Նոյեմբերի 10-ը կգա՞, թե՞ ոչ (քաղաքական հանգուցալուծումների սցենարների մասին)․ թուրքերը Հայաստանը վերացնում են Նիկոլի ձեռքերով
2020–ի նոյեմբերի 9–ին արձանագրված կապիտուլյացիայից հետո կար զարգացումների մի քանի սցենար։
1․ Նիկոլ Փաշինյանի ինքնասպանություն։
Դա տեղի չունեցավ, քանզի Նիկոլի համար Արցախի պետականության ոչնչացումը, տարածքների կորուստը, մարդկային զոհերը ողբերգություն չէին։ Ջոն Բոլթոնի առաջարկած «Փող՝ հողի դիմաց» մոդելով բանակցող մարդու համար նոյեմբերի 9–ին արձանագրվածը հնարավորություն է, ոչ թե կատաստրոֆա։
2․ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարական։
Դա տեղի չունեցավ 1–ին կետում նշված պատճառներով։ Նաև՝ վախի։
3․ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացում խորհրդարանի միջոցով։
«Իմ քայլը» խմբակցությունն ապացուցեց, որ ուսապարկային է ու մեր պետության տակ դրած ական։
Խորհրդարանական ընդդիմությունն էլ ցույց տվեց, որ նախկին իշխանությունների օրոք ստացած դերակատարումն ապահովում է նաև ներկա իշխանությունների համար։
Խորհրդարանական աշխատանքներից չի զգացվում, որ կապիտուլյացիա ենք արձանագրել, 5.000–ի հասնող մարդ ենք կորցրել ռազմի դաշտում, Ղազանչեցոցում մուղամ է հնչում, Դադիվանքում այլևս չենք կարող սելֆի անել, Հադրութն անցել է թուրքերին․․․
Խորհրդարանական ընդդիմության սիլի–բիլին վարչապետի աթոռը զբաղեցնողի հետ պարզապես զզվելի է։ Եվ դա այն դեպքում, երբ ընդդիմադիր խմբակցություններից մեկի պատգամավորները ԱԺ համերաշխության ու միասնության վերածված դահլիճից մի քանի տասնյակ մետր այն կողմ՝ Բաղրամյան պողոտայում, ամբողջ ուժով գոռում են՝ «Նիկո՛լ, դավաճա՛ն»։ Դահլիճում նրանք համավոր հարս են դառնում։ Ինչևէ։
4․ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացում՝ զանգվածային ճնշումների միջոցով։
Նիկոլ Փաշինյանից դժգոհ և նրա հեռացումը պահանջող զանգվածը հարյուրապատիկ շատ է փողոց դուրս եկողներից։ Հարյուր հազարավոր մարդիկ, սակայն, սուբյեկտիվ ու օբյեկտիվ պատճառներով դուրս չեն գալիս պայքարի ու չեն միանում Հայրենիքի փրկության շարժմանը։ Գլխավոր պատճառն, ըստ իս, ոչ թե ընդդիմության կամ Նիկոլի հեռացումը պահանջող շարժման առանձին անդամներով է պայմանավորված, այլ մեր պետության լեգիտիմության կտրուկ անկմամբ։ Մարդիկ իրենց մտքում դուրս են գրել ՀՀ–ին։ 3 տարի առաջ մտածում էին, որ լավ է լինելու, հրաշքի սպասում ունեին, բայց խաբվեցին։ Նիկոլը ստորաբար գողացավ մարդկանց արդարացի դժգոհությունը, դրականի սպասումները և վաճառեց դրանք թուրքերին։
Հայրենիքի փրկության շարժմանը քննադատելը մոդայիկ է դարձել։ Ոմանք դա անում են անկեղծորեն օգնելու համար, իսկ մյուսները՝ սեփական նեղ հաշվարկներից ելնելով (թող շարժումը Նիկոլին չկարողանա հեռացնել ու դուրս մնա պայքարից, որ հետո մեզ համար տեղ բացվի ու մենք գանք իշխանության)։
Շարժումն, իրոք, արժանի է քննադատության, քանզի դեռ չի լուծել իր գլխավոր խնդիրը՝ Նիկոլին հեռացնելը, բայց պետք է արձանագրել, որ այս ձևաչափն այս պահին դեռ ամենազանգվածայինն է։ Եթե այլ ձևաչափ հնարավոր լիներ ստեղծել այս պահին ու պայքարը տանել նոր ձևաչափով, ապա հավաստիացնում եմ ձեզ, որ նորը կստեղծվեր։ Հիմա առավելագույնն է, որ հնարավոր էր անել։ Ասեմ ավելին՝ եթե չլիներ այս շարժումը, ապա հայ ժողովուրդը տիեզերական մասշտաբի խայտառակության էր ենթարկվելու, քանզի փողոցում համակարգված ու հետևողական բողոք չէր լինելու և աշխարհը թքելու էր բոլորիս վրա։ Այլ հարց է, որ սա երկար չի կարող ձգվել։ Սուրբ տեղը դատարկ չի մնում։ Եթե առաջանա նոր խոսքի և նոր գործի սուր պահանջ, ապա այն անպայման կներկայացվի հանրությանը։ Կարևորը խնդիրը լուծելն է, անձերը երկրորդական են։ Բայց հիմա բոլորիս համար ծանրության կենտրոն պետք է դիտարկվի Բաղրամյան պողոտան, քանզի այնտեղ է ակումուլացվում հայ ժողովրդի դիմադրության ու պայքարի ռեսուրսը։
