Թուրքերը «Մոսկվա–Դամասկոս» չվերթը կատարող օդանավն ազատ են արձակել, սակայն կալանքի տակ են վերցրել ինքնաթիռում առկա բեռը
Թուրքերը «Մոսկվա–Դամասկոս» չվերթը կատարող օդանավն  ազատ են արձակել, սակայն կալանքի տակ են վերցրել ինքնաթիռում առկա բեռը
Թուրքիան Անկարայի օդանավակայանում երեկ ժամը 17-ին ստիպողաբար իջեցված Մոսկվայից Դամասկոս մեկնող օդանավին թույլ է տվել կրկին օդ բարձրանալ և հեռանալ այդ երկրից։ Միաժամանակ, կալանք է դրվել օդանավում հայտնաբերված բեռի վրա։ Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
Թուրքական ԶԼՄ-ները գրում են, թե օդանավում հայտնաբերվել են արկղեր՝ ռադիոկայանների պահեստամասերով, որոնք կարող են օգտագործվել ռազմական նպատակներով:
Անկարայում Ռուսաստանի դեսպանատունը անհապաղ կապ է հաստատել Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հետ և պահանջել է բացատրել կատարվածի հանգամանքները, ինչպես նաև հարց է դրվել հանդիպելու  Ռուսաստանի քաղաքացիների հետ, որոնք կարող են լինել ստիպողաբար իջեցված օդանավում: Դեսպանատան ներկայացուցչի տվյալներով՝ օդանավում ՌԴ 17 քաղաքացի կա, այդ թվում՝  երեխաներ:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ երեկ երեկոյան թուրքական օդուժը Մոսկվա–Դամասկոս ուղիով չվերթ կատարող ինքնաթիռին հարկադրել էր վայրէջք կատարել Անկարայում։

Сирийский самолет, летевший рейсом «Москва – Дамаск», покинул Турцию
Сирийский самолет, летевший рейсом «Москва – Дамаск» и задержанный турецкими истребителями, в ночь на четверг вылетел из аэропорта Анкары, сообщает «Интерфакс».
Ранее самолет сирийской авиакомпании, следовавший по маршруту Москва – Дамаск, был вынужден приземлиться в Анкаре под контролем истребителей «F-16» ВВС Турции. Поводом к этому послужили полученные военными разведданные о находящемся на борту лайнера «грузе негражданского назначения».
При обыске самолета турецкие пограничники обнаружили радиоприемники, коммуникационное оборудование и станции активных помех. Как сообщили в местной прессе, контейнеры с этим грузом были изъяты таможенниками.
После обыска стало понятно, что главные подозрения властей Турции не оправдались: ни оружия, ни боеприпасов в самолете не оказались. Оцепление спецназа, расставленное вокруг самолета, было снято, и пилотам разрешили продолжить рейс.
Ранее сообщалось, что сирийский самолет, на борту которого находились 37 пассажиров, в том числе 17 россиян, под давлением истребителей ВВС Турции «F-16» совершил вынужденную посадку в аэропорту Анкары. Впоследствии министр иностранных дел Турции Ахмет Давудоглу выступил с заявлением, что такие меры власти приняли, заподозрив, что лайнер перевозит грузы, не отвечающие требованиям гражданской авиации, то есть оружие. По словам министра, в том случае, если на борту было бы найдено оружие, то дело было бы рассмотрено, согласно международному праву.