Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ․ քաղաքական ճգնաժամ
Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ։ Դրա վկայությունը ոչ միայն ու ոչ այնքան Սյունիքի մարզի խոշորացված համայնքներում տեղի ունեցած ավագանու ընտրությունների արդյունքներն են, որքան Հայաստանի ներսում, Հայաստանի շուրջ ու Հայաստանի հաշվին տեղի ունեցող զարգացումները։
Եթե մի կողմ թողնենք ԿԸՀ հրապարակած թվերն ու ԱԺ արտահերթ ընտրությունների արդյունքների վրա ազդած ապօրինի գործոնները, ապա պետք է նկատենք, որ Նիկոլին քվե տվող քաղաքացին այդպես վարվել է Նիկոլի քաղաքական կոդերի պատճառով։
Իսկ ի՞նչ էր խոստանում Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա մուրճը ձեռքին խոստանում էր պայքար նախկինում իր կողմից քննադատված օլիգարխիայի ու նախկինների դեմ։
Նիկոլը խոստանում էր նաև «Խաղաղության դարաշրջան», թե բա հեսա սահմանները բացվում են, թուրքերի ու ադրբեջանցիների հետ առևտուր ենք անում ու լավ ապրում։
Ի՞նչ ունենք իրական կյանքում։
Նիկոլը ոչ թե օլիգարխիայի դեմ է պայքարում, այլ սեփական օլիգարխներին է աճեցնում․ հներին վերակենդանացնում է, իր բոմժական թիմի ներկայացուցիչներին դարձնում ասֆալտի օլիգարխ։ Երբ իշխանության եկան՝ Նիկոլը, Ալեն Սիմոնյանը, Սուրեն Պապիկյանը, Տիգրան Ավինյանը և մյուսները, նրանք աղքատ տղաներ էին։ Հիմա գերհարուստ են դարձել իշխանություն ունենալու հաշվին։
Ինչ վերաբերում է նախկինների դեմ պայքարին, ապա նման բան չկա։ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ՏԻՄ ընտրություններին հիմնականում մասնակցում է նախկին ՀՀԿ–ականներով։ Այս առումով շատ խորհրդանշական էր, որ Ջերմուկում Նիկոլը քաղաքապետ նշանակեց ՀՀԿ–ական օլիգարխ Ջերմուկի Աշոտի՝ Աշոտ Արսենյանի որդուն։
Մի խոսքով, նախկինների դեմ մուրճային պայքարն իրականում նախկինների բազայի վրա նոր ավտորիտար ռեժիմ ձևավորելն է, ինչի մանդատ Նիկոլը չէր ստացել։ Այստեղ նա խաբել է։ Հերթական անգամ։
«Խաղաղության դարաշրջանի» մասով էլ ամեն օր հակառակ բաներն ենք տեսնում։ Ադրբեջանը օր օրի կրճատում է ՀՀ տարածքն ու ամենևին էլ խաղաղասիրական տրամադրություն չի ցուցադրում։ Այսինքն՝ Նիկոլի խոստումն այս մասով էլ է բլեֆ։ Հետևաբար նաև չունի քաղաքական լեգիտիմություն։ Իսկ դա խորացնում է քաղաքական ճգնաժամն անկախ այս տարվա խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներից։
Քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու ելքը Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումն է։ Դա կարվի փողոցով, թե խորհրդարանով, ընդդիմադիր դաշտից, թե իշխանության ներսից, արդեն այլ խոսակցության թեմա է։

Никол Пашинян нелегитимен: политический кризис
Никол Пашинян нелегитимен. Доказательством этого являются не только и не столько зафиксированные в укрупненных общинах Сюника результаты выборов в органы местного управления, сколько происходящие внутри, вокруг и за счет Армении развития.
Если оставить в стороне опубликованные Центризбиркомом цифры и повлиявшие на результаты внеочередных выборов НС незаконные факторы, то нужно заметит, что голосующий за Никола гражданин поступил таким образом из-за политических кодов Никола.
А что, собственно, обещал Никол Пашинян? С молотком в руках он обещал борьбу с критиковавшимися им в прошлом олигархией и «прежними».
Никол обещал также «Эпоху мира», мол, границы вот-вот откроются, мы начнем торговать с турками и азербайджанцами, и заживем.
Что мы имеем в реальности?
Никол занят не борьбой с олигархией, а взращиванием собственных олигархов: старых он реанимирует, а представителей своей нищебродской команды превращает в новых олигархов. Когда Никол, Ален Симонян, Сурен Папикян, Тигран Авинян и другие пришли к власти, они были бедными парнями. Сейчас они более чем богаты – за счет обладания властью.
Что касается борьбы с прежними, то ничего подобного нет и в помине. «Гражданский договор» участвует в выборах ОМС в основном с бывшими РПА-евцами. В этом плане было весьма символичным, что в Джермуке Никол назначил мэром сына РПА-евского олигарха Ашота Арсеняна (Ашота Джермука).
Словом, молоточная борьба с прежними в реальности является выстраиванием нового авторитарного режима на базе прежних, а на это Никол мандата не получал. Обманул он и здесь.
По части же «Эпохи мира» мы каждый день видим прямо противоположные вещи. Азербайджан день ото дня сокращает территорию РА и демонстрирует отнюдь не миролюбивые настроения. То есть обещание Никола было блефом также по этой части. Следовательно, он не обладает политической легитимностью. Это, в свою очередь, усугубляет политический кризис – независимо от результатов парламентских выборов этого года.
Выходом из политического кризиса является отстранение Никола Пашиняна. Будет это сделано через улицу или через парламент, с оппозиционного поля или изнутри власти – тема уже для отдельного разговора.