5․ Ռազմական հեղաշրջում։
Մեր տիպի երկրներում և համանման իրավիճակներում, որպես կանոն, տեղի է ունենում ռազմական հեղաշրջում։ Այդ մասին բազմիցս առիթ ունեցել եմ խոսելու և մեղադրելու ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմին անգործության (փաստացի՝ հանցակցության) համար։
Երբ մարդիկ դժգոհում են, թե բա ընդդիմությունը կտրուկ գործողությունների չի դիմում, սխալ հասցեատեր են ընտրում։
Ընդդիմությունը ռազմականացված կառույց չէ (ի դեպ, վճռական գործողություններ կամ ավելի կոնկրետ՝ գրոհ ու բախում պահանջողները միշտ դա անում են տանից, և իրենց հաշվարկներում այլոց թափված արյունն է)։ Եթե գրոհ եք ուզում, ապա պետք է հավաքվի առնվազն 100.000 մարդ, որպեսզի ոստիկանությունը կոտրվի և գրոհն արդյունավետ լինի։ 100 հազարի դեպքում ինքս պատրաստ եմ գրոհի առաջին շարքերում լինել։ Ի դեպ, այդ դեպքում զոհեր չեն լինի, քանզի ոստիկանությունը հետ կքաշվի ու կանցնի ժողովրդի կողմը։ Մի խոսքով, այս թեմայով առաջարկում եմ վերջ տալ ճամարտակություններին։
Ինքս ունեմ հազար ու մի քննադատական կետ ընդդիմության հասցեին։ Ես գիտեմ, թե ինչ պետք է աներ շարժումը, որ չի արել։ Ես նաև գիտեմ, թե ինչ պետք է չաներ, որ արել է։ Սակայն հիմա այդ հարցերի ժամանակը չէ։
Ինձանից շատ երևի քչերը կարող են առարկայորեն նշել, թե որտեղ է սխալվում Հայրենիքի փրկության շարժումը, քանզի ներսից եմ տեսնում խնդիրները։ Բայց քաղաքագիտության տեսությունը և քաղաքականության պրակտիկան հստակ ցուցում ունեն նման դեպքերում՝ ռազմական հեղաշրջում։ Հատկապես, երբ բոլորի համար ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը բացահայտորեն գործում է Թուրքիայի օգտին։ Թուրքիան էլ իր հերթին բացահայտորեն պաշտպանում է Նիկոլ Փաշինյանին ու քննադատում ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի հայտարարությունը։ Ամեն ինչ շատ բաց է ու ակնհայտ։
Մենք գործ ունենք թուրքական շահերը սպասարկող իշխանության հետ, այսինքն՝ օկուպացիոն ռեժիմի հետ։ Հետևաբար՝ այդ իշխանության դեմ պայքարի մեթոդներն էլ պետք է համարժեք լինեն։ Նման համարժեք մեթոդի տիրապետում է և անհրաժեշտ ռեսուրս ունի Օնիկ Գասպարյանի գլխավորած կառույցը։
Մեր սահմանադրության 14–րդ հոդվածը չի ապահովվում նիկոլաթուրքական ջանքերով։ Փոխվում են մեր սահմանները, խախտվում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, մեր անվտանգությունը հարցականի տակ է հայտնվել, պետությունը վերացման շեմին է կանգնած։ Սա ուղիղ ցուցում է զինված ուժերին, որ նրանք կատարեն իրենց սահմանադրական պարտականությունը և մնան ՀՀ–ին տված երդմանը հավատարիմ։ Մնացածը դատարկ խոսակցություններ են։
Թուրքերը խնդիր են դրել վերացնել Հայաստանը և դա անում են Նիկոլի ձեռքերով։ Վերջինս էլ իրեն ապահով ու անվտանգ է զգում թուրքական ազդեցության տակ, քանզի Հայաստանի սուբյեկտայնության պահպանության դեպքում ինքը դատվելու է։
Հիմա կա՛մ զինված ուժերը կանեն իրենց գործը, կա՛մ Թուրքիան պարզապես կվերացնի հայկական բանակը վերջնականապես։
Ամեն ինչ շատ հստակ է՝ եթե զինված ուժերը և ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Արմեն Սարգսյանը շարունակեն կիսահղի պահվածքը, ապա Նիկոլը ոչ թե փոխելու է մեր զինված ուժերի հրամկազմը, այլ վերացնելու է բանակը, քանզի հանձնվող երկրին բանակ պետք չէ։ Նիկոլին պետք է լինելու միայն ոստիկանությունը, որպեսզի աթոռը պահի։
