Ինչպես բոյկոտել քաղաքային տրանսպորտի թանկացումը
«Մայր Հայաստանը» հունվարի 21–ին նախաձեռնել է Երևանի ավագանու արտահերթ նիստ։ Նպատակը՝ կասեցնել քաղաքային տրանսպորտի թանկացման որոշման կիրառումն առնվազն մինչև տրանսպորտի գնին վերաբերող մեր նախագծի քննարկումը, որի տակ կա 17.000 երևանցի ընտրողի ստորագրություն։ Մեր նախագծի քննարկումից ու քվեարկությունից հետո արդեն պարզ կդառնա, թե ինչպիսի մարտավարություն ենք ընտրելու։ Մենք ցանկացած դեպքում դեմ ենք թանկացմանը։
Շատերն են հարցնում, թե ինչ է նշանակում բոյկոտի մեր կոչը, ինչ նպատակ է այն հետապնդում և ինչ պետք է անել։ Հիմա հերթով ներկայացնեմ դրանք։
1․ Մինչև փետրվարի 1–ը օգտվել բացառապես մեկանգամյա ուղևորատոմսից՝ վճարելով 100 դրամ (ավտոբուս, մետրո) կամ 50 դրամ (տրոլեյբուս)։
2. Չգնել քաղաքային իշխանության առաջարկած տրանսպորտի ուղեվարձի որևէ փաթեթ՝ դրանով իսկ անուղղակի ճնշում բանեցնելով։
Տրանսպորտը թանկանում է մինչև 300 դրամ, և սուտ են իշխանությունների բոլոր այն պնդումները, թե, իբր, այլ տարբերակ չկա, քան նոր գներին անցնելը։ Տրանսպորտի գնի ինքնարժեքն իրենց իսկ ներկայացրած թվերով կազմում է 60–65 դրամ։ Այնպես որ գինը կարող է լինել ոչ ավելի, քան 100 դրամը, իսկ եթե պարզվի, որ այդուհանդերձ լրավճարի կարիք կա, ապա պետք է դա անել բյուջեի հաշվին։ Սուբսիդիայի տրամադրումը պետության սոցիալական պարտավորությունն է։
3. Աշխատող մարդիկ պետք է գործատուներին առաջարկեն ըմբռնումով մոտենալ իրենց, եթե մի քանի օր գործադուլ անեն ու չգան աշխատանքի՝ ի նշան թանկացման դեմ բողոքի։
Նույնը վերաբերում է ուսանողներին։ Նրանք էլ կարող են դասադուլ անել։
4․ Գործատուները պետք է խրախուսեն թանկացման դեմ բոյկոտը։ Եթե կլինեն գործատուներ, որոնք այս իշխանությունների հետ կապի պատճառով կճնշեն իրենց աշխատողներին ու կստիպեն գնել տրանսպորտի գնի թանկ փաթեթներ, ապա կխնդրենք կապվել «Մայր Հայաստանի» հետ։ Մենք խայտառակ կանենք այդ գործատուներին և կոչ կանենք բոյկոտել նրանց առաջարկած ապրանքները կամ ծառայությունները։
Տրանսպորտի թանկացման դեմ պայքարը պետք է դառնա մեր հանրության տարբեր սոցիալական խմբերի միջև հաշտության գործընթաց։ Սրանք պառակտում են, իսկ մենք պետք է միավորվենք։
5․ Եթե Նիկոլ Փաշինյանը հետ չկանգնի քաղաքային տրանսպորտի թանկացման որոշումից, ապա նրանք, ովքեր փետրվարի 1–ից կօգտվեն տրանսպորտից, պարզապես պետք է ՉՎՃԱՐԵՆ ուղեվարձը ավտոբուսում և տրոլեյբուսում։ Եթե բոլորը միասնաբար չվճարեն, ապա իշխանությունը ոչինչ չի կարողանա անել։
Որևէ պարագայում չպետք է վեճի բռնվել ավտոբուսի կամ տրոլեյբուսի վարորդների հետ։ Վարորդները մեր համախոհներն են, քանզի իրենք նույնպես խաբված են քաղաքային իշխանության կողմից։
Ի դեպ, սխալ ենք համարում փետրվարի 1–ից 100 դրամ վճարելու կոչերը։ Նախ թանկացման դեպքում նման հնարավորություն չի լինելու, քանզի 100–դրամանոց QR–կոդով վճարումների տարբերակն ավարտվելու է։ Բացի այդ՝ վարորդը չի կարող կանխիկ վերցնել։
Հետևաբար՝ չպետք է ամաչել անվճար երթևեկելուց, քանզի իշխանությունը թալանչիական որոշում է կայացրել։ Հենց որ այդ որոշումը փոխվի, բոլորս պարտաճանաչորեն կվճարենք ուղեվարձի համար։ ՉՎՃԱՐԵԼԸ տվյալ դեպքում ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԱՆՀՆԱԶԱՆԴՈՒԹՅԱՆ ձև է։
6․ Ամեն մի քաղաքացի պետք է բոյկոտի կոչը տարածի իր շրջապատում, սոցիալական ցանցերում։ Գործընթացը պետք է դառնա ապակենտրոն և ՀԱՄԱԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ։
7․ Եթե թանկացման որոշումը չվերանայվի, ապա «Մայր Հայաստանի» ներկայացուցիչներով անձնական օրինակ կծառայենք բոյկոտի համար՝ չվճարելով ուղեվարձի համար։
8․ Բոյկոտը տեխնիկապես դժվար է իրականացնել մետրոյում, քանզի անցման «տուռնիկետներ» կան, բայց մեկ–երկու օր կարելի է չօգտվել մետրոյից կամ էլ՝ փոխադարձ օգնության ձև գտնել (այստեղ կրեատիվ լուծումներ կան, որոնք ժամանակի ընթացքում կառաջարկենք)։
9․ Բոյկոտի նպատակը քաղաքային իշխանության համար ֆինանսական խնդիրներ առաջացնելն է, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանը հետ կանգնի մինչև 300 դրամ թանկացման որոշումից։
10․ Բոյկոտը ենթադրում է նաև փողոցային ակցիաներ, իրազեկման գործողություններ։ Նման աշխատանքներ «Մայր Հայաստանն» արել է, անում է և շարունակելու է անել։

Как бойкотировать подорожание городского транспорта
