Միքայել Բադալյանին մեղադրանք է առաջադրվել ուժը կորցրած օրենքի հիման վրա
Միքայել Բադալյանի գործի շուրջ տեղի ունեցող իրավական նիհիլիզմը․ Ի սկզբանե Միքայել Բադալյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259-րդ հոդվածով (նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդում տալը)։Սակայն ինչպես հայտնի է նշված օրենքը համարվում է ուժը կորցրած և պարզ տրամաբանությունը և իրավական ողջամտությունը հուշում է, որ Միքայել Բադալյանի կողմից կատարված ենթադրյալ արարքը պետք է համապատասղանեցվի 2022 թվականի հուլիսի ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքին, քանզի ոչ մի իրավակիրառող, այդ թվում՝ Դատարանը չի կարող հիմնվել ուժը կորցրած օրենքի վրա, քանի որ այդ օրենքն ըստ էության դադարել է գոյություն ունենալ։
Քննչական մարմինն այդքանը հասկանալով 08․07․2022 թվականի միջնորդություն է ներկայացրել հսկող դատախազին 01․07․2022 թ․ ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 23-րդ մասի 2-րդ կետով Միքայել Բադալյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։ 08․07․2022թ․ Դատախազը մերժել է քննիչի միջնորդությունը պատճառաբանելով, որ գործող քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 2-րմ ասի 2-րդ կետը վատթարացնում է Միքայել Բադալյանի վիճակը։
Դրանից հետո՝ քննիչը քրեական վարույթը կարճելու փոխարեն պահպանել է Միքայել Բադալյանին ուժը կորցրած օրենքով առաջադրված մեղադրանքը և միջնորդություն է ներկայացրել դատարան վերջինիս կալանքի տակ պահելու ժամկետը եւս մեկ ամսով երկարացնելու մասին։ Քննիչի գործողությունները ապօրինի են և
Միքայել Բադալյանը պետք է կալանքից ազատ արձագվի մի քանի պատճառներով․
1․ Միքայել Բադալյանին այս պահին առաջադրված է մեղադրանք փաստացի ուժը կորցրած օրենքի հիման վրա․ Քրեաիրավական հարաբերությունների տիրույթում հայտնված անձը պետք է իմանա, թե իր կատարած արարքը, որ հոդվածով է որակված, որպեսզի տարական հնարավորություն ունենա գոնե այն բացելու և կարդալու։ Այլ կերպ ասած՝ Միքայել Բադալյանը առնվազն 18․07․2022թ-ին իրեն կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու միջնորդության քննարկման ժամանակ Դատարանում ունի իրավունք իմանալու, թե իր արարքը որ օրենքով և որ հոդվածով է որակված և հայցել պետությունից իրեն առաջադրված մեղադրանքի որոշակիության պարզաբանում։ Պետք է ընդունել, որ տվյալ դեպքում տեղի է ունեցել օրենքի փոփոխություն, որով խստացվել է այդ արարքի համար նախատեսված պատիժը։
Դրանով է հենց պայամանավորված, որ դատախազը մերժել է քննիչի միջնորդությունը Միքայել Բադալյանի կողմից կատարած ենթադրյալ արարքը նոր քրեական օրենսգրքին համապատասղանեցնելու վերաբերյալ։ Հետևաբար, պարզորոշ է որ նշված փոփոխությունը հետադարձ ուժ չունի և չի կարող կիրառվել Միքայել Բադալյանի կողմից մինչ օրենքի փոփոխությունը կատարած ենթադրյալ հանցավոր արարքը որակելիս։ 2․ Միքայել Բադալյանին կալանքի տակ պահելու նախորդ ժամանակահատվածում քննիչը չի դրսևորել պատշաճ ջանասիրություն գործի քննության ընթացքը ապահովելու համար /իսկ դա կարևոր պայման է անձին կալանքի տակ պպահելու համար/։
Միքայել Բադալյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացվել է 17․06․2022թ․։ Դատարանը քննիչին այդ ժամանակ տվեց մեկ ամիս ժամանակ իբր բազմածավալ գործողություններ կատարելու համար, սակայն պարզվեց որ քննիչը մեկ ամսվա ընթացքում ընդամենը միջորդություն է ներկայացրել դատախազին Միքայել Բադալյանի մեղադրանքը իրավականա առումով նոր օրենքին համապատասղանեցնելու համար, որը սակայն մերժվել է։ Այսինքն՝ ակնհայտ է, որ ի սկզբանե Միքայել Բադալյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելը եղել է ինքնանպատակ։ Իսկ այժմ քննիչը կրկին խնդրում է, որպեսզի Դատարանն իրեն տա հնարավորություն Միքայել Բադալյանի ազատության հաշվին այն հիշյալ և չկատարված դատավարական գործողությունները կատարելու համար, ինչը մեղմ ասած անթույլատրելի է։ Ուրեմն․ Հարգելի գործընկերներ /քննիչ, դատախազ/ Դուք ինքներդ էլ գիտեք, որ այդ գործը դատական ճակատագիր չունի, որի պատճառները ոչ միայն հրապարակավ եմ ներկայացրել, այլև նույնիսկ Ձեզ եմ ներկայացրել համապատասխան միջնորդություններ, որտեղ բացահայտել եմ սույն գործի ողջ խնդիրները, որի վերաբերյալ նույնիսկ չեք կարողացել որևէ հակափաստարկ ներկայացնել։ Հորդորում եմ Ձեզ որոշում կայացնել վարույթը կարճելու մասին, հակառակ դեպքում գործի ըստ էության քննության ժամանակ բոլորն ականատես կլինեն այս գործի փլուզմանը, որը Ձեր համար հաճելի չի լինի։

Микаелу Бадаляну предъявлено обвинение на основании утратившего силу закона
Комментарий адвоката Микаела Бадаляна, Эрика Алексаняна, по сложившейся ситуации вокруг уголовного преследования его подзащитного.
