Հարավային Կովկասում ռազմական գործողություններն անխուսափելի են․ ռուսաստանցի փորձագետ (տեսանյութ)
Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում նկատվում է ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի կուտակում, մասնավորապես Հայաստանի շուրջ։ Ինձ համար սա միանշանակ վկայում է, որ ռազմական գործողություններն անխուսափելի են։ Դրանք պարբերաբար կդադարեցվեն, կլինեն տարբեր ինտենսիվության։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռուսաստանցի փորձագետ, իրանագետ Կարինե Գևորգյանը։
«Այս ամենի նախաձեռնողները՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը, վախենում են տարբեր կողմերի արձագանքից և գործում են չափազանց զգույշ, բայց հարձակողական։ Այս միտումն այլևս անհնար է շրջել, քանի որ տեխնիկայի և կենդանի ուժի նման մասշտաբի առաջխաղացումը հենց այնպես չի լինում։ Դրա վրա ռեսուրսներ են ծախսվել, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան այս ճանապարհից հետ չեն կանգնի»,-պարզաբանել է նա։
Ըստ փորձագետի, Թուրքիայի արևմտյան դաշնակիցներն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի Էրդողանի ջանքերը աշխարհաքաղաքականորեն ուղղվեն հատկապես Անդրկովկասի տարածաշրջան և Սև ծովի ավազան։
Գևորգյանը լուրջ զսպող գործոն է անվանել Իրանը․ և՛ Բաքուն, և՛ Անկարան կշռադատում են, թե ինչպիսին կարող է լինել Իսլամական Հանրապետության արձագանքը։
«Թեհրանն իր հերթին հիպերպրագմատիկ է և մտածելու է իր, և ոչ թե Հայաստանի անվտանգության մասին։ Իրանին առայժմ հաջողվել է վերջնագրի ձևով որոշ ժամանակով վերջ դնել այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի մասին խոսակցություններին։ Որքա՞ն կտևի սա: Չգիտեմ: Ի վերջո, Իրանի համար նույնպես զգալի խնդիրներ են ստեղծում իր ողջ պարագծով։ Այն խոշոր երկիր է՝ երկար սահմանով։ Իրանը գտնվում է բոցավառվող խարույկների շուրջ»,-ընդգծել է քաղաքագետը։
Նա վստահ է, որ շատ բաներ, որ կատարվում են Անդրկովկասում և Հայաստանի դեմ, նպատակաուղղված են հատկապես Իրանի և մասամբ Ռուսաստանի դեմ։

Боевые действия на Южном Кавказе неизбежны – российский эксперт (видео)
Во всем регионе Южного Кавказа наблюдается скопление военной техники и живой силы, вокруг Армении в частности. Для меня это однозначно свидетельствует о том, что боевые действия неизбежны. Они периодически будут останавливаться, будут разной интенсивности. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявила российский эксперт, иранист Карине Геворкян.
«Инициаторы всего этого – Турция и Азербайджан – опасаются реакции разных сторон и действуют чрезвычайно осторожно, но поступательно. Эту тенденцию уже невозможно развернуть, потому что передвижение техники и живой силы такого масштаба не осуществляется просто так. На это потрачены ресурсы, а это означает, что Азербайджан и Турция с этого пути не свернут», – пояснила она.
По ее словам, западные союзники Турции сделали все, чтобы усилия Эрдогана геополитически были направлены именно на регион Закавказья и черноморский бассейн.
Серьезным сдерживающим фактором Геворкян назвала Иран, и Баку и Анкара взвешивают, какой может оказаться реакция Исламской Республики.
«Тегеран, в свою очередь, гиперпрагматичен и будет думать о своей безопасности, а не безопасности Армении. Ирану пока удалось в ультимативной форме на некоторое время снять разговоры о так называемом Зангезурском коридоре. Надолго ли это? Не знаю. Ведь Ирану по всему периметру тоже создают немалые проблемы. Это крупная страна с большой протяженностью границ. Иран находится вокруг пылающих костров», – подчеркнула политолог.
Она уверена, что многое из происходящего в Закавказье и против Армении, нацелено именно против Ирана и отчасти против России.