Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատունը կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Ռուսաստանը
Մոսկվայում ամերիկյան դեսպանատունը հորդորել է իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Ռուսաստանը, քանի «դեռ դրա հնարավորությունները կան»։ Ինչպես գրում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին չորեքշաբթի հաղորդվում է դիվանագիտական ներկայացուցչության կայքում։
«ԱՄՆ քաղաքացիները չպետք է այցելեն Ռուսաստան, և նրանք, ովքեր բնակվում կամ ճանապարհորդում են Ռուսաստանում, պետք է անհապաղ լքեն երկիրը, քանի դեռ կոմերցիոն ուղևորությունների սահմանափակ հնարավորություններ կան»,-ասվում է դեսպանատան մեջ:
Նպատակն է ապահովել, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի երկքաղաքացիություն ունեցող անձինք չընկնեն մասնակի մոբիլիզացիայի տակ և սահմանափակված չլինեն հեռանալու երկրից:

Посольство США призвало американцев немедленно покинуть Россию или не ездить в нее
Посольство США призвало соотечественников воздержаться от поездок в Россию, а находящихся в стране граждан покинуть ее. Об этом сообщается 28 сентября на сайте американской дипмиссии в Москве, передают «Известия».
Причина предупреждения заключается в проведении частичной мобилизации в России. По утверждению посольства, власти могут призвать людей с российско-американским гражданством на военную службу.
«Гражданам США не следует посещать Россию, а тем, кто проживает или путешествует по России, следует немедленно покинуть Россию, пока остаются ограниченные возможности для коммерческих поездок», – отмечается в заявлении.
В дипмиссии также призвали граждан США не принимать участия в митингах и акциях, носить с собой документы и российские визы.