Սերժ Սարգսյանի վերջին հույսը լրագրողներն են
Սակայն հատնի է նաև, որ լրատվամիջոցները ոչ միայն ներկայացնում են, այլևձևավորում են հասարակական կարծիք: Այս վերջին հանգամանքը հատկապես տարածված է մեր տիպի երկրներում: Իսկ որ լրատվամիջոցների միջոցով իշխանությունը կարող է լուրջ խնդիրներ լուծել, ապացուցեցին ռուսները, երբ 1996-ին Ելցինի 4 տոկոսանոց վարկանիշը կես տարվա ընթացքում հասցրեցին մինչև 60 տոկոսի:
Լրատվամիջոցների դերը փոքր չէ նաև Հայաստանում: Հենց դրանով էր պայմանավորված այն հանգամանքը, որ իշխանությունը իր ձեռքն է վերցրել TV-ների ճնշող մեծամասնությունը: Սակայն Հայաստանը փոքր երկիր է և TV-ների այլընտրանքը հեշտությամբ կարող է դառնալ Ազատության հրապարակը: Իսկ հասարակական կարծիքի ձևավորման մեջ փոքր չէ նաև թերթերի, կայքերի և Ֆեյսբուքի դերը:
Այս վերջին հանգամանքը հաշվի առնելով` Բաղրամյան 26-ը չափից դուրս ակտիվ սկսեց աշխատել նաև այս ոլորտում: Եվ արդյունքում, պետք է խոստովանել, որ այսօրվա լրագրողների և վերլուծաբանների զգալի մասը «լավ է» տրամադրված Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ: Այս ամենն ունի իր պատճառները:
Պատճառ առաջին
Լրագրողները համեմատելիս երեք նախագահներին` Սերժ Սարգսյանին համարում են առնվազն «չարյաց փոքրագույնը»:
Պատճառ երկրորդ
Սերժ Սարգսյանը, ի տարբերություն առաջին և երկրորդ նախագահների, «լավ է նայում» խմբագիրներին, վերլուծաբաններին, և այդ «լավ նայելը» կրում է «շարունակական» բնույթ:
Պատճառ երրորդ
Սերժ Սարգսյանը, ի տարբերություն 1-ին և 2-րդ նախագահների, «շփվող մարդ է» : Հաճախ «խաշի է» հրավիրում լրագրողներին, տարբեր տիպի թամաշաների է մասնակցում /հարսանիքներ, խնջույքներ և այլն/: Իսկ այս ամենը դուր է գալիս հատկապես հայ լրագրողներին:
Պատճառ չորրորդ
Սերժ Սարգսյանը, ի տարբերություն Տեր – Պետրոսյանի և Քոչարյանի, ինչպես հայտնի է, չունի «կայուն աշխարհայացք», տեսակետներ այս կամ այն երևույթների և անձերի վերաբերյալ: Իսկ մարդկային այս տեսակը մոտ է հայ լրագրողների և խմբագիրների զգալի մասին, որոնք նույնպես «շատ ճկուն են» նմանատիպ հարցերում:
Դա փոքր երկրին բնորոշ հատկություն է, որտեղ կարևորվում են ոչ այնքան գաղափարներն ու սկզբունքները, որքան մարդիկ` իրենց «գավառական պատկերացումներով»:
Պատճառ հինգերորդ
Վերջին 4 տարիների ընթացքում իշխանությունները ձախողվեցին թե ներքին, թե արտաքին քաղաքականությունում: Հայ – թուրքական սահմանն այդպես էլ չբացվեց: Փոխարենը Թուրքիան ամենուրեք խոսում է Ղարաբաղի մասին: Դիլիջանը ֆինանսական կենտրոն չդարձավ, իսկ Գյումրիում էլ տեխնոպարկերչկառուցվեցին: Փոխարենը Սերժ Սարգսյանը զգալիորեն կենտրոնացրեց երկրի ֆինանսական  հոսքերը իր և իր ընտանիքի ձեռքում, որի արդյունքում`
-         երկրում հազարավոր բիզնեսներ փակվեցին և կապիտալն էլ փախչում է Հայաստանից:
-         Երկրում սրընթացորեն կրճատվում են աշխատատեղերը, իսկ մարդիկ, փողոցում հայտնվելով, հեռանում են երկրից` լրացնելով Տիգրան Սարգսյանի «Հայկական աշխարհի» շարքերը: Միայն պաշտոնական տվյալներով վերջին երկու տարիների ընթացքում երկրից հեռացել է ավելի քան 100 հազար մարդ: Եվ դա այն պայմաններում, երբ Հայաստանը գտնվում է Ադրբեջանի հետ «սառը պատերազմի» մեջ:
