Լևոն Տեր–Պետրոսյանի պատասխանը Սերժ Սարգսյանին
Սերժ Սարգսյանին այլևս չի հաջողվում թաքցնել իր անհանգստությունը քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող զարգացումներից։ Դա զգացվեց հատկապես Արտաշես Գեղամյանին ու Արթուր Բաղդասարյանին փոխարինած մամուլի միջոցներից, որոնք առավել հիստերիկ դարձան Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հանրահավաքային ելույթից հետո։
ՀԱԿ առաջնորդն Ազատության հրապարակի հարթակից մի քանի րոպեում պայթեցրեց դհոլի և ախքի դերակատարում ստանձնած լրատվամիջոցների, արամզավենիչների ու նրանց հավասարեցված անձանց, այդ թվում՝ ՀԱԿ–ի ներսում գործող «սկզբունքայինների» փուչիկային քարոզչությունը։ Քարոզչություն, որը Սերժ Սարգսյանին պաշտպանում է հակաբարգավաճական, հակածառուկյանական, հակաօսկանյանական և նմանատիպ այլ կոդերն առաջ մղելով։
«Անկախ կոչված որոշ մամուլի միջոցներ և քաղաքական ուժեր, այդ թվում՝ նաև Հայ ազգային կոնգրեսից անջատված տարրեր, անցյալ տարվա հոկտեմբերից սկսած պայքարել և, հակառակ իրենց կանխատեսումների չարդարացման, այսօր էլ շարունակում են պայքարել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընդդիմացումը և քաղաքական մյուս ուժերի, հատկապես Կոնգրեսի հետ, համագործակցությունը վիժեցնելու համար, նպատակ հետապնդելով «Բարգավաճին» կրկին մղել Սերժ Սարգսյանի գիրկը։ Այսինքն՝ փոխանակ «Բարգավաճի» անկախացման ձգտումը քաջալերելու և նրան Սերժ Սարգսյանից ու ՀՀԿ-ից ավելի հեռացնելու, նրանք, իբրև թե գաղափարական նկատառումներով, բայց իրականում ամբոխավարական էժանագին հնարքներով, բարոյական ու հոգեբանական ճնշում են բանեցնում «Բարգավաճի» վրա՝ վերականգնելու համար իշխանական նախկին մոնոլիտը։ Ավելի պարզ ասած՝ նրանք ձգտում են անել այն, ինչ ոչ մի կերպ չհաջողվեց անել Սերժ Սարգսյանին, այն է՝ «Բարգավաճին» նորից դարձնել Հանրապետական կուսակցության կցորդն ու հլուհնազանդ կամակատարը»,–հայտարարեց Տեր–Պետրոսյանը՝ «խառնակիչներ» որակելով քաղաքական ու տեղեկատվական դաշտում գեղամյանություն անողներին։
Փաստորեն, երեկվա հանրահավաքում ՀԱԿ առաջնորդը հրապարակավ «փչացրեց» բոլոր նրանց, ովքեր «ընդդիմադիր» դիրքերից քննադատում են ԲՀԿ–ի կոալիցիա չմտնելը, կողմ են արտահայտվում Վարդան Օսկանյանի դեմ սկսած արշավին և ամեն ինչ անում են, որպեսզի ԲՀԿ–ն կորցնի ինքնուրույնությունը։ Տեր–Պետրոսյանը հասկացրեց, որ ով իր հետ համաձայն չէ, ըստ էության, բացահայտված «ական» է կամ լավագույն դեպքում՝ «ազնիվ քյարփինջ»։
Տեր–Պետրոսյանն իր դիրքորոշմամբ ցույց տվեց, որ ամեն ինչ անելու է «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափն առավել գործնական դարձնելու համար, ինչն էլ հունից հանեց Բաղրամյան 26–ին, և դա է պատճառը, որ մարտի են նետվել բոլորը՝ Պետրոս Մակեյանից մինչև լրատվական դաշտի տարբեր տրամաչափի հաճախորդներ։
Ասպիսով՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ուղղակի ձևով պատասխանեց ծախու մամուլի և հաճախորդ գործիչների ետևում թաքնված Սերժ Սարգսյանին։ Բաղրամյան 26–ին հիմա այլ բան չի մնում, քան շարունակել «պատվերով համերգը», այն է՝ քարոզչական շրջաբերականներ իջեցնելով և «մուտիլովկաներ» տարածելով՝ փորձել ստեղծել իրավիճակի վերահսկելիության էֆեկտ, բայց դե, բանը բանից վաղուց անցել է, և շուտով ամեն ինչ իր տեղը կընկնի։

Ответ Левона Тер-Петросяна Сержу Саргсяну
Сержу Саргсяну больше не удается скрыть свое беспокойство в связи с происходящими на политическом поле страны развитиями. Это особенно почувствовалось из пришедших на смену Арташесу Гегамяну и Артуру Багдасаряну СМИ, которые стали еще более истеричны после выступления Левона Тер-Петросяна на митинге АНК.
Лидер АНК за несколько минут «подорвал» с трибуны на площади Свободы взявших на себя роль «барабанов» СМИ, арамзавенычей и уподобившихся им людей, а также «мыльную» пропаганду действующих внутри АНК «принципиальных». Пропаганду, которая защищает Сержа Саргсяна, проталкивая направленные против ППА, Царукяна, Осканяна и других коды.
«Некоторые называющие себя независимыми средства массовой информации и политические силы, в том числе и отделившиеся от АНК элементы, начиная с октября прошлого года, боролись и, невзирая на их не оправдавшиеся прогнозы, продолжают бороться с партией «Процветающая Армения»  и другими политическими силами, в особенности - с АНК.  Делается это с целью не допустить сотрудничества и вновь направить ППА в объятия Сержа Саргсяна. То есть, вместо того, чтобы поощрять стремление ППА стать независимым и еще более отдалять ее от Сержа Саргсяна и РПА, они, якобы посредством идеологических воззрений, но на самом деле при помощи дешевых демагогических трюков, оказывают на ППА моральное и психологическое давление для того, чтобы восстановить прежний монолит власти.   То есть, они пытаются сделать то, что никак не удалось Сержу Саргсяну, а именно – вновь сделать ППА  придатком Республиканской партии и  ее послушным исполнителем», - заявил Тер-Петросян, назвав «подстрекателями» тех, кто занят на политическом и информационном поле гегамянством.
Фактически, на митинге лидер АНК публично «испортил» всех тех, которые с «оппозиционных» позиций критикуют отказ ППА войти в коалицию, высказываются в поддержку начатой против Вардана Осканяна кампании и делают все, чтобы ППА потеряла самостоятельность. Тер-Петросян дал понять, что те, кто с ним не согласны, по сути, являются раскрытыми «минами» или, в лучшем случае, «честными кирпичами».
Своей позицией Тер-Петросян показал, что сделает все для превращения формата «Консенсус минус Серж Саргсян» в максимально деловой, что и вывело из себя президентский дворец. В этом и кроется причина того, что в бой брошены все – от Петроса Макеяна до клиентов информационного поля различного калибра.
Таким образом, Левон Тер-Петросян прямо ответил скрывшемуся за продажной прессой и клиентами Сержу Саргсяну.  Президентскому дворцу и сейчас ничего не остается, кроме как продолжить «концерт по заказу», то есть пытаться создавать эффект контролируемости ситуации посредством спускаемых циркуляров и распространяемых «мутиловок». Однако уже слишком поздно и скоро всё встанет на свои места.