պարտավորության տակ։
Եթե հիշում եք, մեզ հավաստիացնում էին, թե դրսից բերվող վարկերն ուղղվելու են բիզնեսի զարգացմանը։ Հիմա արդեն ակնհայտ է, թե ինչպիսի բիզնես է զարգացվել վարկերի հաշվին, և ինչպես են օգտագործվել ֆինանսական միջոցները։
Տեղեկացնենք, որ 2008թ. հետո Հայաստանն իր արտաքին պարտքն ավելացրել է 3 անգամ՝ նույնիսկ այդ պարագայում արձանագրելով տնտեսության հետընթաց։ Իսկ դա նշանակում է, որ վարկային միջոցները կա՛մ անարդյունավետ են կառավարվել, կա՛մ մսխվել են։ Փայլակ Հայրապետյանի հետ կապված պատմությունը ևս մեկ ապացույցն է այն բանի, որ գործ ունենք մսխման և բառիս բուն իմաստով թալանի հետ։
Դատախազությունը կարող է մեր այս հոդվածն ընդունել որպես հայտարարություն հանցագործության մասին և գործ հարուցել 500 մլն դոլար վարկի օգտագործման մասով։
Հ.Գ.։ Եթե Սերժ Սարգսյանը շարունակում է վարչապետի աթոռին պահել բոլոր առումներով ձախողված Տիգրան Սարգսյանին, ապա դա թույլ է տալիս մեզ ենթադրել, որ վերջինս հաջողել է այն ոլորտներում, որոնք ավելի կարևոր են ՀՀԿ ղեկավարի համար։ Իսկ թե որոնք են այդ ոլորտները, կիմանանք այն ժամանակ, երբ իշխանափոխություն լինի։
Վրաստանում հիմա իրենց «Տիգրան Սարգսյանին»՝ նախկին վարչապետին են դատում՝ պետական մակարդակով կազմակերպած ռեկետի համար։ Ուկրաինան նույնպես անցավ այդ փուլով։ Տարոսը մեզ։

Бухгалтерия Тиграна Саркисяна
Говорящий о революции в мышлении, скромном образе жизни, набожности, отделении бизнеса и власти, борьбе с теневой экономикой и других подобных вещах Тигран Саркисян, согласно опубликованной сайтом «hetq.am» информации, является одним из акционеров зарегистрированной на Кипре оффшорной компании «WLISPERA HOLDINGS LIMITED».
Сайт сообщает также, что соакционерами компании являются Навасард Кчоян и Ашот Сукиасян.
Кстати, Ашот Сукиасян является тем человеком, который в период с 25 июня 2010 г. по 15 июня 2011 г. получил в ЗАО «Америабанк» по частям кредит в размере 10 млн. 700 тыс. долларов. Однако для получения этой суммы он заложил в банке компании, принадлежавшие предпринимателю Пайлаку Айрапетяну и его сыну.
Получив кредит, Сукиасян не выполнил обязательства, предусмотренные кредитным договором и бизнес-программой, однако это не помешало «Амерабанку» беспрепятственно перечислять суммы на банковские счета зарегистрированных на Кипре нескольких компаний, в том числе той, акционерами которой являются премьер, Кчоян и Сукиасян (более подробно см. здесь).
Учитывая рассказанное Пайлаком Айрапетяном, можем заключить, что Ашот Сукиасян его попросту «кинул», пользуясь высоким покровительством премьера РА Тиграна Саркисяна, бывшего министра экономики Нерсеса Ерицяна, а также высокопоставленного духовного лица Навасарда Кчояна. В данном случае мы имеем дело с триединством банк-правительство-«кидала». Непонятна лишь роль Кчояна во всем этом, поскольку в формальном плане он никак не умещается в данную схему. По всей видимости, «Бентли Само» взял с этой сделки десятину, помолившись за спасение душ премьера и остальных «офшорников». Как же всё обстоит на самом деле, может показать лишь «вскрытие». Только после смены власти полностью прояснится, кто где наследил и какой урон нанес Армении.
В связи с данной публикацией «hetq.am» пресс-секретарь премьера отметил, что глава правительства не является владельцем данной оффшорной компании. Он также добавил, что Тигран Саркисян намерен обратиться в прокуратуру с целью дать этому правовую оценку и наказать виновных (см. здесь).
Подобный шаг премьера был ожидаем. Ну не мог же он признать, что зарегистрировал в оффшоре организацию. В таких случаях Тигран всегда упоминает имя Божье.
Итак, Тигран Саркисян пошел «в отказ» и не признает, что является собственником оффшорной компании. Что же удастся выяснить прокуратуре по этому поводу, думаю, нетрудно догадаться. Из конторы Агвана Овсепяна, по всей вероятности, проинформируют общество, что документально у Тиграна всё в порядке. То есть, с бухгалтерией всё «ОК». Этим дело и закроется.
Если бы мы жили в нормальной стране и имели бы нормального президента, то на Баграмяна 26 должны были заинтересоваться, в каком все-таки статусе Навасард Кчоян, который состоит в весьма близких отношениях с премьером и формально является духовным лицом, принимал участие в бизнес-обсуждении в министерстве экономики.
Согласно Конституции нашей страны, РА является светским, а не теократическим государством. Следовательно, какое отношение имел священнослужитель к вопросам бизнеса и государства, к тому же, во время обсуждения в связи с алмазными делами? Обсуждения, в результате которого произошло «кидалово» на 10 млн. долларов, а Кчоян стал вместе с «кинувшим» совладельцем оффшорной компании.
Если бы у нас было правовое государство, прокуратура должна была бы выяснить, как так получилось, что тесно связанный нынешними властями банк «Америя» предоставил миллионы долларов, не поинтересовавшись, куда идут эти деньги.
Народ же во всем этом должен интересовать совсем другой вопрос. А именно то, что 10 млн. долларов, которые пропали в оффшорах и в подставных организациях, были частью взятых у России кредитов. Речь идет о 500 млн. долларов. Тех 500 млн., для покрытия которых Тигран Саркисян хочет набрать новые долги, выставив на продажу на международном рынке гособлигации. То есть, премьер хочет поставить будущие поколения и собственно госбюджет перед новыми обязательствами.
Если помните, нас заверяли, что взятые из заграницы кредиты будут направлены на развитие бизнеса. Сейчас стало очевидным, какой все-таки бизнес удалось развить за счет этих кредитов и как были использованы эти финансовые средства.
Отметим, что с 2008 года Армения увеличила свой внешний долг в три раза, однако даже в этих условиях был зафиксирован экономический спад. А это означает, что кредитные средства были либо использованы неэффективно, либо растрачены. История с Пайлаком Айрапетяном является еще одним свидетельством того, что мы имеем дело с растратой и разграблением в прямом смысле этого слова.
Прокурату может принять нашу статью за заявление о совершенном преступлении и возбудить уголовное дело в связи с нецелевым расходованием кредита в 500 млн. долларов.
P.S. Если Серж Саргсян продолжает оставлять на премьерском посту провалившегося во всех отношениях Тиграна Саркисяна, то это позволяет нам предположить, что последний был успешен в тех сферах, которые представляли важность для руководителя РПА. Что же все-таки это за сферы, мы узнаем лишь после смены власти.
В Грузии сейчас судят своего Тиграна Саркисяна – бывшего премьера страны Вано Мерабишвили – за организованный на государственном уровне рэкет. Украина тоже прошла этот этап, чего и нам желаю.