Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործուն քայլեր ձեռնարկել. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակում են գործել Հայաստանի Հանրապետության սահմանի արևելյան ուղղությամբ և ներխուժել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։ Ադրբեջանական կողմի նախահարձակ գործողությունները հանգեցրել են մարդկային կորուստների։ Այս վերջին հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքներ օկուպացնելու՝ ադրբեջանական կողմի հետևողական քաղաքականության շարունակությունն է, որը սկիզբ է դրվել այս տարվա մայիսի 12-ից՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցմամբ։
Այս գործողություններով Ադրբեջանը խախտում է նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, քանի որ ադրբեջանական կողմը հարձակումներ է գործում Հայաստանի Հանրապետության դեմ այն տարածքներից, որն ադրբեջանական կողմին է անցել այդ հայտարարության իրականացման արդյունքում։
Հայաստանի Հանրապետությունը, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համաձայն, իրավասու է բոլոր միջոցներով ետ մղել իր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ ուժի կիրառումը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և մեր միջազգային գործընկերներին՝ ՌԴ-ին, ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը և համանախագահող երկրներին, հստակորեն և հասցեական արձագանքել տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը լրջորեն վտանգող ադրբեջանական կողմի այս գործողություններին և գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի անվերապահ և ամբողջական դուրսբերման ուղղությամբ։

Армения вправе использовать все средства для отражения агрессии – МИД
Армения имеет право использовать все средства для отражения азербайджанской агрессии. Об этом говорится в заявлении МИД в связи с обострением ситуации в Сюнике, передает «Sputnik Армения».
Согласно заявлению, 16 ноября азербайджанские войска предприняла наступление на восточном участке границы Армении и проникли на суверенную территорию Армении.
Агрессивные действия азербайджанских сил привели к человеческим жертвам. Это продолжение азербайджанской политики по оккупации армянских территорий, начатое еще 12 мая 2021 года с продвижения в Сюнике и Гегаркунике, говорится в заявлении.
Внешнеполитическое ведомство отмечает, что своими действиями Баку нарушает трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, так как наступление на армянскую территорию осуществляется с тех территорий, которые были переданы Азербайджану в соответствии с документом.
«Республика Армения согласно Уставу ООН правомочна всеми средствами отразить агрессию против своей территориальной целостности и суверенитета. Призываем международное сообщество и всех партнеров: Россию, ОДКБ, сопредседателей Минской группы ОБСЕ четко и адресно отреагировать на эти действия азербайджанской стороны, ставящие под угрозу региональный мир и стабильность», – говорится в заявлении.
МИД призвал мировую общественность принять конкретные меры по полноценному выводу азербайджанских сил с территории Армении.
16 ноября подразделения ВС Азербайджана совершили очередную провокацию на восточном направлении, обстреляв армянские позиции. Подразделения ВС Армении предприняли ответные действия для предотвращения продвижения противника.
Локальные бои с применением тяжелой техники продолжаются. С армянской стороны есть раненые, данные о погибших уточняются.