Համահայկական ցուցակներ
Քաղաքական դաշտի երեք հիմնական ուժերը սկսել են համամասնական ընտրացուցակների կազմումը:  Ներքին խմորումները առայժմ փակ են պահվում: Բայց, անկասկած, բախվում են լուրջ շահեր և առաջիկայում լինելու են  անակնկալներ:
ՀՀԿ-ականները միաբերան հայտարարում են` «մենք ոչինչ չգիտենք, դա նախագահի որոշելիքն է»: Այս ձևակերպումը, ակնհայտ ինքնանվաստացման տարրեր է պարունակում: Հասուն մարդիկ իրենց քաղաքական ճակատագրերը զիջել են մեկ մարդու: Եթե նույնիսկ դա երկրի նախագահն է, այնուամենայնիվ ստորացուցիչ է: Սերժ Սարգսյանը, ամենայն հավանականությամբ, այնպես է «պոդստավկա» անելու ՀՀԿ–ին, ինչպես «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում, երբ միանձյան գիշերային որոշում կայացրեց, հետո էլ ստիպեց կուսակիցներին արդարացնել իր ակնհայտ սխալ որոշումը։
ՀՀԿ-ի ցուցակի մասով ժողովրդական բանահյուսությունը ասում է. «Բուհերի նման կան վճարովի և անվճար տեղեր.  90/10 հարաբերակցությամբ»: Բայց մի տարբերություն կա` «տարկետման» իրավունք այստեղ տալիս են  վճարովիներին: Այսինքն` վերջում «քցվողները» հիմնականում լինելու են անվճարները, որովհետև շատ դժվար է հսկայական գումար մուծած պատգամավորի թեկնածուին ասել` դու չկաս:
ՀՀԿ-ում, մեծ հաշվով, կռիվ է գնում փողատերերի և երբեք սեփական կարծիք չունեցող ու թութակի պես Սերժի ասածները կրկնող տառաճանաչների միջև: Այս խմբերը միմյանց զուգահեռ են և չեն խաչվում:
ՀԱԿ-ում պրոցեսներն, իհարկե,  ավելի  քաղաքական են: Բայց դրանից խճճվածությունը չի մեղմվում: Բոլորն ամբիցիաներով են, բոլորն էլ սիրում են պատգամավորի կարգավիճակը, արտոնությունները, մեծ հաշվով, բոլորն էլ հոգնել են փողոցում պայքարելուց: Մի հարցում, թերևս ՀՀԿ-ի հետ նմանություն կա` վերջին խոսքը լինելու է լիդերինը` Լ. Տեր-Պետրոսյանինը: Իհարկե, ֆինանսական գործոնը այստեղ քիչ  դեր է ունենալու: Փոխարենը` ուժեղ է լինելու լիդերի սուբյեկտիվությունը: Տեր–Պետրոսյանը, հավանաբար, այնպիսի որոշում կկայացնի, որ, պատկերավոր ասած, հա՛մ գայլերը կուշտ մնան, հա՛մ ոչխարները՝ ողջ։
Նույն, եթե ոչ ավելի բարդ և խճճված իրավիճակ  է ԲՀԿ-ում: Ամբողջ խնդիրն այն է ,որ այստեղ անվանական ցուցակը կախված է կուսակցության առաջիկա անելիքների տրամաբանությունից: Եթե կուսակցությունը հավատարիմ է «հաջորդ դասի» սկզբունքին, եթե կուսակցությունը պատրաստ է լուրջ հայտ ներկայացնել   երկրում բարեփոխումների հիմնական շարժիչը դառնալու իմաստով, եթե կուսակցությունը որոշել է մինչև վերջ պայքարել ընտրակեղծիքների դեմ,  և վերջապես, եթե Ծառուկյանը մինչև վերջ գիտակցել է տվյալ ժամանակահատվածում իր կարևոր առաքելությունը, ապա ԲՀԿ-ի ցուցակը ունենալու է միանգամայն այլ տեսք, քան ենթադրում են ոմանք: Այսինքն՝ լինելու են անակնկալներ։ Այդ դեպքում, այն իրոք, կարող է դառնալ, ինչպես Ծառուկյանն է ասել, «հասարակական լայն կոնսոլիդացիա ապահովող»: Ու այս պարագայում, միակ խնդիրը դառնալու է առողջ մրցակցությունը, որովհետև շատ ու շատ պարկեշտ ու պատրաստված, հանրությանը հայտնի  մարդիկ կհայտնվեն Ծառուկյանի կողքին:
Իսկ եթե վերը նշված  4 կետերը հստակ չեն, ապա ԲՀԿ ցուցակը կազմված կլինի բոստանջյաններից և  հույբուսակներից: Այսինքն, կլինի ՀՀԿ-ի ավելի վատ տեսակը: Այդ դեպքում` պարկեշտ ու հեղինակություն ունեցող մարդիկ հեռու կմնան ԲՀԿ-ից:
Ամփոփում.