Մեր երկրի գոյությանը շատ քիչ ժամանակ է մնացել։ Սա ասում եմ առանց չափազանցության։ Զինված ուժերը կարող են կանգնեցնել ազատ անկումը և վերջապես հնարավորություն տալ ՀՀ քաղաքացիներիս օրացույցի վրա տեսնել նոյեմբերի 10–ը։ Եթե ոչ, ապա ․․․ Ապա ամեն մի քաղաքացի պետք է իր որոշումը կայացնի։
Ինքս միշտ առաջնորդվել եմ՝ «Ե՞րբ, եթե ոչ հիմա, ո՞վ, եթե ոչ ես» սկզբունքով։ Բանակը կանի՝ կանի։ Չի անի՝ պատմությունը կծնի վճռական մենակին։ Մենք 21–րդ դար չենք հասել այն բանի համար, որ մի սրիկայի, մի քանի լպրծունների, մի քանի վախկոտի պատճառով կործանվենք։ Առանց պետություն ցեղասպանության ենթարկվել ենք։ Պետությունով ցեղասպանության ենթարկվելը մեր ամոթը կլինի։ Ուշքի՛ եկեք։
Հ․Գ․ Նիկոլի մնալը վարչապետի աթոռին նշանակում է նոր պատերազմ։ Ռազմական գործողությունների թատերաբեմը լինելու է Սյունիքը, ապա՝ ամբողջ Հայաստանը։ Ալիևն այդ ամենի անոնսն արդեն տվեց։ Մեզ կատաստրոֆիկ քիչ ժամանակ է մնացել։ Հետո չասեք, թե զգուշացված չեք եղել։

Наступит ли 10 ноября (о сценариях политических развязок): турки уничтожают Армению руками Никола
Этого не произошло, так как для Никола уничтожение государственности Арцаха, потеря территорий и человеческие потери не были трагедией. Для человека, переговаривавшегося по модели Джона Болтона «Деньги в обмен на территории», зафиксированное 9-го ноября – это шанс, а не катастрофа.
2 Отставка Никола Пашиняна.
Этого не случилось в силу указанных в первом пункте причин, а также из-за страха.
3 Отстранение Никола Пашиняна парламентом.
Фракция «Мой шаг» доказала, что является «рюкзачным» большинством и заложенной под нашей государственностью миной.
Парламентская же оппозиция показала, что обеспечивает исполнявшуюся ею при предыдущих властях роль также для действующей власти.
По работе парламента даже не заметно, что мы зафиксировали капитуляцию и потеряли на поле боя до 5000 человек, что в соборе Казанчецоц звучит мугам, что мы больше не можем делать селфи в Дадиванке, что Гадрут перешел турку…
Заигрывания парламентской оппозиции с занимающим премьерское кресло человеком вызывают попросту омерзение. И это в условиях, когда депутаты от одной из оппозиционных фракций всего в нескольких десятках метров от зала заседаний НС, на проспекте Баграмяна, во всю кричат «Никол – предатель». В самом же зале заседаний они становятся кроткими невестами.
4 Отстранение Никола Пашиняна путем массового давления.
Недовольная Николом Пашиняном и требующая его отстранения масса в сотни раз больше той, что выходит на улицу. Однако сотни тысяч людей, по субъективным и объективным причинам, не выходят на борьбу и не присоединяются к Движению по спасению Родины. Главная причина, на мой взгляд, обусловлена не отдельными членами оппозиции или требующего отставки Никола движения, а резким падением легитимности нашего государства. Люди у себя в умах уже списали РА. 3 года назад они думали, что всё будет хорошо, ожидали чуда, но были обмануты. Никол подло украл справедливое недовольство людей, их позитивные ожидания и продал их туркам.
Критика Движения по спасению Родины стала модной. Некоторые делают это из искреннего желания помочь, а другие – исходя из узко личностных расчетов (пусть движение не сумеет отстранить Никола и выйдет из борьбы, чтобы затем оставить нам место, и мы придем к власти).
