Թուրքիայում և Սիրիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 4300-ը
Թուրքիային և Սիրիային պատուհասած 7,8 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 4300-ը, կան հազարավոր վիրավորներ: Երկու երկրներում հազարավոր շենքեր են փլուզվել: Մարդասիրական կազմակերպությունները հատկապես մտահոգված են Սիրիայի հյուսիս-արևմտյան հատվածի բնակիչների համար, քանի որ այնտեղ 4 միլիոն մարդ արդեն իսկ ապրում էր մարդասիրական օգնության հույսով: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով CNN-ին:
Երկրաշարժին հաջորդել է առնվազն 100 հետցնցում:
Թուրքիայում զոհերի թիվը առնվազն 2921 է, ավելի քան 15 800 մարդ վիրավոր է: Երկրում փլուզվել է առնվազն 5606 շենք: Ըստ ՄԱԿ-ի՝ երկուշաբթի օրը տեղի ունեցած երկրաշարժը Թուրքիայում ամենահզորն էր 1939 թ.-ից ի վեր:
Սիրիայի իշխանությունները հաղորդել են 1451 զոհի և 3500-ից ավելի վիրավորի մասին:
Որոնողափրկարարական աշխատանքները բավական բարդ են ընթանում եղանակային վատ պայմանների պատճառով: Փրկարարները չեն կարողանում հասնել երկրաշարժից տուժած շրջաններ:
Associated Press գործակալության փոխանցմամբ՝ բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում՝ ԵՄ երկրները, ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Իսրայելը, Հարավային Կորեան, Հորդանանը, Եգիպտոսը, Հնդկաստանը, Իրաքը և Իրանը, փրկարարների են ուղարկել Թուրքիա և Սիրիա՝ որոնողափրկարարական աշխատանքներին օժանդակելու համար:

Число погибших в результате землетрясения в Турции и Сирии превысило 4300
Число погибших в результате землетрясения силой в 7,8 балла, произошедшего в Турции и Сирии, превысило 4300 человек, есть тысячи раненых. В обеих странах обрушились тысячи строений. Гуманитарные организации особенно обеспокоены положением жителей северо-западной Сирии, где 4 миллиона человек живут в надежде на гуманитарную помощь. «Арменпресс» сообщает об этом со ссылкой на CNN.
За землетрясением последовало не менее 100 афтершоков.
Число погибших в Турции составляет не менее 2 921 человек, ранено более 15 800 человек. Обрушились, по меньшей мере, 5606 зданий. По данным ООН, это землетрясение было сильнейшим в Турции с 1939 года.
Сирийские власти сообщают о 1451 погибшем и более 3500 раненых.
Поисково-спасательные работы осложнены плохими погодными условиями. Спасатели не могут добираться до пострадавших от землетрясения районов.
По данным «Associated Press», многие страны, включая ЕС, США, Россию, Израиль, Южную Корею, Иорданию, Египет, Индию, Ирак и Иран, направили спасателей в Турцию и Сирию для оказания помощи в поисково-спасательных работах.