ՀՀԿ-ն գնում է նախորդ տարիների դասական սխեմայով` փող, ազդեցություն, վերջում` «քցոցի»:
ՀԱԿ-ում ամենալուրջ խնդիրը ամիբիցիաներն են ու փոխադարձ ատելությունը:
ԲՀԿ-ում նախ պետք է կայացվեն վերջնական որոշումներ` կուսակցության առաջիկա դերի և բովանդակության մասին: Դրանից էլ կախված կլինի ցուցակի տեսքը:

Три основные силы политического поля начали составлять пропорциональные избирательные списки. Внутренние брожения пока хранятся в тайне, но, безусловно, имеет место серьезный конфликт интересов и в ближайшее время ожидаются сюрпризы.
Члены РПА в один голос заявляют, что ничего не знают, и всё будет решать президент. Подобные ответы содержат в себе явные элементы самоунижения. Взрослые люди вверили свою политическую судьбу одному человеку. Это унизительно, даже если этим человеком является президент страны. По всей видимости, Серж Саргсян подставит РПА так же, как и на этапе «футбольной» дипломатии, когда он единолично принял ночное решение, а потом заставил членов партии оправдывать свое явно ошибочное решение.
По части списка РПА народный фольклор говорит: «Подобно вузам, есть платные и бесплатные места в соотношении 90/10». Но есть одно отличие: право «отсрочки» здесь дают «платникам». То есть, в конце «кинут» в основном тех, кто прошли на бесплатной основе, поскольку крайне трудно сказать заплатившим огромные суммы денег депутатам, что они не прошли.
В РПА, по большому счету, идет борьба между богатыми и грамотеями, причем последние никогда не имеют собственного мнения, повторяя, подобно попугаям, слова Саргсяна. Две эти группы существуют параллельно и никогда не пересекаются.
Конечно, в АНК процессы носят более политический характер. Но от этого путаницы меньше не становится. Все с амбициями, все любят статус депутата, привилегии, и, по большому счету, все устали от борьбы на улице. В одном вопросе с РПА, пожалуй, есть сходство: последнее слово будет за лидером (в данном случае – за Левоном Тер-Петросяном). Конечно, финансовый фактор будет играть здесь небольшую роль. Вместо этого, сильным будет субъективный фактор лидера. Вероятно, Тер-Петросян примет такое решение, что, образно говоря, и волки будут сыты, и овцы целы.
Такая же ситуация, если не более сложная и запутанная, царит в ППА. Вся проблема в том, что здесь поименный список зависит от логики предстоящих действий партии. Если партия преданна принципу «следующего урока», если партия готова подать серьезную заявку на то, чтобы стать основным двигателем реформ в стране, если партия решила бороться против фальсификации выборов до последнего, и, наконец, если Царукян полностью осознал свою важную миссию в данный период, то список ППА будет иметь совершенно иной вид, чем предполагают некоторые.
То есть, будут сюрпризы. В данном случае партия действительно может, как сказал Царукян, «обеспечить широкую консолидацию общества». В этих обстоятельствах единственной задачей станет обеспечение здоровой конкуренции, поскольку очень многие достойные, подготовленные и известные обществу люди встанут рядом с Царукяном.
Если же в четырех вышеуказанных пунктах не будет ясности, то список ППА будет состоять из бостанджянов и «айбусаков». То есть, будет еще худший, чем РПА вариант. В таком случае, достойные и имеющие авторитет люди будут сторониться ППА.
Подытожим:
РПА идет по классической схеме предыдущих лет: деньги, влияние, а в конце – «кидалово».
В АНК самой серьезной проблемой  являются амбиции и взаимная ненависть.
В ППА сначала должны принять окончательные решения в связи с предстоящей ролью и содержанием партии, поскольку от этого зависит то, как будет выглядеть список.