Движение, действительно, достойно критики, так как еще не решило свою главную задачу – отстранение Никола, но нужно констатировать, что этот формат пока что является самым массовым. Если бы на данный момент было возможным создание иного формата и ведение борьбы в его рамках, то, заверяю вас, он был бы создан. Сейчас это максимум от того, что можно было создать. Более того, не будь этого движения, то армянский народ пережил бы позор космического масштаба, так как на улице не было бы скоординированной и последовательной борьбы, и мир нас попросту списал бы. Другой вопрос, что длиться так долго не может. Свято место пусто не бывает. Если появится острый спрос на новые речи и шаги, то они обязательно будут представлены обществу. Главное – решить проблему, личности второстепенны. Сейчас центром тяжести для всех нас должен быть проспект Баграмяна, поскольку именно там аккумулируется ресурс сопротивления и борьбы армянского народа.
5 Военный переворот.
В странах наподобие нашей и в условиях, схожих с нашими, как правило, происходят военные перевороты. Я не раз имел повод говорить об этом и обвинять руководящий состав Вооруженных сил в бездействии (фактически – в соучастии).
Когда люди жалуются, почему оппозиция не идет на резкие шаги, то они выбирают неверного адресата.
Оппозиция – это не военизированная структура (кстати, требующие решительных шагов или, конкретнее, наступления или столкновений всегда делают это исподтишка, и в их расчетах всегда пролитая другими кровь). Если хотите наступления, то должно собраться как минимум 100.000 людей, чтобы полиция сломалась, а атака была эффективной. При 100 тысячах я сам готов быть в первых рядах этой атаки. Кстати, жертв в этом случае не будет, так как полиция отступит и перейдет на сторону народа. Словом, предлагаю прекратить разглагольствовать на эту тему.
У меня самого есть тысяча и один критический пункт по части оппозиции. Я знаю, что должно было сделать движение из того, что не сделало. Я знаю также, чего оно не должно было сделать из того, что сделало. Однако сейчас не время для этих вопросов.
Лучше меня, пожалуй, мало кто может предметно указать на то, где ошибается Движение по спасению Родины, так как я вижу проблемы изнутри. Однако политологическая теория и политическая практика имеют на этот счет довольно четкое указание – военный переворот. В особенности когда всем очевидно, что Никол Пашинян в открытую действует в интересах Турции. Турция, в свою очередь, в открытую поддерживает Никола Пашиняна и критикует заявление Генштаба ВС РА. Все весьма определенно и очевидно.
Мы имеем дело с обслуживающей турецкие интересы властью, то есть с оккупационным режимом. Следовательно, адекватными этому должны быть также методы борьбы с этой властью. Подобными адекватными методами, как и необходимыми ресурсами, обладает возглавляемая Оником Гаспаряном структура.
Николо-турецкими усилиями не обеспечивается 14-я статья Конституции РА. Меняются наши границы, нарушается территориальная целостность Армении, наша безопасность находится под вопросом, государство стоит на грани краха. Это прямое руководство Вооруженным силам, чтобы они исполнили свои конституционные обязанности и остались верны данной РА присяге. Остальное – пустые разговоры.
Турки поставили задачу уничтожить Армению, и делают это руками Никола. Последний же чувствует себя в безопасности под турецким влиянием, так как в случае сохранения Арменией своей субъектности он неминуемо пойдет под суд.
Сейчас либо ВС сделают свое дело, либо Турция окончательно уничтожит армянскую армию.
Всё более чем очевидно: если Вооруженные силы и занимающий пост президента РА Армен Саркисян продолжат занимать полубеременную позицию, то Никол не то чтобы сменит командный состав ВС, а ликвидирует саму армию, поскольку подлежащей сдаче стране армия не нужна. Николу нужна будет лишь полиция, чтобы удерживать свое кресло.
Существованию нашей страны осталось очень мало времени. Говорю это без преувеличения. Вооруженные силы могут остановить свободное падение и наконец-то дать гражданам РА шанс увидеть на календаре 10-ое ноября. Если нет, то… То каждый гражданин должен принять собственное решение.
Я всегда руководствовался принципом «Когда, если не сейчас, кто, если не я?». Сделает армия свой шаг – хорошо. Не сделает – история родит решительного одиночку. Мы дожили до 21-го века не для того, чтобы быть уничтоженными из-за одного подонка, нескольких слизняков и трусов. Подвергнуться геноциду в условиях обладания государством будет нашим окончательным позором. Очнитесь!
P.S. Дальнейшее пребывание Никола в кресле премьера означает новую войну. Театром военных действий будет Сюник, а затем – вся Армения. Алиев это уже анонсировал. Нам осталось катастрофически мало времени. Потом не говорите, что вас не предупреждали.