ԱՄՆ-ն նոր հարվածներ է հասցրել Եմենում հութիների օբյեկտներին
Միացյալ Նահանգները նոր հարվածներ է հասցրել Եմենում հութիների մի քանի օբյեկտների այն բանից հետո, երբ հութիները շարունակել են թիրախավորել Կարմիր ծովում առևտրային նավերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը։
Նշվում է, որ հարվածները հասցվել են հունվարի 17-ի երեկոյան։
«ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության ուժերը հարվածել են Իրանի աջակցությունը վայելող հութիների 14 հրթիռների, որոնք պատրաստվում էին արձակման Եմենի՝ հութիների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից»,-գրված է հաղորդագրությունում։
ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնական հրամանատարությունը հավելել է, որ այդ հրթիռները մեծ սպառնալիք էին ներկայացնում առևտրային նավերի և տարածաշրջանում գտնվող ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերի համար։
Al Jazeera հեռուստաալիքը, վկայակոչելով Եմենի ԶԼՄ-ները, հաղորդում է, որ հարվածները հասցվել են Եմենի մայրաքաղաք Սանայից դեպի հարավ գտնվող Դամար ալ Քառնի շրջանի ռազմական ոստիկանությանը։ Հաղորդվում է նաև Հոդեյդա նավահանգստային քաղաքի վրա երկու օդային հարվածների, Սաադա և Ալ Հավբան քաղաքների ուղղությամբ ավիահարվածների մասին:
Նոյեմբերի կեսերից հութիները Կարմիր ծովում և Ադենի ծոցում հարվածներ են հասցնում առևտրային նավերին՝ հայտարարելով, որ կթիրախավորեն Իսրայելի հետ կապված նավերը, մինչև Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունները չդադարեն։ Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան մի շարք ավիահարվածներ են հասցրել Եմենում հութիներին պատկանող ռազմական օբյեկտներին՝ ի պատասխան այդ հարձակումների: Չնայած դրան՝ հութիներն այս շաբաթ ևս շարունակել են գրոհները առևտրային նավերի վրա։

Соединенные Штаты нанесли новые удары по объектам хуситов в Йемене
Соединенные Штаты нанесли новые удары по нескольким объектам хуситов в Йемене после того, как хуситы продолжили наносить удары по торговым судам в Красном море. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Центральное командование вооруженных сил США (ЦЕНТКОМ).
Отмечается, что удары были нанесены вечером 17 января.
Удары были нанесены крылатыми ракетами Tomahawk по ракетным пусковым установкам в ходе их подготовки к стрельбе. В результате было уничтожено 14 ракет и несколько пусковых установок.
Центральное командование Вооруженных сил США добавило, что эти ракеты представляли серьезную угрозу для торговых судов и кораблей ВМС США, находящихся в регионе.
С середины ноября хуситы наносят удары по торговым судам в Красном море и Аденском заливе, заявляя, что будут наносить удары по судам, связанным с Израилем, до тех пор, пока военные действия в секторе Газа не прекратятся. На прошлой неделе Соединенные Штаты и Великобритания в ответ на эти нападения нанесли серию авиаударов по военным объектам хуситов в Йемене.