Դա հայկական պետության օգտին չէ. Անդրեյ Կլիմովը՝ Հայաստանի հինգ մարզերից ռուս սահմանապահների հեռանալու մասին (տեսանյութ)
ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Անդրեյ Կլիմովը Alpha News-ի հետ զրույցում անդրադարձել է պայմանավորվածությանը, որի համաձայն՝ ռուս սահմանապահները կլքեն Տավուշի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի, Արարատի մարզերում տեղակայված այն կետերը, որտեղ տեղակայված էին 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի իշխանությունները գտնվում են արտաքին ուժերի հիպնոսի տակ, որոնք ամենաքիչն են մտածում հայ ժողովրդի անվտանգության մասին:
«Դա խոսում է այն մասին, որ, ըստ ամենայնի, Հայաստանում գտնվող իշխանությունն այնքան էլ շահագրգռված չէր, որ մեր սահմանապահները մնան այնտեղ։ Հայաստանի ներկայիս կառավարությունն իրեն այնպես է պահում, որ ինձ մոտ տպավորություն է ստեղծվում՝ նրանք գտնվում են այնպիսի արտաքին ուժերի հիպնոսի տակ, որոնք ամենաքիչն են մտածում հայ ժողովրդի երջանկության և անվտանգության մասին: Ես գիտեմ, որ մինչ այդ կոնկրետ դեպքում մեր սահմանապահ զորքերը տեղակայվել են Հայաստանի տարածքում, և դա ժամանակին պայմանավորված էր նրանով, որ Հայաստանի նախորդ ղեկավարները ցանկանում էին ամրապնդել իրենց երկրի անվտանգությունը տարբեր տեսակի արտաքին մարտահրավերներից։ Դե, ներկայիս իշխանությունները, հավանաբար, ցանկանում են ամեն ինչ այլ կերպ անել»,-ասել է Կլիմովը։
Սենատորի խոսքով՝ այս ամենը ձեռնտու չէ հայկական պետությանը և նրա ժողովրդին։
«Պարոն Փաշինյանի պահվածքը հասկանալն ինձ համար դժվար է, քանի որ նա իր ժամանակի զգալի մասն անցկացնում է ոչ բարեկամական պետությունների հետ զրույցներում, որից հետո ի հայտ են գալիս լուծումներ, որոնք, իմ անձնական կարծիքով, չեն կարող ծառայել հայ ժողովրդի երկարաժամկետ շահերին։ Մեր սահմանապահները Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ են, և եթե ներկայիս ղեկավարները դրա կարիքը չունեն, ապա ինչ անենք, մենք չենք կարող ստիպողաբար այնտեղ լինել։ Իմ անձնական կարծիքով, այս ամենը երկարաժամկետ հեռանկարում հայկական պետության և նրա ժողովրդի օգտին չէ»,-եզրափակել է Կլիմովը:

«Это не на пользу армянскому государству»: Андрей Климов о том, что российские пограничники уйдут из 5 марзов Армении (видео)
Зампред комитета Совета Федерации по международным делам Андрей Климов прокомментировал «Alpha News» новость о том, что российские пограничники покинут пункты дислокации в Тавушском, Сюникском, Вайоцдзорском, Гегаркуникском, Араратском марзах, в которых были расположены во время и после 44-дневной войны.
По его словам, власти Армении находятся под гипнозом внешних сил, которые менее всего думают о безопасности армянского народа.
«Мне это говорит о том, что, видимо, то правительство, которое сейчас находится в Армении, оно не очень было заинтересовано, чтобы там оставались наши пограничники. Нынешнее правительство Армении ведёт себя так, что у меня создаётся впечатление, что они находятся под гипнозом таких внешних сил, которые менее всего думают о счастье и безопасности армянского народа. Я знаю, что до этого времени наши военнослужащие пограничных войск в данном конкретном случае размещались на территории Армении, и это в своё время было обусловлено тем, что предшествующие руководители Армении хотели укрепить безопасность своей страны от разного рода внешних вызовов. Ну, нынешние власти, наверное, хотят сделать как-то все по-другому», – сказал Климов.
По словам сенатора, все это не на пользу армянскому государству и её народу.
«Понять поведение господина Пашиняна мне сложно, потому что он значительную часть своего времени проводит в беседах с недружественными государствами, после чего появляются решения, которые, с моей личной точки зрения, не могут служить долгосрочным интересам армянского народа. Наши пограничники, это граждане Российской Федерации, и если у нынешних руководителей в них нет необходимости, то что делать, мы же не можем там насильно находиться. По моему личному мнению, все это не на пользу армянскому государству и её народу в долгосрочной перспективе», – заключил Климов.