Վլադիմիր Կազիմիրով. «Ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծումը բացառվում է»
-1993թ. կեսից մինչև 1994թ. մայիս ամիսը ընդհանուր առմամբ վեց անգամ կարճատև հրադադար էր ձեռք բերվել, ընդ որում, այդ մասին պայմանավորվել են Բաքուն և Ստեփանակերտը՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ: Դրանք երկկողմանի փաստաթղթեր են եղել, առանց Երևանի մասնակցության,-այդ մասին Ստեփանակերտում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուս դիվանագետների ասոցիացիայի փոխնախագահ, ռուսական միջնորդական առաքելության ղեկավար, 1992թ. ապրիլից 1996թ. սեպտեմբեր Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի մասնակից Վլադիմիր Կազիմիրովը:
Նրա խոսքերով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում երկարատև զինադադարի համաձայնություն հնարավոր եղավ ձեռք բերել Ռուսաստանի աջակցությամբ, որն ի սկզբանե գերակա էր համարում զանգվածային արյունահեղության շտապ դադարեցումը:
Դիվանագետը բացառում է հիմնախնդրի ռազմական լուծումը: Նրա կարծիքով միջազգային հանրության արձագանքը ռազմական գործողությունների վերսկսմանը բացասական է լինելու:
-Հազիվ թե ռազմական գործողությունները լուծեն խնդիրը. անխոհեմության գալարի նոր պտույտը կանցնի և կողմերը վաղ թե ուշ կրկին ստիպված կլինեն նստել բանակցային սեղանի շուրջ, իսկ կորուստները բավականին մեծ կլինեն: Կողմերի ուժերի մոտավոր հավասարությունը արդեն խոսում է այն մասին, որ այստեղ բլից-կրիգ (կայծակնային պատերազմ) չի լինելու, ինչպես եղավ Սերբական Կրաինայում,- նշել է դիվանագետը՝ ավելացնելով, որ հազիվ թե միջազգային արենայում գտնվեն խոշոր ուժեր, որոնք կնպաստեն ռազմական գործողություններին:
Վլադիմիր Կազիմիրովի կարծիքով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը շատ այլ հակամարտություններից ամենասուրն է:
-Այն մեծ նախապատմություն ունի և հիմնովին ծանրաբեռնված է դրանով: Այսինքն, տվյալ դեպքում խնդիրը անհամեմատ ավելի բարդ է, քան վերացումը այս հակամարտության մեջ փոխադարձ հավակնությունների: Խոսքը ոչ միայն հակամարտությունը մարելու մասին է, այլ անհրաժեշտ է ինչ որ ձևով վերջ դնել դարավոր թշնամանքին և հայերի ու ադրբեջանցիների միջև բախումներին, ելք գտնել նրանց պատմական հաշտեցման համար:
Դիվանագետը կարծում է, որ վերջին տասնամյակներում տարածաշրջանի նշանակությունը ակնհայտորեն մեծացել է:
-Տարածաշրջանը ռազմավարական նշանակություն ունի և միաժամանակ չափազանց պայթյունավտանգ է: Տարածաշրջանի այս բնութագրերը ստիպում են ծայրաստիճան զգույշ գործել,- ընդգծել է Վլադիմիր Կազիմիրովը:

Владимир Казимиров исключает военное решение карабахского конфликта
-С середины 1993 года по май 1994 года в общей сложности 6 раз было достигнуто краткосрочное прекращение огня, причем, об  этом договаривались Баку и Степанакерт при российском посредничестве. Это были двусторонние документы, без участия Еревана, - об этом заявил в ходе  пресс-конференции в Степанакерте Владимир Казимиров  -заместитель председателя Ассоциации российских дипломатов, руководитель российской посреднической миссии, полномочный представитель президента РФ по Нагорному Карабаху с апреля 1992 года по сентябрь 1996 г. участник Минской группы ОБСЕ от России.
По его словам, соглашения о долговременном перемирии в зоне азербайджано-карабахского конфликта удалось достичь при содействии России, которая изначально  видела приоритет в скорейшем прекращении массового кровопролития.
Дипломат исключает военное решение проблемы. По его мнению, реакция международного сообщества на возобновление военных действий будет негативной.
-Вряд ли военные действия решат вопрос. Пройдет новый виток спирали безумия, и стороны рано или поздно опять вынуждены будут сесть за стол переговоров, а издержки будут весьма и весьма немалые. Примерное равенство сил сторон уже говорит о том, что здесь не пройдет блиц-криг, имевший место в Сербской Краине, - отметил дипломат, добавив, что, вряд ли на международной арене найдутся крупные силы, которые станут благоприятствовать военным действиям.
По мнению Владимира Казимирова, азербайджано-карабахский конфликт острее многих других конфликтов:
-Он имеет большую предысторию, основательно отягощен ею. То есть, задача в данном случае гораздо сложнее, чем снять взаимные претензии в этом конфликте. Речь не только о том, чтобы погасить конфликт, надо как-то прекратить вековую вражду и столкновения между армянами и азербайджанцами,  найти путь к их историческому примирению.
Дипломат считает, что значение региона за последние десятилетия заметно выросло.
-Регион имеет стратегическое значение, и в то же время чрезвычайно взрывоопасен. Эти характеристики региона заставляют действовать крайне осмотрительно, - подчеркнул Владимир Казимиров.