Правовой нигилизм вокруг дела Микаэла Бадаляна. Первоначально Микаэлу Бадаляну было предъявлено обвинение по статье 259 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года (предоставление ложных сведений о готовящемся терроризме). Однако, как известно, указанный закон считается недействительным, и простая логика и юридический здравый смысл подсказывают, что предполагаемое деяние, совершенное Микаелом Бадаляном, следует сопоставлять с вступившим в силу в июле 2022 года Уголовным кодексом РА, поскольку ни один правоприменитель, включая суд, не может полагаться на утративший силу закон, поскольку этот закон фактически перестал существовать.
Понимая это, следственный орган представил ходатайство от 08.07.2022 года надзирающему прокурору о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении Микаела Бадаляна по 23-й части статьи 314 Уголовного кодекса РА вступившего в силу в 01.07.2022 году. 08.07.2022г. прокурор отклонил ходатайство следователя на том основании, что 2 часть 2 пункта 314 статьи действующего Уголовного кодекса ухудшает состояние Микаела Бадаляна.
После этого, вместо прекращения уголовного дела, следователь оставил Микаэлу Бадаляну обвинение по отмененному закону и подал в суд ходатайство о продлении срока его содержания под стражей еще на месяц.
Действия следователя незаконны и Микаел Бадалян должен быть освобожден из-под стражи по нескольким причинам: в настоящее время Микаелу Бадаляну предъявлено обвинение на основании закона, срок действия которого фактически истек. Лицо, находящееся в сфере уголовно-правовых отношений, должно знать, совершенное им деяние квалифицируется по какой статье, чтобы иметь электронную возможность хотя бы открыть и прочитать ее. Иными словами, по крайней мере, при рассмотрении ходатайства о продлении срока его содержания под стражей до 18.07.2022, Микаел Бадалян имеет право знать, по какому закону и по какой статье квалифицируются его действия, и просить государство разъяснить отчетливость предъявленных ему обвинений. Следует признать, что в данном случае произошло изменение закона, ужесточившее наказание за данное деяние. Именно поэтому прокурор отклонил ходатайство следователя о приведении в соответствие предполагаемого деяния Микаела Бадаляна с новым Уголовным кодексом. Таким образом, очевидно, что указанная поправка не имеет обратной силы и не может применяться при квалификации предполагаемого преступного деяния Микаэла Бадаляна до внесения поправок в закон.
В предшествующий период задержания Микаела Бадаляна следователь не проявил должного усердия в обеспечении следственного действия по делу (а это является важным условием содержания лица под стражей). Срок содержания под стражей Микаэла Бадаляна продлен до 17 июня 2022 года. Тогда суд дал следователю месяц на проведение якобы масштабных действий, но оказалось, что следователь в течении одного месяца лишь подал ходатайство в прокуратуру о приведении обвинения Микаела Бадаляна в соответствие с новым законом, но оно было отклонено. То есть, очевидно, что с самого начала продление срока содержания под стражей Микаела Бадаляна было самоцелью. И вот следователь снова просит суд дать ему возможность совершить указанные и неисполненные судебные действия за счет свободы Микаела Бадаляна, что, мягко говоря, недопустимо.
Итак, уважаемые коллеги/следователь, прокурор/, Вы сами знаете, что это дело не имеет судебного будущего, причины чего я не только публично изложил, но даже предъявил Вам соответствующим ходатайством, где раскрыл все проблемы этого дела, относительно которого Вы даже не смогли привести никаких контраргументов. Призываю Вас принять решение о прекращении производства по делу, иначе при рассмотрении дела по существу все станут свидетелями развала этого дела, что Вам не понравится.