Իլյա Երկրորդ. «Ռուսաստանը չկարողացավ տեսնել վրաց ժողովրդի սերը, հարգանքը և բարությունը»
Վրաց հոգևոր առաջնորդ, Վրաստանի պատրիարք Իլյա Երկրորդը «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրուցում հայտարարել է, որ Ռուսաստանը 200 տարվա ընթացքում  չկարողացավ տեսնել վրաց ժողովրդի սերը, հարգանքը և բարությունը։ Լրագրողը հարց է տվել պատրիարքին 2008-ի վրաց–ռուսական պատերազմի մասին՝ ինչպե՞ս է նա տեսնում ելքը ստեղծված իրադրությունից։
«Մենք չենք կարող մնալ թշնամիներ. դա բնական չէ ո՛չ Վրաստանի, ո՛չ էլ Ռուսաստանի համար։ Մենք ինչպես եղել ենք մոտ միմյանց նկատմամբ, այդպես էլ պետք է մնանք։ Վրաստանն առաջվա պես հարգանքով է վերաբերվում Ռուսաստանին, նրա մշակույթին, պատմությանը, փիլիսոփայությանը։ Կարծում եմ՝ ռուսներն էլ հիշում են վրաց ժողովրդին։ Վերջերս ռուս հոգևորականներից մեկն ասաց, որ մեզ պետք չէ Աբխազիան։ Փա՛ռք Աստծո, որ պետք չէ։ Մի՞թե կարելի է փոխանակել Վրաստանն Աբխազիայի հետ: Եվ ընդհանրապես ինչի՞ համար դա անել։ Ի՞նչ է ՝ մենք չե՞նք թողել ռուսներին մուտք գործել Աբխազիա կամ Վրաստան» – հայտարարել է վրաց հոգևոր առաջնորդը։

Россия не смогла увидеть доброту, уважение и любовь грузинского народа - Илия Второй
По словам Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии Второго, за 200 лет Россия не смогла увидеть доброту, уважение и любовь грузинского народа. Об этом, как передает «Грузия Оnline», заявил патриарх Грузии,   коснувшись в интервью радио «Эхо Москвы»  российско-грузинской войны 2008 года.
Отвечая на вопрос о том, в чем он видит выход из положения, Илия Второй заявил:
«Мы не можем оставаться врагами, это неестественно ни для Грузии, ни для России. Мы как были близкими друг другу, такими мы и должны остаться. Грузия по-прежнему с глубоким уважением относится к России, к ее культуре, истории, философии. Я думаю, что и Россия, и русские помнят Грузию. Недавно один представитель Русской Православной церкви сказал мне: «Нам не нужна Абхазия». Слава Богу, что не нужна. Разве можно менять Абхазию на Грузию? И вообще, зачем это делать? Мы что, не допускали русских в Абхазию или в Грузию?», – отметил патриарх.
Патриарх выразил надежду, что Россия и Грузия, в конце концов, узнают друг друга, и вернут взаимодоверие и уважение.