Եկել է իրերն իրենց անունով կոչելու ժամանակը: Իսկ վերը նշված փաստերը վկայում են այն մասին, որ երկիրըմեռնում է: Իսկ մեռնող երկրի նախագահը մտածում է իր իշխանության վերարտադրության մասին:
Ինչպե՞ս. կհարցնի շարքային ընթերցողը: Չէ՞ որ գործարարը, խանութպանը, գյուղացին, բանվորը, պետական ծառայողը, գտնվելով այս իրականության մեջ, չեն կարող աջակցել մեռնող երկրի նախագահին:
Եվ այստեղ է, որ Սերժ Սարգսյանին, բացի իր շուրջ հավաքված 1-2 մարդուց, անչափ կարևոր է նաև լրագրողների աջակցությունը: Քանզի, ի տարբերություն ժողովրդի, որը փախչում է սեփական երկրից, լրագրողների քանակը քիչ է, և նրանց «հեշտ է պահել»: Փոխարենը գործող նախագահը ակնկալում է լրագրողներից, որպեսզի վերջիններս էլ աջակցեն իրեն` «Կոտայքի մարզը Հայաստանին միացնելու»:
Պարզ է, որ երբ ողջ Հայաստանն «իր գրպանում լինի», Սերժ Սարգսյանն այլևս «լրագրող պահելու» խնդիր չի ունենա, ինչպես որ տղամարդը հասարակաց տուն գնալուց հետո մոռանում է նույնիսկ իրեն հաճույքներ նվիրողկնոջ անունը:
Քանի լրագրող է պահում իր մոտ այսօր Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի կամ Ադրբեջանի նախագահը` խիստ սահմանափակ թվով անձանց: Որովհետև ավարտված բռնապետական երկրում լրագրողները, որպես սոցիալական շերտ, անցանկալի խավ են ներկայացնում, որոնք, եթե բռնապետի «նոմենկլատուրայի շարքերում չեն», ապա պետք է հայտնվեն կամ բանտում, կամ էլ` երկրից դուրս:
Հարցրեք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, նրանք կասեն:
Քանի դեռ Սերժ Սարգսյանը չի հասցրել իր ամբողջական ռեժիմը հաստատել, նրան, դեռ ժամանակավորապես, լրագրողները «պետք են», որովհետև միմիայն նրանց միջոցով կարելի է «սևը սպիտակի տեղ անցկացնել»: Իսկ երկիրը փլած նախագահի համար այդ մարդիկ դառնում են նույնիսկ անփոխարինելի:
Մյուս կողմից, Սերժ Սարգսյանին պետք է նաև Վովան, ով պետք է «Կոտայքը Հայաստանին» միացնի:
Սակայն Հայկ Գևորգյանի դեպքից հետո գործող նախագահը հայտնվեց «շատ անհարմար վիճակի մեջ»: «Իր լրագրողները» բոլոր իրավունքներն ունեն` պահանջելու Վովայի հրաժարականը: Քանզի նրանք պատրաստ էին աջակցելու շեֆին «Կոտայքը», սակայն` ոչ «Հայկական ժամանակը» «Հայաստանին միացնելու»: Բա որ Վաղը Վովան ցանկանա «Հայաստանին միացնել» «խիստ ընդդիմադիր, բայց միևնուն ժամանակ շատ պատասխանատու» մի շարք թերթեր և կայքեր: Ո՞րն է այն երաշխիքը, որ Սերժ Սարգսյանը «իր լրագրողներին» «չի քցի»:
Ահա թե ինչու գործող նախագահը շտապ Վովային պետք է հրաժարական ուղարկի, որպեսզի չկորցնի երկրում իր վերջին հենարանը` «իր լրագրողներին»:

Последней надеждой Сержа Саргсяна остаются журналисты
«Журналисты являются зеркалом общества» - это самая распространенная точка зрения во всем мире. Однако, известно и то, что средства массовой информации не только представляют, но и формируют общественное мнение. Это последнее обстоятельство особенно распространено в странах, подобных нашей. А то, что посредством СМИ власть способна решать серьезные задачи, доказали русские, когда в 1996 году 4%-й рейтинг Ельцина за полгода дошел до 60%.
