Եթե ինչ-որ մեկն ասում է, որ ուզում է սպանել ձեզ, միանգամից հավատացեք, եթե կարող եք՝ կռվեք, չեք կարող՝ փախեք
Այս պատմությունը 2010 թվականին գրել է իսրայելցի բլոգեր shvil-ը: Երբ ես այն կարդացի, ինձ շատ բան հասկանալի դարձրեց: Տելեգրամյան իր էջում գրում է Միքակել Մինասյանը:
«Աղետի ժամանակ զոհվածների հիշատակի համար դպրոցում հանդիպում են կազմակերպել այն վերապրածների հետ: Դասարան եկավ տատիկ՝ ձեռնափայտով, դողացող ձեռքերով: Նա պատմեց իր պատմությունը՝ քաղաքային ընտանիք, գետո, փախուստ, լեհական գյուղեր, անտառ, կարմիր բանակ, ճամբար տեղահանված անձանց համար, թափառումներ Եվրոպայում, Իսրայել: Իսկ դրանից հետո գալիս է պաշտոնական մասը. Ուսուցիչը հարցեր է տալիս, ինչ-որ մեկը պատասխանում է, տատիկը պետք է դրանից հաճույք ստանար: Իսկ նա ինչ-որ տարօրինակ կերպով նայում է, իսկ նրա աչքերը… Ինչ է՝ ծիծաղում է:
Վերջում ուսուցիչը հարցնում է, թե որն է գլխավոր դասը, որը պետք է քաղել աղետից: Ինչ-որ մեկը կանգնում է ու սովորական բառեր ասում՝ մերձավորի նկատմամբ վերաբերմունք, մարդասիրություն… կարճ ասած՝ ամեն ինչ ճիշտ է, բայց մի բան այն չէ: Իսկ հետո տատիկը խոսեց. «Ամեն ինչ ավելի պարզ է: Ուղղակի, երբ ինչ-որ մեկն ինչ-որ մի օր ձեզ կասի, որ ուզում է սպանել ձեզ, դուք հավատացեք: Մի փնտրեք բացատրություններ, միմյանց մի ասեք, որ դա ուղղակի քաղաքականություն է և այլ խաղ: Ուղղակի հավատացեք: Իսկ դրանից հետո, եթե կարող եք՝ կռվեք, չեք կարող՝ փախեք: Կարևորը՝ հավատացեք, միանգամից…»:
Նրանք, ովքեր ուզում են մեզ սպանել, հերթ ենք կանգնել։ Ինչ-որ մեկին՝ ադրբեջանցիներին, պետք են մեր հողերը, ինչ-որ մեկին՝ թուրքերին՝ մեր բացակայությունը, մեր չգոյությունը: Ինչ-որ մեկին՝ Նիկոլին, մենք պետք ենք, սակայն հաշմված հոգով և բռնաբարված հիշողությամբ:
Վերոնշյալը որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, սակայն, չգիտես թե ինչու, մենք նախընտրում ենք դրան չհավատալ: Չէինք հավատում 1915 թվականին: Չենք հավատում նաև հիմա»,-գրել է նա:

Если кто-то будет говорить, что хочет вас убить – поверьте ему: можете – деритесь, не можете – бегите
Эту историю написал в 2010-ом году израильский блогер shvil, и когда я ее прочел, она объяснила мне многое.
...в день памяти погибшим в Катастрофе школа устроила встречу с теми, кто её пережил. Пришла в класс бабушка: палочка, дрожащие руки, выколотый номер, но смотрит ясно и даже как-то с интересом на нас поглядывает. Рассказала свою историю: городская семья, гетто, побег, польские деревни, лес, красная армия, лагерь для перемещённых лиц, блуждание по Европе, Израиль. Ну, а дальше – официальная часть: учительница благостным голосом задаёт стандартные вопросы, кто-нибудь не менее стандартно отвечает, бабушка должна внимать и получать удовольствие. А она смотрит как-то странно, и глаза у неё...посмеиваются, что ли...
...ну и в конце учительница спрашивает: какой главный урок, который мы должны извлечь из Катастрофы? Встаёт кто-то, выдаёт обычный набор: отношение к ближнему, гуманность, своя страна, возможность самостоятельно себя защищать. Короче всё верно, но как-то очень деревянно звучит.
...и тут бабушка комментирует: «Всё проще. Всё гораздо проще. Просто, если кто-то когда-нибудь будет говорить, что хочет вас убить – поверьте ему. Не ищите объяснений, почему на самом деле он имеет в виду совсем другое, не рассказывайте друг другу, что это просто какая-то политика и другие игры. Просто поверьте. А дальше: можете – деритесь, не можете – бегите. Но главное – поверьте. Сразу...»
Из тех, кто хочет нас убить, выстроилась очередь. Кому-то – азербайджанцам – нужна наша земля, кому-то – туркам – наше отсутствие, НЕсуществование, кому-то – Николу – мы нужны, но с ампутированной душой и изнасилованной памятью.
Вышеперечисленное ни для кого не секрет, но, почему-то, мы предпочитаем этому не верить. Как не верили в 1915-ом. Как не верим и сейчас.