Գրեթե հինգ ամսվա ընթացքում Հայաստանը լքել և չի վերադարձել ավելի քան 7,800 արցախցի
Գրեթե հինգ ամսվա ընթացքում Հայաստանից մեկնել և չի վերադարձել Լեռնային Ղարաբաղում հաշվառված 7825 քաղաքացի։ Այս մասին են վկայում Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՀՀ կառավարությունում ներկայացրած տվյալները։
Այսպես, 2023 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2024 թվականի մարտի 4-ը Հայաստանից հեռացել է ղարաբաղյան գրանցմամբ 13,619 քաղաքացի, նրանցից վերադարձել է միայն 5794-ը։
Հայաստանում գրանցված է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 101,848 մարդ, այդ թվում՝ 30 հազար երեխա։ Մարզերում բնակվում է 72,626 տեղահանված անձ, մնացածը՝ Երևանում։

С сентября 2023 года в Армению не вернулись 7 825 выехавших из страны арцахцев
За почти 5 месяцев из Армении выехали и не вернулись 7 825 граждан, имеющих прописку в Нагорном Карабахе. Об этом свидетельствуют данные, представленные «Sputnik Армения» в правительстве республики в ответ на письменный запрос.
Так, с сентября 2023 года по 4 марта 2024 года Армению покинуло 13 619 граждан с карабахской регистрацией, из них вернулось только 5794.
В Армения зарегистрированы 101 848 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, включая 30 тысяч детей. В марзах проживают 72 626 перемещенных лиц, остальные – в Ереване.