Немаловажную роль СМИ играют и в Армении. Именно этим объясняется то обстоятельство, что власти взяли под свой контроль подавляющую часть ТV-каналов. Однако Армения – маленькая страна, и альтернативой ТV легко может стать площадь Свободы. В деле же формирования общественного мнения немаловажную роль играют газеты, электронные сайты и социальная сеть «Фейсбук».
Учитывая последнее обстоятельство, президентский дворце очень активно стал работать в этой сфере. И в результате, надо признаться, значительная часть журналистов и аналитиков сегодня «хорошо настроены»  по отношению к Сержу Саргсяну. Все это имеет свои причины.
Причина первая
Журналисты считают Сержа Саргсяна «меньшим из зол» по сравнению с двумя другими президентами Армении.
Причина вторая
Серж Саргсян, в отличие от первого и второго президентов, «хорошо следит и опекает» редакторов, аналитиков и эта опека носит продолжительный характер.
Причина третья
Серж Саргсян, в отличие от первого и второго президентов, «человек контактный». Он частенько приглашает журналистов на хаш, участвует в различных балаганах (свадьбах, пирушках и так далее). А все это очень нравится, в особенности армянским журналистам.
Причина четвертая
Серж Саргсян, в отличие от Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна, как известно, не имеет «четкого мировоззрения», твердых взглядов на то или иное явление. А подобный тип людей близок армянским журналистам и значительной части редакторов, которые тоже «весьма гибки» в подобных вопросах. Это свойство, присущее маленькой стране, где придается значение не столько идеям и принципам, сколько людям с их «идейными представлениями».
Причина пятая
В последние 4 года власти зафиксировали провалы как во внутренней, так и во внешней политике. Армяно-турецкая граница так и не открылась. Вместо этого Турция везде говорит Карабахском конфликте. Дилижан не стал финансовым центром, в Гюмри не построен технопарк. Серж Саргсян ощутимо централизовал финансовые потоки страны в своих руках и руках своей семьи, в результате чего:
- в стране закрылись тысячи предприятий, капитал удирает из Армении.
- в стране стремительно сокращаются рабочие места, а люди, оказавшись на улице, покидают страну, пополняя ряды «армянского мира» Тиграна Саркисяна. Только по официальным данным, за последние два года из страны уехало 100 тысяч человек. И это при том, что Армения находится в состоянии «холодной войны» с Азербайджаном.
Пришло время называть вещи своими именами. Вышеприведенные факты свидетельствуют о том, что страна умирает. А президент умирающей страны думает о своем переизбрании на посту президента. «Как?», – спросит рядовой читатель. Ведь бизнесмен, хозяин магазина, крестьянин, рабочий, государственный служащий, находясь в нынешней ситуации, не могут поддерживать президента умирающей страны. И вот здесь Сержу Саргсяну, помимо 1-2 человек из его близкого окружения, необходима помощь журналистов.  Потому, что, в отличие от народа, удирающего из своей страны, журналистов немного и содержать их легче. Взамен действующий президент ожидает от журналистов поддержки в его «присоединении Котайка к Армении».
Ясно, что когда вся Армения окажется у него в кармане, журналисты Сержу Саргсяну больше не понадобятся, точно так, как мужчина, посетив публичный дом, забывает даже имя доставившей ему удовольствие женщины. Сколько журналистов сегодня содержат президенты Туркмении, Узбекистана или Азербайджана? Крайне ограниченное количество. Потому что в авторитарной стране журналисты как социальный слой, представляют собой нежелательную прослойку, которая, если не входит в номенклатурные ряды диктатора, должна быть либо в тюрьме, либо за пределами страны. Спросите у представителей международных правозащитных организаций и они вам скажут. Пока Серж Саргсян не успел везде утвердить власть своего режима, ему временно нужны журналисты, потому что только с их помощью можно черное выдавать за белое. А для президента, разрушившего страну, эти люди становятся просто незаменимыми.
С другой стороны, Сержу Саргсяну нужен и Вова, который должен «присоединить Котайк к Армении». Но после истории с Айком Геворкяном действующий президент оказался в крайне неудобной ситуации. Его журналисты имеют все основания потребовать отставки Вовы, поскольку они готовы поддерживать шефа в присоединении Котайка к Армении, но не в присоединении к Армении газеты «Айкакан жаманак». Если же завтра Вова захочет присоединить к Армении крайне оппозиционные, но в то же время очень ответственные газеты и сайты, то какова гарантия, что Серж Саргсян не «кинет» своих журналистов? Вот почему действующий президент должен немедленно отправить Вову в отставку с тем, чтобы не потерять свою последнюю опору в стране – «своих журналистов».