«Мать Армения» 21-го января инициировала внеочередное заседание Совета старейшин Еревана. Целью заседания является приостановка решения о подорожании городского транспорта как минимум до обсуждения нашего проекта о тарифах на транспорт, под которым подписались 17.000 ереванских избирателей. После обсуждения и голосования по нашему проекту станет понятно, какую дальнейшую тактику мы изберем. В любом случае, мы против подорожания.
Многие спрашивают, что означает наш призыв к бойкоту, какую цель он преследует и что нужно делать. Обратимся ко всем этим вопросам по порядку.
1До 1 февраля нужно пользоваться исключительно одноразовыми билетами, платя 100 драмов (автобус и метро) или 50 драмов (троллейбус).
2. Не приобретать предлагаемые городскими властями проездные пакеты, оказывая этим на них косвенное давление.
Транспорт дорожает до 300 драмов, и ложны все те заверения властей, будто иного варианта, кроме как перейти на новые тарифы, не существует. Себестоимость проезда на транспорте, согласно их же цифрам, составляет 60-65 драмов. Так что, тариф на проезд может быть не выше 100 драмов, если же выяснится, что все-таки имеется необходимость в дополнительной плате, то осуществлять ее нужно за счет бюджета. Предоставление субсидии является социальным обязательством государства.
3. Работающие граждане должны предложить работодателям отнестись к с пониманием возможному бойкоту в течение нескольких дней в знак протеста против подорожания. То же самое касается и студентов. Они могут бойкотировать занятия.
4 Предприниматели должны поощрять бойкот против подорожания. Если работодатели, которые в силу своей связи с действующими властями окажут давление на своих работников и заставят их приобретать подорожавшие проездные пакеты, то мы попросим связаться с фракцией «Мать Армения». Мы опозорим этих работодателей и призовем бойкотировать их товары и услуги.
Борьба с подорожанием транспорта должна стать процессом примирения между различными социальными группами нашего общества. Эти власти нас разделяют, а мы должны объединиться.
5 Если Никол Пашинян не откажется от решения о подорожании городского транспорта, то те, кто с 1-го февраля воспользуется городским транспортом, должны будут попросту НЕ ОПЛАЧИВАТЬ проезд в автобусе и троллейбусе. Если мы все вместе не будет платить за проезд, то власти не смогут ничего сделать.
Ни в коем случае не нужно вступать в конфликт с водителями автобусов или троллейбусов. Водители – наши единомышленники, так как они тоже обмануты городскими властями.
Кстати, призыв платить с 1-го февраля 100 драмов считаем ошибочным. Во-первых, при подорожании подобной возможности не будет, так как вариант оплаты 100-драмовым QR-кодом исчезнет. Кроме того, водитель не сможет принимать 100 драмов.
Следовательно, нужно будет не стесняться бесплатного проезда, так как власти приняли грабительское решение. Как только это решение будет изменено, мы все вместе будет прилежно платить за проезд. НЕОПЛАТА в данном случае – форма ГРАЖДАНСКОГО НЕПОВИНОВЕНИЯ.
6 Каждый гражданин должен распространить призыв к бойкоту в своем окружении, в соцсетях. Процесс должен стать децентрализованным и ОБЩЕНАРОДНЫМ.
7Если решение о подорожании не будет пересмотрено, то представители движения «Мать Армения» своим личным примером будут поощрять бойкот, не оплачивая за проезд.
8Осуществить бойкот в метро будет затруднительно чисто технически – из-за турникетов, но от пользования метро можно отказаться на пару-тройку дней или найти формы взаимопомощи (здесь есть креативные решения, которые мы предложим по ходу).
9Целью бойкота будет порождение финансовых проблем для городских властей, чтобы Никол Пашинян отказался от решения от подорожания до 300 драмов.
10Бойкот предполагает также уличные действия и акции информирования. Подобные шаги «Мать Армения» предпринимала, предпринимает и продолжит предпринимать.