Սեպտեմբերի 21-ի «գունագեղ» միջոցառումը կազմակերպելու համար պետբյուջից 1 միլիարդ դրամ է հատկացվել
Hraparak.am-ի տեղեկություններով, անկախության տոնը նշելու համար բյուջեից հատկացվելու է 1 մլրդ դրամ՝ 2 մլն դոլար։ 2 մլն դոլարը ծախսելու համար մրցույթ չի հայտարարվելու։
Գնումը կառավարությունը ձևակերպել է որպես հրատապ և իրականացնում է մեկ անձից, այսինքն՝ առանց մրցույթի։ Այդ մեկ անձը կառավարության սիրեցյալ ընկերությունն է՝ «Դոմինո փրոդաքշն» ՍՊԸ-ն, որը Նիկոլ Փաշինյանի օրոք մեծ պատվերներ է ստանում։ Կայքի փոխանցմամբ՝ այս ընկերության սեփականատեր Աշոտ Առաքելյանը Փաշինյանի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Հարությունյանի հետ մտերիմ ընկերական հարաբերություններ ունի, և հենց Արայիկ Հարությունյանն է ապահովում Աշոտ Առաքելյանի «պռախոդը» նոր իշխանության օրոք։
Համամատության համար նշվում է, որ 2018 թվականին անկախության 27-ամյակը նշելու համար ՀՀ պետբյուջեից ծախսվել է ընդամենը 84 մլն 775 հազար դրամ: Մոտավորապես նույնչափ գումար՝ 100 մլն դրամ էր հատկացվել անկախության հռչակման 25-րդ և 26-րդ տարեդարձների տոնական միջոցառումների համար։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ կառավարության նիստում հայտարարել էր, որ անկախության 30-ամյակի առիթով Հանրապետության Հրապարակում «գունագեղ միջոցառում» են անկցացնելու:

На организацию «красочного» мероприятия 21 сентября из госбюджета выделено 1 млрд. драмов – «Hraparak.am»
На празднование Дня независимости Армении из государственного бюджета будет выделено 1 млрд. драмов (2 млн. долларов), сообщает «Hraparak.am».
Конкурс на проведение праздника, стоимость которого обойдется в 2 млн. долларов, не объявлен.
Правительство оформило закупку в качестве срочной и осуществит из одного источника, то есть, без конкурса. Этот один источник – любимчик правительства компания «Домино продакшн», которая во время премьерства Никола Пашиняна получает большие заказы.
Согласно сайту, собственник этой компании Ашот Аракелян находится в близких дружеских отношениях с советником премьер-министра Араиком Арутюняном, и именно Араик Арутюнян обеспечивает Аракеляну «проход» при новой власти.
Для сравнения отмечается, что в 2018 году на празднование 27-летия независимости Армении из государственного бюджета было потрачено всего 84 млн. 775 тысяч драмов. Приблизительно такая же сумма – 100 млн. драмов была предоставлена на подготовку праздничных мероприятий по случаю 25-й и 26-й годовщины провозглашения независимости.
Напомним, вчера Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что по случаю 30-летия независимости Республики Армения будут проведены «красочные мероприятия».